Laura Knoblach w wieku 22 lat ukończyła Deca triathlon – 10 x ironman

Dla przeciętnego triathlonisty dystans ironmana to jest duże wyzwanie. Jednak dla niektórych to za mało. Laura Knoblach USA w wieku zaledwie 22 lat ukończyła Deca Ironman Triathlon Swiss Ultra, czyli dystans równy 10 x ironman. Do przepłynięcia miała 38 km w basenie, następnie do przejechania rowerem 1800 km, a na końcu 422 km biegu. Żadna triathlonistka w tak młodym wieku nie ukończyła wcześniej tak długiego dystansu w triathlonie. Jest to ekstremalny wysiłek dla organizmu. Jak widać granice wytrzymałości przesuwają się coraz bardziej. Pokonanie tego dystansu zajęło jej niespełna 13 i pół dnia, a dokładnie 320 godzin, 40 minut i 30 sekund. Tym samym ustanowiła rekord swojego kraju w kategorii kobiet.

Laura podzieliła swój wyścig następująco. 38 km pływania (760 basenów długości 50 metrów) pokonała ciągiem w 19 godzin. Na tym etapie jeszcze dobrze się czuła. Następnego dnia udała się na rower. Dziennie robiła po około 300 kilometrów na trasie o pętli długości 9 km. Wyznacznikiem przerwy było pojawienie się halucynacji. To był znak, że organizm już błaga o odpoczynek. Etap rowerowy zajął jej 6 dni. Aby na spokojnie zmieścić się w limicie czasowym i zmniejszyć ryzyko złapania kontuzji, triathlonistka podzieliła sobie na odcinki wynoszące mniej więcej 50 km. Przez pierwsze dwa dni szła. Co można robić podczas tak monotonnej czynności? Triathlonistka słuchała audiobooków, dzwoniła do rodziny, znajomych i dużo rozmyślała. W końcu miała wystarczająco dużo czasu na te czynności. W jednym z wywiadów udzielonych po zawodach powiedziała, że pokonanie takiego dystansu było trudniejsze psychicznie niż fizycznie. Codziennie zasypiając miała w głowie myśl, że po przebudzeniu będzie musiała przebiec znowu 50 kilometrów. To tak jak budować zamek z piasku, żeby na drugi dzień woda go zmyła.

W marcu ubiegłego roku Laura Knoblach w wieku 21 lat ukończyła jako najmłodsza na świecie zawodniczka podwójnego ironmana na zawodach Double ANVIL Ultra Triathlon. Dystans tych zawodów wynosił 7,6 km pływania, 360 km roweru i 84,4 km biegu. Limit czasowy dla tych zawodów to 36 godzin. Triathlonistka Laura ukończyła double ironman w czasie 34 godzin 20 min i 38 sekund. Na początku nie wiedziała jak ma się przygotować do takiego startu. Pomyślała, że będzie symulowała zawody na treningach. Dodatkowym utrudnieniem przy dystansie ultra była praca 10-15 godzin tygodniowo oraz studia. Najwięcej czasu miała w weekendy, kiedy wychodziła na około 300 kilometrową przejażdżkę rowerem a następnie na bieg. Jakby tego było mało, na dwa miesiące podczas górskiej wycieczki złamała rękę. W związku z tym musiała trenować w gipsie. Niewiele zdążyła popływać przed zawodami.

Idąc za ciosem postanowiła wydłużyć dystans i pół roku później, w październiku ukończyła potrójnego ironmana Triple ANVIL Ultra Triathlon. Dystans tych zawodów to już 11,4 km pływania, 540 km roweru i 126,6 km biegu. Limit czasowy został ustalony na 60 godzin. Tym razem niewiele zabrakło do przekroczenia tego czasu. Wynik Laury to 59 godzin 36 minut i 46 sekund.

Można zadać sobie pytanie skąd Laura Knoblach czerpie motywację do ultra triathlonów w tak młodym wieku. Laura doznała napaści na tle seksualnym. Po tym zdarzeniu przeżyła traumę, z której triathlon pozwolił jej wrócić do normalnego funkcjonowania. Dystans ultra zadziałał jak terapia. Przed startem w zawodach czuła, że nienawidzi swoje ciało i była w kiepskiej formie psychicznej. Teraz Laura ponownie pokochała siebie i ma poczucie, że jest silną i lepszą kobietą.