6 reprezentantów Polski wystartuje w Brazylii na Akademickich Mistrzostwach Świata

Spora grupa triathlonistów z naszego kraju wyleciała w poniedziałek za Atlantyk, by wziąć udział w Akademickich Mistrzostwach Świata organizowanych przez FISU. Siostry Sudak, Zych, Kulik, Chrzanowski i Kadziak wystartują indywidualnie oraz w rywalizacji sztafet mieszanych.

Zaledwie dwa dni dzielą naszych reprezentantów od startu w najważniejszej imprezie w tegorocznym kalendarzu triathlonistów ze statusem studenta. W piątek 9 września aż 6 zawodników z biało-czerwoną flagą stanie na linii startu i wskoczy do słonych wód oceanu obmywających brazylijskie wybrzeże. Potem czekać ich będzie gorąca atmosfera zarówno na etapie kolarskim, jak i biegowym.

Organizowane przez FISU (Międzynarodowa Federacja Sportu Uniwersyteckiego) wydarzenie odbędzie się w Maceió w Brazylii. Wezmą w nim udział triathloniści oraz siatkarze plażowi, których zmagania zaplanowano na trzy dni. Nas jednak najbardziej interesować będą wyścigi triathlonistów.

Wśród mężczyzn na trasie zobaczymy Kamila Kulika, Jana Chrzanowskiego i Jamesa Kadziaka. W stawce kobiet zaś pojawią się Magdalena i Zuzanna Sudak oraz Natalia Zych. Całej szóstce kibicować będziemy mogli podczas startów indywidualnych. Dzień później (sobota, 10 września) czwórka z nich (dwie triathlonistki i dwóch triathlonistów) wystartuje w wyścigu sztafet mieszanych.

Czy Polki zdobędą Brazylię?

Najpierw długa podróż, później szybka aklimatyzacja, a na końcu dwa starty dzień po dniu – to czeka w tym tygodniu grupę naszych zawodników. Zadanie nie będzie proste, gdyż już sama zmiana strefy czasowej i klimatycznej dołoży swoje „trzy grosze” do ich samopoczucia.

W piątek do rywalizacji stanie 46-osobowa grupa zawodniczek, w której znajdą się trzy Polki. Z numerem #7 na liście startowej jest Magdalena Sudak, która podczas tegorocznych MP na dystansie standard zdobyła srebrny medal. Jeden stopień niżej w Białymstoku stanęła jej siostra Zuzanna, którą rozstawiono z numerem #16. Mistrzyni Polski z tego sezonu na dystansie sprinterskim, czyli Natalia Zych wystartuje w Brazylii z numerem #30.

Polki ścigać się będą z triathlonistkami z całego świata. Najlepszą z nich jest reprezentantka gospodarzy Gabrielle Lemes (#1), która w rankingu światowym zajmuje 161. miejsce. Siedmiokrotnie udało jej się stanąć na podium imprez międzynarodowych. Kolejną groźną rywalką będzie Niemka Bianca Bogen (#2), która zajmuje 170. pozycję w rankingu światowym.

Jedno miejsce za nią – zarówno w rankingu, jak i na liście startowej jest Amerykanka Liberty Ricca (#3), która podczas swojej pięcioletniej triathlonowej kariery trzykrotnie zdobyła medal na imprezach organizowanych przez World Triathlon.

ZOBACZ TEŻ: Kamil Kulik: „Do wszystkich przeciwników trzeba mieć pewien respekt”

Polacy z szansami na podium?

Męskie grono, które znajduje się na liście startowej Akademickich Mistrzostw Świata, liczy sobie 57 osób. W tym przypadku reprezentującym Polskę zawodnikom przypadły dalsze numery startowe oznaczające, że walka o czołowe pozycje będzie jeszcze bardziej zacięta.

Najwyżej rozstawiony został James Kadziak. Przypadł mu numer #32. Świeżo upieczony mistrz Polski na dystansie standard z Białegostoku Kamil Kulik wystartuje z #37. Janowi Chrzanowskiemu, który zajął 6. Miejsce w Mistrzostwach Świata World Triathlon w Aquathlonie w Samorin przypadł zaś numer #41.

Podobnie, jak u kobiet, tak i u mężczyzn pierwszą trójkę na liście startowej stanowią reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Brazylii. Oznacza to, że ich nazwiska stanowią główną grupę pretendentów do medali. Są to Darr Smith (#1, USA, 82. miejsce w rankingu światowym), Jannik Schaufler (#2, Niemcy, 109. miejsce w rankingu światowym) i Antonio Bravo Neto (#3, Brazylia, 119. miejsce w rankingu światowym).

Pełną listę startową na indywidualne starty w triathlone znajdziecie na stronie wydarzenia na triathlon.org. Transmisja live z wyścigów dostępna będzie na kanale FISU.tv.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,832ObserwującyObserwuj
25,000SubskrybującySubskrybuj

Polecane