Anne Haug pierwszą Niemką, która zdobyła Mistrzostwo Świata IRONMAN Kona

Anne Haug GER wygrała Mistrzostwa Świata IRONMAN Kona 2019. Do zwycięstwa w głównej mierze przyczynił się bardzo szybki bieg maratoński. Haug przebiegła 42,2 km w czasie 2:51:06, co daje średnie tempo 4:03 min/km. Anne Haug i Jan Frodeno sprawili, że w tym roku, zarówno po stronie mężczyzn jak i kobiet, to Niemcy zgarnęli tytuły mistrzowskie.

Było to pierwsze historyczne zwycięstwo dla Niemki w historii Ironman Kona. Tym samym Anne Haug przełamała passę 4 wygranych z rzędu Danieli Ryf SUI. Dla przypomnienia w ubiegłym roku Anne Haug zajęła trzecie miejsce na Hawajach.

Międzyczasy Anne Haug:
Pływanie – 54:09 (1:30 min./100 m)
Rower – 4:50:18 (37,20 km/h)
Bieg – 2:51:06 (4:03 min/km)
Czas łączny – 8:40:10

Anne Haug wyszła z wody na 6 pozycji ze stratą 5 minut to liderki Lucy Charles-Brown GBR. Tego dnia zawodnicy mieli trudne warunki w wodzie ze względu na silny prąd i wysokie fale. Na części rowerowej Lucy powiększyła swoją przewagę do 7 minut. Silny wiatr boczny również utrudniał zadanie. Na biegu Lucy Charles Brown cieszyła się prowadzeniem do Energy Lab. Tam też wyprzedziła ją Anne Haug. Jej czas maratonu 2:51:06 był zbliżony do rekordu trasy Mirindy Carfrae 2:50:26. Anne Haug w pięknym stylu dotarła do mety jako pierwsza. Natomiast tuż za nią, rozgrywała się walka o drugie miejsce na podium. Lucy Charles-Brown została wyprzedzona przez Sarę Crowley AUS. Z kolei ta na końcowych kilometrach “zderzyła się ze ścianą”, odcięcie energii tej triathlonistki wykorzystała Lucy, która ukończyła zawody na drugim miejscu.