Uzupełnienie treningu zimowego – narty, rakiety, fat bike

Jak cieszyć się z zimy, kiedy niska temperatura i śliska nawierzchnia zmuszają nas do treningu na trenażerach czy bieżniach, aby przeprowadzić jakościowo dobry trening? Czasami wręcz wydaje się, że trzeba odpuścić trening w tak ciężkich warunkach i wypatrujemy wiosny za oknem. Warto wprowadzić trochę rozrywki i przeplatać sesje treningowe z nartami biegowymi, fat bikiem (MTB) lub rakietami śnieżnymi. Te aktywności mogą spowodować, że zima upłynie nam przyjemnie i będziemy szczęśliwi, że mogliśmy poszaleć trochę na śniegu. Jeśli treningi będą wykonywane odpowiednio, zaprocentują lepszym przygotowaniem do sezonu.

Narty biegowe

Zawodnicy biegający na nartach biegowych są znani z tego, że osiągają najwyższe poziomy VO2 max. Biegówki wymagają zaangażowania praktycznie wszystkich mięśni, dzięki temu wykonujesz trening całego ciała. Aby jak najbardziej symulować tradycyjny bieg sugeruję styl klasyczny. Ta technika biegowa jest także polecana dla początkujących narciarzy. Na początku przygody z biegówkami może okazać się, że braki w technice będą powodowały duże zmęczenie przy małych prędkościach biegu. Jak się okaże, że twój wypad na narty był najcięższym treningiem w całym tygodniu, zregeneruj się zanim przystąpisz do regularnego mocnego biegania bądź roweru. Kiedy twoja technika biegowa poprawi się, biegówki okażą się piękną zimową alternatywą. Nie potrzebujesz specjalnych ubrań na narty biegowe, z tego względu, że wystarczą w zupełności te, których używasz do tradycyjnego biegania zimą.

O narciarstwie biegowym pisaliśmy więcej w tych artykułach: 

 

1. Biegówki. Najlepsza zimowa alternatywa

 

2. Narty biegowe w sportach wytrzymałościowych

 

 

Fat Bike (MTB)

Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się fat bike’i. Ze względu na duże koła o lepszej przyczepności idealnie nadają się na jazdę po śniegu, nawet tym bardzo miękkim. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie taki model roweru. Jadąc po śniegu pedały i łańcuch są w ciągłym napięciu, kiedy śniegi stopnieją będziesz czuł, że pedałowanie sprawia mniej wysiłku. Jeżeli masz już rower MTB, zastosuj odpowiednie opony do jazdy w terenie i obniż nieco ciśnienie, a też będziesz mógł czerpać radość z zimowej jazdy. W niskich temperaturach na rower ubieraj ciepłe buty i rękawiczki.

Rakiety śnieżne

 

Rakiety to najprostszy sposób poruszania się po grząskim śniegu. Jeśli umiesz biegać, bez problemu przerzucisz się na rakiety śnieżne. Bieg w rakietach zastępuje tradycyjne bieganie. Możesz w nich wykonywać praktycznie każdy rodzaj treningu, przyspieszenia, podbiegi, czy długie wybiegania. Bieg w rakietach dodatkowo rozwija siłę i jest świetną odskocznią od codziennej rutyny.

Adrian Kapusta
Adrian Kapusta
Zastępca redaktora naczelnego Akademii Triathlonu. Certyfikowany trener USA Triathlon Coach. Specjalizuję się w trenowaniu amatorów. Moja filozofia trenerska opiera się na indywidualnym podejściu do zawodnika ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków zawodowych i rodzinnych. Mądry trening i eliminowanie ograniczeń trenowanej osoby, to droga do bycia sprawniejszym i szybszym, a w rezultacie do osiągnięcia celów. Pasjonuję się sportami wytrzymałościowymi, w szczególności triathlonem.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

16,000FaniLubię
1,120ObserwującyObserwuj
302SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

10gr08:0018:00MORSMAN Triathlon 2022

Najpopularniejsze

X
X