Kropla w morzu potrzeb triathlonu dzieci i młodzieży!

Sezon triathlonowy „za pasem” więc czas na podsumowania i wnioski, z punktu widzenia mojego, czyli trenera grupy dzieci i młodzieży.

Zajmuje się triathlonem od 1997 roku, początkowo jako zawodnik amator, a po ukończeniu AWF Gdańsk w 1999r. zebrałem grupę dzieciaków i tak zaczęła się moja działalność trenerska w triathlonie, która trwa do dziś z większymi i mniejszymi sukcesami. W ramach tej pracy był również mały epizod z rocznym pobytem w Anglii i ukończeniem szkolenia Assistant Coach of Triathlon. Te doświadczenia i ciekawy sezon 2016 pozwoliły mi na dokonanie pewnych obserwacji i przemyśleń, którymi chciałbym się podzielić.

Po pierwsze: realizacja zawodów w formule aquathlon z biegiem pościgowym – oprócz triathlonistów, przyciągnęła grupę młodzieży z pływania i dwuboju z miejscowości gdzie nie ma sekcji/klubów tri. Warto kontynuować, poprawiać i rozwijać, bo efekty są. Osobiście również zobowiązałem się do udziału w tego rodzaju cyklu, jako organizator.

Po drugie: główna impreza sezonu dla grup młodzieżowych jako Festiwal Triathlonowy to rozwiązanie rewelacyjne i tu chylę głowę przed Jurkiem Górskim za organizację, bo wiem, że imprezy dla młodzieży robią wielcy pasjonaci tej dyscypliny. Aby zapewnić możliwość cyklicznych startów grupie 14-15 lat warto by zrobić Puchar Polski na dystansie super sprint – ta formuła, którą mieliśmy okazję obserwować na cyklu Elemental Tri Series. Moim zdaniem PP na sprincie dla młodzieżowca i juniorów, a super sprint dla juniorów młodszych i młodzików to najlepszy kierunek. Jestem ciekaw zdania kolegów trenerów, organizatorów i Działu Szkolenia PZTri.

Po trzecie: Kadry Młodzików! Do tego roku mieliśmy do czynienia z Kadrą Wojewódzką to pozwalało na działania z pieniędzy wojewódzkich dla zawodników z klubów na obszarze objętym tym finansowaniem. Dla wielu klubów było to lepsze, efektywniejsze. Osobiście też byłem za takim rozwiązaniem. Ale ten sezon sprawił, że spojrzałem inaczej na ten problem, bo co z ewentualnymi zawodnikami z województw gdzie nie ma klubów triathlonowych? Podam przykład ze swojego podwórka: Kujawsko – Pomorskie, Podlaskie, Lubelskie… Przecież tam też jest potencjał dzieci i młodzieży! Nie jesteśmy dyscypliną, która może sobie pozwolić na nonszalancję typu „…jak chcą trenować, to niech sobie radzą…”. M.in. takie podejście powoduje, że drepczemy w miejscu ilościowo i jakościowo. Pomysł z Kadrami Makroregionu spowodował, że jako trener zainteresowałem się zawodnikami z list startowych, którzy reprezentowali „mój” makroregion. Dzięki temu poznałem wielki niewykorzystany potencjał, który tkwi nie tylko w talentach tych młodych osób ale przede wszystkim w ich ciekawości do poznania nowej dyscypliny, w potencjale umiejętności – to głównie pływacy i dwuboiści oraz w ich rodzicach – to oni zrobili na mnie wielkie wrażenie. Ich zaangażowanie, determinacja i pasja, którą chcą zaszczepić swoim dzieciom. Sam jako rodzic czerpię z nich wzorce. Dzięki nawiązaniu relacji zawodnik – trener – rodzic miałem wiele okazji do rozmów, z których zrodził się pomysł na systemową współpracę pomiędzy trenerem, a rodzicem i zawodnikiem, którzy nie mają bieżącej możliwości uczęszczania na zajęcia sekcji triathlonowej.

Chciałbym zaproponować rodzicom warsztaty szkoleniowe pt. Kurs Asystenta Trenera Triathlonu, poziom I–szy, organizowane przez Stowarzyszenie Szkoła Pływania ORKA przy współpracy z Fundację Sportu Pozytywnego, w partnerstwie z Akademią Triathlonu i Elemental Tri Team, a także rekomendacjami Działu Szkolenia Polskiego Związku Triathlonu, prowadzone przez uznanych specjalistów w takich dziedzinach jak:
1. triathlon dzieci i młodzieży w Polsce,
2. psychologia sportu – relacje dziecko – rodzic – trener – sport,
3. bezpieczeństwo aparatu ruchu młodego człowieka, a stosowanie obciążeń treningowych,
4. podstawy treningu pływackiego, biegowego, kolarskiego i triathlonowego – podobieństwa i różnice,
5. medyczne aspekty sportu dzieci i młodzieży,
6. organizacja jednostki treningowej, udział w obozach i zawodach a bezpieczeństwo.

Aktywny udział w tych zajęciach ma na celu wyposażyć rodziców w podstawową wiedzę „co, jak, kiedy i z kim” w triathlonie. Stworzyć sieć kontaktów rodzice – trenerzy – zawodnicy, ułatwić i zoptymalizować wspólne działania, przyciągnąć zawodników do tej dyscypliny z miejscowości gdzie nie ma klubów triathlonowych.

Czy to ma sens? Uważam, że tak. Jestem bardzo ciekawy co sądzą o tym inni. Podjęte kroki pokarzą mi czy się myliłem, czy też nie.

Teraz dzielę się tym, co już udało mi się ustalić:
Działanie: KURS ASYSTENTA TRENERA TRIATHLONU POZIOM I – 16 g.
Data: 10.11 – 12.11.2016
Miejsce: Iława – Hotel PORT 110 – w tym samym miejscu gościliśmy w ubiegłym roku Bretta Suttona.
Zapewnione:
1. nocleg i wyżywienie w w/w Hotelu (10.10 – kolacja; 11.10 – śniadanie, obiad, kolacja; 12.10 – śniadanie),
2. zajęcia – 16 godzin w formie warsztatów i seminariów oraz dyskusje z prowadzącymi w wolnym czasie,
3. sprzęt i infrastruktura do zajęć,
4. kadra specjalistów w swoich dziedzinach z własnym doświadczeniem triathlonowym:
– Mgr Aleksandra Pogorzelska – była medalistką Mistrzostw Polski w Triathlonie – psychologia sportu.
– Dr Bogusław Tołwiński – trener wielu medalistów MP i zawodników Kadry Narodowej – podstawy metodyki treningu w triathlonie.
– Dr Ryszard Biernat – wykładowca OSW Olsztyn, uznany autorytet w fizjoterapii, triathlonista amator – bezpieczeństwo aparatu ruchu.
– Mgr Paweł Hofman – były zawodnik Kadry Narodowej w biegach średnich, trener z ponad 30 letnim stażem, z dorobkiem zawodników – medalistów MP i ME, jego wychowankowie startują również w triathlonie – podstawy treningu młodego biegacza.
– Piotr Patalon – Instruktor kolarstwa , kiedyś świetny kolarz, dziś zapalony triathlonista amator – podstawy treningu kolarskiego , sprzęt i jego wybór dla młodego zawodnika.
– Lek. Med. Robert Zbysław – medalista MP w judo, były lekarz Kadry Narodowej Judo, aktywny zawodnik i trener, triathlonista amator /4 x IM/
– Mgr Radosław Burza – pomysłodawca i koordynator Projektu.

 

… I to wszystko w pięknych plenerach Hotelu PORT 110 nad jeziorem Jeziorak.

Czy byli byście zainteresowani? A może pytania, sugestie, uwagi? Pozostaję do dyspozycji:
Radosław Burza tel. 607 954 020, mail: [email protected]

ogoszenie kurs

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

3 KOMENTARZE

  1. Rodzic dla trenera, trener dla rodzica jest partnerem w edukacji i wychowaniu młodego zawodnika poprzez sport. Wzajemne relacje, w tym dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z różnych dziedzin, które mogą ten proces wesprzeć jest korzystne, w mojej ocenie dla wszystkich stron.
    Na wzajemnym szacunku można wiele dobrego zbudować…

  2. Trener ma sto procent racji co do szkolenia młodzieży, rola trenera makroregionu jest bardzo istotna. Jestem za tym zeby związek powołał trenerów wojewódzkich szukających czy pomagającym młodym zawodnikom.
    Tworzenie asystenta trenera to jednak bzdura, chodzi tu chyba tylko o wyciąganie kasy od rodziców. Co za wiedzę można przekazać w dwa dni ? do obowiązków trenera powinna należec edukacja rodziców? Jak ktoś chce sie czegoś nauczyć niech robi instruktora. Niedouczony asystent filozof do tego rodzic z przerostem ambicji moze narobić więcej szkód niż pożytku. No chyba ze chodzi o biznes.

  3. Chcemy wyników na arenie międzynarodowej? Stawiajmy na dzieci i młodzież! Proszę Akademię Triathlonu o promowanie imprez, w których przewidziane są starty dla młodych zawodników 12-18 lat, bo takich jest wciąż za mało.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,298ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze