ÖTILLÖ Swimrun Mistrzostwa Świata 2016

119 drużyn z 20 krajów ukończyło Mistrzostwa Świata OTILLO Swimrun 2016. Zawodnicy startowali parami z podziałem na mężczyzn, kobiety i mix. Do pokonania mieli łącznie 75 kilometrów, z czego 65 km to bieg po trudnym terenie a 10 km pływanie w zimnej, wzburzonej wodzie. Pływanie było przeplatane biegiem po wysepkach 26 razy. W tym roku padły rekordy trasy w każdej kategorii, a zwycięzcy w drużynie męskiej złamali 8 godzin. Poprzedni rekord, który wynosił 8 godz. 16 min. od początku był zagrożony kiedy na starcie stanęła drużyna Szwedzkich Sił Zbrojnych w składzie Lelle Moberg i Daniel Hansson. Czas z jakim zawodnicy ukończyli mistrzostwa to 7:59:04.
Daniel Hansson tuż po przekroczeniu mety powiedział: “To jest jak sen. Oboje ciężko pracowaliśmy przez cały rok i naszym największym celem ostatnich paru lat to było właśnie ukończenie tych zawodów poniżej ośmiu godzin. W końcu zrobiliśmy to! Mieliśmy plan i trzymaliśmy się jego zarówno taktycznie jak i psychicznie. Ciężko było znieść uczucie, że jesteśmy ciągle gonieni po tym jak wyszliśmy na prowadzenie. Paul Krochak i Oscar Olsson zeszłoroczni zwycięzcy pomagali nam utrzymywać wysokie tempo… Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że mamy szansę złamać osiem godzin zapomnieliśmy o kurczach i zmęczeniu, zmierzaliśmy już tylko do mety.”

TILLSwimRunMistrzostwawiata20161

W drużynie mieszanej zwyciężyła para składająca się z byłej Mistrzyni Świata w duathlonie na długim dystansie Evy Nystrom (SWE), która niedawno urodziła dziecko oraz Australijczyka Adriel Young byłego triathlonisty dystansów długich. Jak sami przyznali nigdy wcześniej nie startowali i nie spodziewali się zwycięstwa, tym bardziej o 5 minut pobitego rekordu trasy. Ustanowili rekord z czasem 8:45:58.
Drużyna kobiet w składzie Kristin Larson i Annika Eriksson zmiażdżyły poprzedni rekord prawie o godzinę. Ustawiły poprzeczkę na 9:32:03.
Coraz większym zainteresowaniem zawody swimrun cieszą się u byłych triathlonistów chcących spróbować swoich sił w nieco innej konkurencji. Mistrz Świata Ironman Hawaii 2005 Faris Al-Sultan, w parze z Peterem Oom ze Szwecji zajęli 15 miejsce, ich strata do pierwszego zespołu to 1:18:57.