Super League Triathlon Poznań – za nami widowiskowy weekend pełen sportowych emocji

29 czerwca – 1 lipca poznańską Maltę opanowało triathlonowe szaleństwo! Tysiące zawodników i kibiców wzięło udział w Festiwalu Triathlonu Super League Triathlon Poznań. Wśród nich byli czołowi triathloniści z całego świata, którzy w widowiskowym stylu rywalizowali ze sobą o możliwość startu w prestiżowym Cyklu Mistrzowskim SLT. Złoty Bilet udało się wywalczyć Marii Cześnik, która będzie reprezentowała Polskę w triathlonowej „Lidze Mistrzów”. Oprócz zmagań zawodników PRO w ramach imprezy rozegrane zostały starty amatorów na trzech dystansach indywidualnych, a pełen wrażeń weekend zwieńczył start sztafet na dystansie 56,5 km.

W sobotę na dystansie 112,99 km triumfował Paweł Skuza, natomiast w niedzielę zmagania na dystansie 28,25 km zwyciężył Jakub Kubiński, a na dystansie 56,5 km najlepszy okazał się Sylwester Swat. Rywalizację drużynową wygrał zespół Wszystkoobieganiu.pl w składzie Daniel Osik, Artur Adamczak i Przemysław Walewski.

Święto sportu

Nowatorskie formuły Super League Triathlon zapewniły wspaniałe widowisko wszystkim kibicom. W piątkowym, emocjonującym wyścigu przebiegającego w formule Triple Mix wśród mężczyzn triumfował Andreas Schilling. W wyścigu kobiet zwyciężyła faworytka, Emma Jeffcoat z Australii, natomiast reprezentantka Polski, Maria Cześnik, zajęła trzecią lokatę. Drugi dzień Super League Triathlon Poznań dostarczył fanom kolejną dawkę niezapomnianych emocji. W widowiskowej rywalizacji zawodników kategorii PRO w formule Enduro walka trwała do ostatnich metrów, a ostatecznie Andreas Schilling o jedną sekundę wyprzedził Tylera Mislawchuka. Wśród kobiet stawkę zdominowała bezkonkurencyjna Australijka Emma Jeffcoat, a reprezentantka Polski, Maria Cześnik, zajęła czwartą lokatę, czym zapewniła sobie miejsce w Cyklu Mistrzowskim Super League Triathlon.

– To było fantastyczne święto sportu i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pierwsze w historii zawody kwalifikacyjne cyklu SLT rozegrane zostały w Polsce. Mogliśmy podziwiać niesamowitą walkę o miejsce w cyklu mistrzowskim – mówił Michael D’hulst, dyrektor Super League Holding. – Pragnę podziękować wszystkim sportowcom, a także mieszkańcom i władzom Poznania, którzy przyjęli nas w fantastyczny sposób, potwierdzając słynną polską gościnność – dodał.

W sobotę 30 czerwca rozegrane zostały również zawody amatorów na dystansie 112,99 km. Na „połówce” najlepszy okazał się Paweł Skuza, z czasem 4:18:02, a wśród Pań zwyciężyła Magdalena Biskupska (4:41:41). Niedzielę nad poznańską Maltą inaugurował wyścig na dystansie 28,5 km, w którym triumfował Jakub Kubiński z czasem 59:39, a także Agnieszka Gadomska 01:07:58. Następnie rozegrana została rywalizacja na dystansie 56,5 km, w których na najwyższym stopniu podium stanęli Sylwester Szwat (01:55:58) oraz Urszula Kafarska (02:18:18). Imprezę zamknęły wyścigi sztafet na popularnej „ćwiartce”, w których zwyciężyła drużyna Wszystkoobieganiu.pl w składzie Daniel Osik, Artur Adamczak i Przemysław Walewski z czasem 01:54:28.

Niezapomniane emocje

Triathlonowy weekend, oprócz sportowych wrażeń, dostarczył również wielu wyjątkowych i niezapomnianych momentów. W niedzielę zmagania na dystansie 56,5 km rozpoczęła Złota Fala kobiet, która była symbolicznym zwieńczeniem projektu „Kobiety na wagę złota nakręca LIV”. W piątek miał miejsce bieg Semilac Women Run, w którym zwyciężyła Hanna Kotwica z czasem 22:49. Najistotniejszym aspektem biegu był jednak fakt, że część pieniędzy z każdego pakietu startowego została przeznaczona na warsztaty wspierające aktywizację zawodową kobiet w Polsce. Oprócz tego kibice w Poznaniu mogli być świadkami wielu poruszających momentów, jak np. oświadczyny na trasie triathlonu, czy też start fizjoterapeuty Łukasza Malaczewskiego i jego niepełnosprawnego podopiecznego, 12-letniego Jasia Kmiecia na dystansie 112,99 km.

Festiwal Triathlonu, do którego przygotowywaliśmy się wiele miesięcy zakończył się sukcesem. Udało nam się pokazać na żywo fanom triathlonu formuły, których nie było jeszcze nigdy wcześniej w Europie. Cieszę się, że to w Poznaniu pisze się nowy rozdział w historii triathlonu. To kolebka polskiego triathlonu i jest to symboliczne, że właśnie w stolicy wielkopolski tworzy się nowy wymiar tego sportu   – mówił Wojciech Kruczyński, dyrektor Super League Triathlon Poznań. – Z pewnością nie chcemy rezygnować z klasycznej formuły triathlonu, która ma wielu zwolenników, jednak szybkie i widowiskowe formuły Super League Triathlon z pewnością przyciągną do tego sportu wielu nowych zwolenników. Z ogromną ciekawością czekam na dalszy rozwój Super League Triathlon i mam nadzieje, że Poznań na stałe zagości w gronie imprez cyklu SLT – dodał.