Czy polski triathlon przyspiesza? Co się zmienia po wyborze nowego Prezesa i nowych władz Związku? Te pytania słychać nie tylko ze strony zawodników myślących o profesjonalnym uprawianiu triathlonu, ale również ze strony amatorów i obserwatorów. Z pewnością zmieniła się komunikacja i nie ma tygodnia, aby ze strony PZTri nie było sygnału na temat występu polskich triathlonistów, informacji o działaniach Zarządu, planach, ale też konkretnych decyzjach. Ostatnie posiedzenie Zarządu było ważne ze względu na kilka palących kwestii, które należało rozwiązać, jak choćby skandaliczne sędziowanie na imprezach rangi mistrzowskiej. Na razie są plany i deklaracje, a co z tego wyjdzie, przekonamy się z pewnością w przyszłym sezonie. Za chwilę przejdziemy do tego problemu, wcześniej jednak kilka ważnych informacji na temat trenerów i zawodników Kadr Narodowych. Poznaliśmy nazwiska i składy, o czym poinformował Filip Puchalski – Sekretarz Generalny Związku.
Trenerem Kadry Narodowej Senior i U-23 został Paweł Barszowski.
Trenerem i koordynatorem Kadry Narodowej Junior i Kadry Wojewódzkiej Juniora został Marek Sanecki.
Trenerem Kadry Narodowej Junior „A” został Tomasz Kowalski.
Trenerem Kadry Narodowej Junior „B” został Marek Sanecki.
Trenerem Kadry Wojewódzkiej Juniora został Michał Szłapka.
Odsunięto w czasie nominację na Trenera Kadry Narodowej na dystansie długim. Ma zapaść na następnym posiedzeniu. Zapytaliśmy, czy to zainteresowanie długim dystansem zmienia podejście Związku do zawodów typu Ironman i Half Ironman. Wcześniej były Prezes Krzysztof Piątkowski „zostawiał” takie imprezy komercyjnym podmiotom, bagatelizując ich znaczenie.
Filip Puchalski: „Od początku mówiliśmy, że naszym celem jest odbudowanie Kadr Narodowych na różnych dystansach. Jest też sporo dobrych zawodników, którzy chcą startować na tym dystansie. Marek Jaskółka, który przechodzi z „olimpijki” właśnie na dystans długi. Poza tym Mikołaj Luft, Jakub Goliniewski, Krzysztof Augustyniak, a z kobiet Ewa Bugdoł, która ostatnio wygrała zawody w Weihai, Ewa Komander czy Aleksandra Sypniewska. Jak widać na poziom zawodników nie możemy narzekać, więc trzeba znaleźć ujście dla ich pracy i sukcesów. Najlepszym sposobem na to jest Kadra Narodowa.„
W tym tygodniu poznalismy również skład Kadr Narodowych:
Kadra Narodowa Seniora:
Jerzyk Agnieszka, Kotfica Paulina, Otworowska Małgorzata Kaźmierczak Mateusz, Rak Mateusz.
Kadra Narodowa U-23:
Mielnik Małgorzata, Litwin Agata, Marcinek Tomasz, Brembor Tomasz, Michalak Łukasz, Grembski Maciej.
Kadra Narodowa Juniora „A”:
Wargacka Paulina, Krawczyk Justyna, Zawolik Wiktoria, Sowiński Miłosz, Zdun Konrad, Tyczyński Jacek
Kadra Narodowa Juniora „B”:
Rogacz Katarzyna, Sikora Agnieszka, Lewandowska Alicja, Kwiatkowska Kaja, Pacan Jan, Krawczyk Jacek, Hydzik Piotr, Oliwa Michał, Kobyłecki Szymon
Kadra Wojewódzka Juniora:
Sznabel Karolina, Goc Julia, Majos Paulina, Kliber Agnieszka, Ramian Anna, Weiss Klaudia, Knapik Anna, Giet Magda, Ławicki Piotr, Suchodolski Rafał, Durczak Hubert, Seroczyński Jakub, Głuchowski Jędrzej, Strachota Marek, Niestrój Robert, Czech Michał.
AT: Na jakiej podstawie zakwalifikowano konkretnych zawodników do Kadr Narodowych?
Filip Puchalski: „Za kwalifikację zawodników odpowiadają w stu procentach trenerzy Kadr Narodowych. Zarząd pozostawił tu wolną rękę trenerom jak i szefowi wyszkolenia. Jeżeli chodzi o kryteria, to głównym były wyniki sportowe, ale nie możemy zapominać, że Kadra Narodowa to zespół, w którym każdy zawodnik ma swoją rolę i pracę do wykonania. Określenie tych zadań dla lidera i współpracowników było kolejny czynnikiem przy tworzeniu list. Zatwierdzone składy są w naszej ocenie najlepszym zestawieniem. Każdy z trenerów i zawodników ma też postawione cele główne jak i pośrednie, z których będą rozliczani.”
Te cele są następujące:
Kadra Narodowa Seniora:
Cel główny
– start jednej zawodniczki i jednego zawodnika na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016
Cele pośrednie
– miejsca 1-15 na Mistrzostwach Europy (1-8 dla Agnieszki Jerzyk), miejsca 1-20 na Mistrzostwach Świata (1-10 dla Agnieszki Jerzyk)
– starty w Pucharze Europy i Pucharze Świata w celu jak najwyższego miejsca w klasyfikacji ITU
Kadra Narodowa U-23:
Cel główny:
– miejsca 1-15 w Mistrzostwach Europy i 1-20 w Mistrzostwach Świata
Cele pośrednie
– starty w Pucharze Europy i Pucharze Świata w celu jak najwyższego miejsca w klasyfikacji ITU
Kadra Narodowa Juniorów:
Cel główny
– miejsca 1-15 w Mistrzostwach Europy i 1-20 w Mistrzostwach Świata
Cele pośrednie
– starty w Pucharze Europy Juniora – zajęcie miejsca 1-10 minimum jednego zawodnika i jednej zawodniczki w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy Juniora
Zarząd podjął również decyzję o stworzeniu systemu skautingu, którego celem będzie wyszukiwanie, obserwacja i monitoring młodych zawodników w kategorii młodzika i dzieci na zawodach różnej rangi i różnych dyscyplin.
Miijający sezon to skandaliczne zachowania sędziów na różnych imprezach. Z komunikatu wynika, że misję uporządkowania sytuacji, weryfikacji sędziów dostał Jan Gulczewski – wiceprezes ds. sędziowsko-technicznych. Skąd takie zaufanie do jednego człowieka i przekonanie, że sam jeden sprawnie przeprowadzi weryfikacje? Na jakiej podstawie? Co będzie tą weryfikacją?Jak to będzie wyglądało w praktyce?
Filip Puchalski: „Kwestiom sędziowskim poświęciliśmy bardzo dużo czasu. Jest niedopuszczalne, aby imprezy rangi Mistrzowskiej były sędziowane w taki sposób. Ten sezon i wiele kontrowersji, które w nim wystąpiły pokazał nam, że jedynie radykalne cięcie rozwiąże tę sytuację. Stąd też zobligowanie Jana Gulczewskiego do przeprowadzenia tej operacji. Jan Gulczewski jest wiceprezesem ds. sędziowsko-technicznych i najlepiej znającą realia sędziowskie i przepisy osobą w tym kraju. Jest autorem pomysłu weryfikacji sędziowskiej, a tym samym gwarantem, że zrobi to w sposób profesjonalny. Myśląc o rewolucji, musimy też myśleć o pozytywnych rozwiązaniach, które zastosujemy w przyszłości. Jan będzie na bieżąco informował Zarząd o prowadzonych działaniach. Dla nas najważniejszy jest efekt, czyli dojście do sytuacji, w której sędzia z emblematem PZTri na piersi będzie oznaką profesjonalizmu i kompetencji. Na najbliższym posiedzeniu kolegium sędziów zostanie rozpoczęta weryfikacja pod względem znajomości przepisów, wieku, znajomości języków obcych i kultury osobistej. Jest w tym gronie sporo młodych ludzi, których nie można z góry skreślać. Dodatkowo przeprowadzimy odpowiednie szkolenia, aby do końca przyszłego roku wykształcić ok. 150 nowych sędziów. Jan Gulczewski opracuje listę sędziów głównych, którzy będą prowadzili zawody w ramach Ligi Triathlonu i w randze Mistrzowskiej. Przygotuje wzór regulaminu sędziowania, wzór raportu delegata technicznego, wzór raportu sędziego głównego, tak aby możliwie jak najbardziej ujednolicić przepisy. Dziś każdy regulamin wygląda inaczej, co wprowadza chaos. W poprzednich latach zaniedbano funkcję delegata technicznego, pomimo tego, że są przepisy, które regulują jego pracę. Delegat techniczny musi przeprowadzić wstępną weryfikację trasy i możliwości organizacyjnych już na kilka miesięcy przed zawodami. Dopiero na bazie tej weryfikacji są podejmowane decyzje co do rangi zawodów i kwestii samej organizacji. Drugim etapem jest wizytowanie miejsca zawodów na kilka dni przed i w czasie zawodów.”
PZTri chce również stworzyć projekt rywalizacji sportowej PZTri na lata 2014-2016. Cel: stworzenie pod egidą Polskiego Związku Triathlonu Profesjonalnej Ligi Triathlonowej. Ideą jest połączenie kilku największych triathlonowych zawodów w Polsce w jeden punktowany system z pulą nagród wręczaną po każdych zawodach dla najlepszych zawodników i nagrodą główną dla zwycięzców całej Ligi. Dodatkowym elementem rywalizacji będzie współzawodnictwo między klubami, które wystawiają swoich reprezentantów.
Zarząd powołał komisję ds. organizacji ligi triathlonu, w której skład weszli: Michał Szłapka, Filip Przymusiński, Filip Puchalski. Zespół jest zobowiązany do opracowania kalendarza imprez w ramach ligi, stworzenie systemu punktowego, ustalenia warunków uczestnictwa zawodników w lidze, opracowania standardów organizacyjnych. Jednocześnie powstać ma systemu Pucharu Polski, w ramach którego notowanych będą zawody nie występujące w lidze.
I na koniec jeszcze kwestia fikcyjnych okręgów lub klubów, o których w poprzedniej kadencji mówiło się, że są wyłącznie maszynką do gosowania i „uaktywniają się” tylko w sytuacji Walnego Zgromadzenia. Zarząd planuje weryfikację członkostwa w PZTri okręgów i klubów.
Filip Puchalski: „Sprawdzimy te podmioty pod względem formalnym (statut, wyciąg z KRS, odpis z ostatniego Walnego Zgromadzenia Delegatów), ale też pod kątem ich działalności w ramach określonych zadań, dla realizacji których się zrzeszyły. Zdajemy sobie sprawę, że istnieją kluby i okręgi, które są fikcją, więc trzeba tę kwestię uporządkować. Wolę, aby w Polskim Związku Triathlonu było zrzeszonych 25 klubów z prawdziwego zdarzenia niż 50, w których połowa nic nie robi. To samo zresztą tyczy się licencji trenerskich, instruktorskich i sędziowskich, o których wspomniałem wcześniej. Uporządkowanie tych kwestii będzie oznaczało jednocześnie wyznaczenie standardów, które wszyscy zrzeszeni w PZTri będą musieli zaakceptować.”