Anne Haug zwyciężczynią rankingu PTO!

Poznaliśmy ostateczną klasyfikację rankingu organizacji Professional Triathlete Organization za 2022 rok. Zwyciężczynią została Anne Haug. Które miejsce zajęły Polki?

Nadchodzi czas podsumowań zeszłego sezonu. Zawodnicy i zawodniczki przygotowują się do nowego sezonu, a niektórzy mogą cieszyć się ze sporych nagród w rankingu PTO. Poznaliśmy także wygląd klasyfikacji za zeszły rok. Zwyciężczynią została Anne Haug.

Światowy ranking PTO działa w dość prosty sposób – im lepszy wynik zawodnika, tym więcej punktów otrzymuje. Do ostatecznego wyniku liczy się średnia z trzech najlepszych wyścigów, przy czym ranking faworyzuje największe imprezy, takie jak np.mistrzostwa świata. Bazowa liczba punktów za wyścig wynosi 100, a im szybszy czas, tym więcej dodatkowych punktów otrzymuje zawodnik.

W ostatnich kilku miesiącach w ścisłej czołówce klasyfikacji kobiet nie było większych zmian. Prowadziła Anne Haug i to właśnie Niemka została zwyciężczynią rankingu. Jej wynik wynoszący nieco ponad 117 punktów to średnie z trzech wyników. Najlepszy osiągnęła za Challenge Roth, gdzie wygrała z czasem 08:37:49. Oprócz tego Niemka dwa razy plasowała się na 3. miejscu w mistrzostwach świata – najpierw w St. George, a później na Hawajach.

Daniela Ryf uplasowała się na 2. miejscu. Szwajcarka zdobyła aż 124 punkty za wygraną w MŚ w St. George, a dołożyła też dobry wyniki podczas Collins Cup. Podium uzupełnia Ashleigh Gentle. Australijka radziła sobie świetnie w wyścigach PTO. Wygrała najpierw w Kanadzie, a później triumfowała w USA. Nieco zaskakuje dopiero 8. miejsce mistrzyni z Kony Chelsea Sodaro. Amerykanka uzyskała właśnie ten jeden znaczący wynik.