Wizualizacja treningu i techniki pływania. Zrób to z Michaelem Phelpsem!

0

Trening mentalny i wizualizacja celów, techniki czy przebiegu zawodów, to jeden z ważniejszych etapów doskonalenia się zawodnika. Niemal każdy trening pływacki amatora zawiera elementy doskonalenia techniki. Warto przeznaczyć więcej czasu na takie jednostki treningowe w okresie jesieni i zimy.

Świetnym sposobem wsparcia treningu praktycznego są wizualizacje. Wielu sportowców w dniu poprzedzającym poranny trening czy zawody, poświęca kilka minut na wyobrażanie sobie jak płynie, wykonując poprawnie wszystkie elementy techniczne w danym stylu. W naszym przypadku najważniejszy jest kraul. Polecamy następujący sposób na psychologiczne wsparcie swojego treningu:

1. Zobacz ten film. Michael Phelps (amerykański pływak, 23-krotny mistrz olimpijski, 26-krotny mistrz świata, wielokrotny rekordzista świata) i jego styl pływania w zwolnionym tempie. 

Przeanalizuj dokładnie ruch ręki, każdą fazę, zobacz, jak Phelps wkłada rękę do wody i jak ugina ją w łokciu, gdzie prowadzi pod wodą i jak oddycha. Postaraj się zrobić to samo, odejdź od komputera i w lekkim pochyleniu ciała przejdź każdą fazę i cały cykl na sucho. Skup się na tych elementach, które są twoją słabością. Jeżeli brałeś lekcje pływania, z pewnością instruktor wskazał te elementy, które należy poprawić, aby pływać szybciej. Być może jest to faza chwytu wody, albo pociągnięcia – sprawdź, jak robi to mistrz.

 

A teraz zobacz na spokojnie, jak wygląda to w normalnym tempie. 

 

 

2. Zamknij oczy i (w ciszy lub z ulubioną muzyką) przepłyń w myślach część swojego jutrzejszego treningu. Wyobrażaj sobie, jak poprawnie wykonujesz każdy element techniczny. Nie spiesz się. Analizuj każdy ruch, i staraj się przykładać szczególną uwagę to tych elementów, które są twoją piętą achillesową.

3. Wyśpij się i pływaj jak Michael Phelps! 

Powodzenia!

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here