Pączek! Ile ma kalorii i jak szybko go spalić?

Klasyczny pączek z nadzieniem owocowym i lukrem to około 350-400 kcal. Dziś Tłusty Czwartek i wielu przesądnych, w obawie przed pechem na całe życie, nie odmówi sobie zjedzenia okrągłego kawałka ciasta z marmoladą, dżemem lub czekoladą. Ile kalorii dostarczają różnego rodzaju pączki i jak można je szybko spalić?

ZOBACZ TEŻ: Czy żelki są dobre na trening?

Ile kalorii ma pączek?

Oczywiście wszystko zależy od jego wielkości, ilości nadzienia, polewy i cukru, dlatego podane wartości należy traktować w przybliżeniu. Biorąc pod uwagę sporą rozpiętość form i rodzajów dostępnych w cukierniach pączków, mogą mieć od ok. 300 do nawet 500 kcal.

W ubiegłym roku kilku naukowców z biolaboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, na prośbę portalu www.gdynia.pl, „zbadało” co kryje się w pączku. Rozłożyli go na czynniki pierwsze i w przeważającej ilości były tam głównie kwasy tłuszczowe, tłuszcze, cholesterol, trochę witamin, w tym witamina E, substancje zapachowe i smakowe, oraz związek, który poprawia ubijanie piany ze sproszkowanych jajek.

Nie było w pączku nic, czego nie znaleźlibyśmy w innych wyrobach cukierniczych z drożdżami, przygotowywanych w głębokim oleju.

Według badań SW Research z 2018 roku, w tłusty czwartek 47% Polaków zjadło od 3 do 5 pączków, aż 14% badanych ponad 5 pączków. W sumie w Polsce sprzeda się dzisiaj prawdopodobnie ponad 100 milionów pączków!

Najpopularniejsze pączki i ich wartość kaloryczna:

1. Pączek z lukrem i dżemem (80g – 90g) = ok.300-350 kcal

2. Donut (pączek z dziurką) w polewie czekoladowej (60g) = 250 kcal

Donut - pączek z dziurką

3. Pączek z lukrem, marmoladą i skórką pomarańczową (100 g) = 350-400 kcal

Pączki z lukrem, marmoladą i skórką pomarańczową

4. Pączek gniazdko (100 g) = ok 400 kcal

Pączek gniazdko

Jakie ćwiczenia spalą pączka najszybciej? 

Ciekawe rozwiązanie zaproponował krakowski startup Omni Calculator. Z zastosowaniem algorytmów, przeliczeń i matematycznych wzorów stworzył kalkulator pomocny w obliczaniu, jakie aktywności i w jakim czasie pomagają spalić zjedzonego pączka. Metoda bierze również pod uwagę masę ciała ćwiczącej osoby. Wszystkie inne wartości podane niżej należy traktować w przybliżeniu.

Warto sprawdzić OMNICALCULATOR. Możesz wybrać różne aktywności fizyczne… niekoniecznie te sportowe 😉

Kalkulator kalorii

Jakie aktywności sportowe spalają pączka najszybciej (około 400 kcal): 

  • 30 minut jeżdżenia na łyżwach,
  • około 40 minut spinningu
  • bieg ciągły, tempo umiarkowane – ok. 25 min,
  • jazda na rowerze, tempo umiarkowane – 40 min,
  • crossfit – ok. 30-40 min,
  • pływanie – 45-50 min,
  • skakanie na skakance – 40 min.

Można też wybrać mało obciążającą formę spalenia jednego pączka 😉

Patrząc na historię pączka, warto podkreślić, że nie zawsze nadziewano go słodkim nadzieniem. Wariantów było kilka: ze słoniną, kapustą i mięsem. W XVI wieku słone nadzienie powoli zastępowała marmolada. W XVIII wieku do wypieku pączków zaczęto używać drożdży. Ciasto zmieniło wtedy swoją konsystencję i jakość.

Smacznego!

Powiązane Artykuły

Śledź nas

16,223FaniLubię
1,258ObserwującyObserwuj
323SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze