Kolejny GIT sezon za nami! Garmin Iron Triathlon 2019 przechodzi do historii!

Za nami ostatni etap cyklu i wielki finał Garmin Iron Triathlon 2019. Finałowe zmagania triathlonistów odbyły się na Mazowszu w Gminie Nieporęt. Podczas ostatniego, dziewiątego etapu zawodów padł rekord frekwencji w historii cyklu Garmin Iron Triathlon! Na listach startowych zawodów znalazły się nazwiska blisko półtora tysiąca dorosłych zawodników i dzieci, które rywalizowały w zawodach Garmin Kids!

Garmin Iron Triathlon Nieporęt 2019

W Nieporęcie odbyła się dekoracja najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej cyklu na wszystkich dystansach oraz finisherów, czyli triathlonistów, którzy ukończyli co najmniej 4 etapy zmagań w tym sezonie. Na koniec imprezy tradycyjnie odbył się tradycyjnie konkurs „Kto pierwszy ten lepszy”, w którym nagrodą główną był SUV Peugeot 2008!

Finałowe zmagania na Mazowszu odbyły się w otoczeniu pięknie zalesionej gminy Nieporęt. Na zawodników czekała doskonała lokalizacja, natura na wyciągnięcie ręki i piękna, słoneczna pogoda. Etap pływacki odbył się w Jeziorze Zegrzyńskim. Następnie triathloniści pojechali szybką trasą rowerową, poprowadzoną w kierunku miejscowości Radzymin. Zakończeniem zmagań był etap biegowy poprowadzony urokliwym odcinkiem w kierunku Ryni.

Punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczął się start 1/2 IM.  Na „połówce” od początku prowadził Robert Wilkowiecki (GVT BMC AZS-AWF Katowice) – aktualny Mistrz Polski na tym dystansie. Wilkowiecki wygrał w pięknym stylu, osiągając na mecie świetny czas 03:49:31. Drugą lokatę wywalczył Artis Davidnieks (EMU Malpils sporta klubs; 04:19:50). Trzeci był Łukasz Potapczuk (04:19:56). Wśród kobiet pierwsze miejsce należało do Marty Napieracz (Endure Team, 05:12:43), druga na mecie była Julia Chajzer (TRICLUB, 05:25:29), a trzecia Amelia Mika (GT Team, 05:31:31).

Zdecydowanie najciekawsza rywalizacja odbyła się na 1/4 IM. Na linii startu pojawili się zawodnicy, którzy walczyli o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu, m.in. lider klasyfikacji generalnej – Łukasz Kalaszczyński (KM Sport PRO Team), drugi w generalce Tomasz Szala (Profi Team), a także Igor Siódmiak (7PRO Team) i Tomasz Marcinek (Marcinek Triathlon Team), który po trzech wygranych etapach, mógł mocno zamieszać w ostatecznym kształcie klasyfikacji generalnej! Marcinek pierwszy wyszedł z wody, tuż za nim Igor Siódmiak. Następnie tracący niewiele Tomasz Szala. Grupę zamknęli Łukasz Kalaszczyński i Krzysztof Augustyniak. Na rowerze Marcinek nie dał rady utrzymać tempa, a fantastyczny popis Szali na tym etapie, dał mu szansę na znaczne odskoczenie wszystkim rywalom! Na etapie biegowym Tomasz Szala miał już znaczną przewagę nad pozostałymi zawodnikami i niezagrożony zmierzał do mety po zwycięstwo. Tym samym wygrał rywalizację w Nieporęcie z czasem 01:54:27. Drugi był Igor Siódmiak (01:54:49). Trzecie miejsce wywalczył Łukasz Kalaszczyński (01:55:43).  Wśród kobiet na tym dystansie po raz kolejny najlepsza okazała się Joanna Pomorska (Trifamily) – liderka klasyfikacji generalnej, która zwyciężyła z czasem: 02:21:39. Drugą lokatę wywalczyła Iga Kowalczyk (02:23:30), a trzecią Katarzyna Jonio (Kuźnia Triathlonu, 02:25:19).

Na 1/8 IM Garmin Iron Triathlon Nieporęt 2019 najlepszy był: Łukasz Lis (TRICLUB) z czasem 01:00:12, drugi Tomasz Słupik (01:04:23), a trzeci Łukasz Wojtyna (12tri.pl, 01:04:27). Wśród kobiet zwyciężyła Zuzanna Sudak (UKS G-8 Bielany Warszawa) z wynikiem 01:09:11, druga miejsce zdobyła Maja Bużycka (SSP ORKA Iława/Twister Team, 01:10:15), a trzecia lokata należała do Agnieszki Kropiewnickiej (01:13:22).

Na listach startowych finału w Nieporęcie widniało kilkadziesiąt sztafet! Ich zmagania oraz zacięta walka stanowiły równie spektakularne widowisko. Na „połówce” zwycięstwo należało do drużyny SBR TRIATHLON TEAM Limitless Fundation, w składzie: Robert Rafal, Lemaire Tim, Gaibie Farzaad. Na 1/4 IM najlepsza była ekipa: KOLARSKI.EU TEAM VR Factory, reprezentowana przez: Sławomira Matul, Remigiusza Gołębiowskiego oraz Krzysztofa Wasiewicza. Na dystansie 1/8 IM zwyciężyła sztafeta w składzie: Magdaleny Borosińskiej-Szustek, Piotra Borusińskiego oraz Alana Tomasik.

Pomiędzy startami zawodników odbyły się tradycyjnie zawody biegowe dzieci – Garmin Kids. Na listach startowych dzieci stanęło blisko 200 najmłodszych zawodników. Zawody w zależności od ich kategorii wiekowej odbywały się na trzech dystansach: 200 m, 500 m i 1000 m.

W Nieporęcie zostali nagrodzeni zawodnicy, którzy zwyciężyli w klasyfikacjach generalnych poszczególnych dystansów OPEN i w kategoriach wiekowych. W ramach „Battle of the sexes” (bitwa płci) na dystansie 1/4 IM, brany pod uwagę był łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszego mężczyzny oraz łączny czas najlepszych czterech wyników z imprez na dystansie 1/4 IM pierwszej kobiety. Wyniki porównano z czasami Mistrzów Świata z Hawajów z 2018 roku: Patricka Lange (7:52:39) i Danieli Ryf (8:26:18).

Czasy zsumowano i bezdyskusyjne zwycięstwo w klasyfikacji „Battle of the sexes” odniósł Łukasz Kalaszczyński czas końcowy jaki osiągnął to 07:40:10. Nagrodą za pierwsze miejsce było 8.000 zł oraz bon na produkty marki Saucony ufundowany przez Saucony – Sponsora Strategicznego cyklu! Drugie miejsce na podium należało do Tomasza Szali, który uzyskał czas 07:42:12. W nagrodę otrzymał urządzenie marki Garmin – Sponsora Tytularnego cyklu. Trzecim był Tomasz Marcinek z wynikiem 07:46:12, który również otrzymał urządzenie marki Garmin.

W trakcie wielkiego finału Garmin Iron Triathlon 2019 nie zabrakło w programie szczególnego wyróżnienia dla finisherów tegorocznego cyklu. Finisherem był każdy zawodnik, który ukończył minimum cztery imprezy wchodzące w skład cyklu. Każdy z nich otrzymał pamiątkową koszulkę, medal oraz możliwość wzięcia udziału w konkursie „Kto pierwszy ten lepszy”. Zawodnicy typowali przed rozpoczęciem zmagań czas na mecie 150 zawodnika z dystansu 1/4 IM podczas GIT Nieporęt. Najbardziej zbliżone trzy wyniki zawodników umożliwiały wzięcie udziału w konkursie. Nagrodą główną w konkursie był nowoczesny SUV Peugeot 2008, ufundowany przez Partnera Strategicznego cyklu – Peugeot. Autem z Nieporętu wyjechała Aleksandra Osędowska, która pokonała dwóch rywali!

Wyniki z zawodów w Nieporęcie a także podsumowanie klasyfikacji generalnej cyklu znajdziecie TUTAJ.

Finał Garmin Iron Triathlon 2019 dostarczył wielu pozytywnych emocji. Wielu zawodników poprawiło swoje rekordy życiowe. 9 etapów, 9 urokliwych miast i jeden wielki finał, który dla wielu z Was zostanie w pamięci. Zapraszamy serdecznie na zawody w przyszłym roku. Zapisy na GIT 2020 już trwają! Warto już teraz się zarejestrować i zagwarantować sobie miejsce na liście startowej wybranego etapu!