Triathlon Testowy do IO Tokio. Wyścig mężczyzn w upale

Triathlon testowy na trasie przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 to ważne wydarzenie dla wielu triathlonistów chcących wystartować w igrzyskach. Zapoznanie się z trasą i warunkami panującymi w miejscu zawodów, na rok przed startem są kluczowe dla dobrego zaprezentowania się podczas igrzysk. Dla części stawki były to zawody bez presji gdyż posiadają już pewną kwalifikację do Tokio 2020. Z kolei inni walczyli o cenne punkty w rankingu olimpijskim, które umożliwiły kwalifikację lub umocniły pozycję w symulacji olimpijskiej. Żaden polski triathlonista nie wystartował w tych zawodach.

Temperatura powietrza i wody oraz wilgotność powietrza były na bardzo wysokim poziomie. Woda nagrzana była do ponad 29 stopni. Temperatura powietrza wynosiła prawie 29 stopnie, a wilgotność powietrza to 71%. W takich warunkach atmosferycznych zabronione było pływanie w piankach. Przepisy ITU zezwalają także na skrócenie trasy biegowej z 10 do 5 kilometrów w temperaturze powyżej 30 stopni. Tak też było dzień wcześniej w wyścigu kobiet. Tutaj jednak pomimo różnicy zaledwie 1 stopnia Celsjusza mężczyźni musieli się zmierzyć z pełnym dystansem 10 km. Część zawodników była przygotowana na wysoką temperaturę. Przed startem w strefie zmian pojawili się w kamizelkach chłodzących ciało.

Wyścig mężczyzn wygrał Tyler Mislawchuk z Kanady. Triathlonista ten rok temu startował również w Polsce podczas Super League Triathlon Poznań gdzie zajął drugie miejsce. W tym roku to jest jego życiowy sezon. Wygrał dwukrotnie Puchar Świata w Triathlonie ITU w Mooloolabie (Australia) i w Huatulco (Meksyk). Stanął na trzecim miejscu podium podczas WTS Montreal a teraz wygrał Triathlon Testowy do IO w Tokio. Tuż za Tylerem na metę wbiegł Norweg Casper Stornes. Trzecie miejsce zajął Hayden Wilde NZL.