Michał Oliwa Wicemistrzem Europy w aquathlonie

W sobotę 27 maja odbyły się Mistrzostwa Europy w aquathlonie. Zawody zorganizowano w stolicy Słowacji Bratysławie. Skoro to był aquathlon i w dodatku w Słowacji nie mogło tam zabraknąć czterokrotnego Mistrza Świata w tej dyscyplinie Richarda Vargi (SVK). Słowak jest jednym z najlepszych pływaków w historii triathlonu olimpijskiego. Jego umiejętności pływackie w aquathlonie są ogromnym atutem, więc i tym razem nie miał sobie równych, zgarniając tytuł Mistrza Europy.

Zawody były zaplanowane na 1 kilometr pływania oraz 5 kilometrów biegu. W wyścigu wzięło udział aż 14 Polaków. Tytuł Wicemistrza Europy w swojej kategorii U23 wywalczył Michał Oliwa. Tego dnia był najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z naszej reprezentacji. Natomiast najbliżej Richarda Vargi uplasował się Sylwester Kuster, który zajął 6 miejsce w Elicie. Michał Oliwa dobiegł na metę jedynie 5 sekund za Sylwestrem co dało jemu 7 miejsce w Elicie. U kobiet najwyższe miejsce zajęła Aleksandra Sikora, w kategorii U23 była piąta, dało jej to 7 miejsce Elicie. Warto także przyjrzeć się kategorii juniorskiej, w której zarówno Miłosz Walkowiak jak i Klaudia Petters otarli się o podium. Obydwoje zajęli czwarte miejsca.

Tak komentuje świeżo upieczony Wicemistrz Europy swój start:

Wicemistrzostwo Europy w Aquathlonie należy do mnie!

Od samego początku bardzo mocne tempo pływania narzucił Richard Varga. Jako uczeń mistrza chciałem jak najdłużej utrzymać jego rytm. Z niewielką stratą wyruszyłem na 5 km biegu, w pętlach po 1km.
Mocne pływanie dało mi w kość, lecz starałem się kontrolować swoją pozycję.
Ostatecznie dotarłem na metę na 7. miejscu w Elicie oraz 2. miejscu w kategorii U23.

Gratulacje dla wszystkich reprezentantów Polski!

—————————————
HUUB Polska 64-sto Wypożyczalnia Samochodów Szczecin- UnityTrans.pl
Facebook Michał Oliwa – Triathlete

Sylwester Kuster dzieli się swoimi wrażeniami z zawodów:

6 miejsce Elity zająłem na Mistrzostwach Europy w Bratysławie !

Tak na szybko:
– na bieg wybiegałem 16, bardzo szybko nadrabiałem stratę do czołówki, niestety za szybko, chociaż w pewnym momencie medal wydawał się realny to jednak na koniec postawiło mnie konkretnie.

Poziom naprawdę dobry, wygrał Mistrz Świata, a wystarczy że wspomnę iż Mistrz Europy z 2016 i 2014 byli poza top 10!

Całkiem przyzwoite otwarcie , prawdopodobnie za tydzień mój pierwszy Puchar Świata w tym sezonie w Sardynii!

Gratulacje dla Michała Oliwy za zajęcie 2msc w kategorii U 23 oraz całej reprezentacji Polski za walkę na trasie.

Ja i Michał jesteśmy członkami Huub Team Polska – pomimo że z dwóch różnych klubów i dwóch końców Polski to jednak łączy nas sporo.

Trochę więcej napiszę po powrocie do domu bo właśnie jestem w trakcie pakowania.

Szósteczka.
Facebook Sylwester Kuster

Jedynym amatorem startującym w Mistrzostwach Europy Age Group M45-49 był Marcin Trudnowski. Aquathlon ukończył na 8 miejscu z czasem 36:56. O Marcinie Trudnowskim możecie przeczytać więcej w artykule Hartowanie stali w lodzie.