Fenomenalne starty Polaków w Uzbekistanie! Zwycięstwo Wieteckiego / Krawczyka i Dzieciątkowskiej!

Reprezentanci Polski zaliczyli świetne starty w pucharze świata w Uzbekistanie! Jacek Krawczyk i Łukasz Wietecki oraz Marta Dzieciątkowska stanęli na najwyższym stopniu podium! Monika Belczewska zdobyła brązowy medal, a Roksana Słupek ulokowała się tuż za najlepszą trójką!

W sobotę 11 maja reprezentanci Polski wzięli udział w kolejnych zagranicznych zawodach, rywalizując o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Na starcie pucharu świata w  Samarkand w Uzbekistanie o punkty w rankingu olimpijskim walczyli Roksana Słupek oraz paratriathloniści: Monika Belczewska, Marta Dzieciątkowska oraz tandem Łukasz Wietecki / Jacek Krawczyk.

Podwójne zwycięstwo i trzecie miejsce

Jako pierwsi, ok. godziny 4:12 czasu polskiego wystartowali partriathloniści – Łukasz Wietecki i Jacek Krawczyk. Tandem utrzymał swoją zwycięską passę z poprzedniego startu w zawodach World Triathlon Para Cup Yeniseh i w Uzbekistanie ponownie zajęli 1. miejsce! Rywalizację ukończyli z czasem 00:56:37, czyli ponad 40 sekund za drugim zespołem.

Dla Polaków zwycięstwo w Samarkand jest niezwykle ważne. Przed startem zajmowali 14. pozycję w rankingu na igrzyska paralimpijskie. Dzięki kolejnej wygranej przesunęli się o cztery pozycje w górę. Obecnie zajmują 10. miejsce! Oznacza to, że od awansu na igrzyska dzieli ich zaledwie jedna pozycja.

W kategorii PTS5 wystartowały natomiast Marta Dzieciątkowska oraz Monika Belczewska. Pierwsza z nich, wracająca do ścigania po krótkiej przerwie wygrała zawody w Uzbekistanie. Druga, zajęła 3. miejsce. W wypadku Dzieciątkowskiej jej pozycja w rankingu paralimpijskim nie uległa zmianie. Belczewska, mimo świetnego wyniku, spadła o jedną pozycję. Została wyprzedzona przez Emilie Gral, która w Uzbekistanie zajęła 2. miejsce.

Wyniki dostępne są tutaj.

Słupek tuż za podium

Po starcie paratriathlonistów do rywalizacji przystąpiła Roksana Słupek. W Uzbekistanie rywalizowała m.in. Leną Meißner (zajęła 5. miejsce w mistrzostwach świata Supertri E World Triathlon Championship), Tildą Månsson (wyprzedziła Polkę podczas zawodów w Chengdu i zajęła 2. miejsce) czy Soliną Klamt (zwyciężyła w finałach WTCS w Pontevedra w kategorii U23).

Polka od początku zawodów utrzymywała się w czołówce. Z wody wyszła na 11. pozycji, tracąc 21 sekund do liderki. Na rowerze zaczęła odrabiać straty. Pierwsze trzy zawodniczki zyskały jednak aż 1 minutę przewagi. Na bieg Słupek wybiegła jako czwarta i ostatecznie właśnie na tej pozycji ukończyła zawody, tracąc jedynie 20 sekund do trzeciej Tyldy Månsson.