Czy drenaż limfatyczny powinien boleć?

Drenaż limfatyczny ma przynieść regenerację i odprężenie. Ale co jeśli podczas lub po masażu pojawi się ból? Czy to normalna reakcja? 

ZOBACZ TEŻ: Czym jest drenaż limfatyczny i jak może pomóc triathloniście?

Drenaż manualny vs mechaniczny. Czy to boli?

Drenaż limfatyczny można wykonać na dwa sposoby – manualnie oraz mechanicznie. 

Masaż manualny wykonany przez specjalistę (fizjoterapeutę lub masażystę) polega na delikatnym, rytmicznym nacisku skóry i „popychaniu” limfy w kierunku najbliższych naczyń. Jest bezbolesny. 

Drenaż mechaniczny wykorzystuje natomiast aparaty do drenażu limfatycznego wraz z podłączonymi do niego rękawami. Te zakłada się na określoną część ciała. U triathlonistów będą to zazwyczaj nogi i ręce. Naprzemienne pompowanie i opróżnianie komór wywiera stopniowy i powolny nacisk, a następnie odprężenie. Tez też powinien być bezbolesny.

Uwaga: CarePump to polski producent aparatów do presoterapii, opracowanych we współpracy z ekspertami w zakresie limfologii. Przy zakupie urządzeń CarePump z kodem akademiatriathlonu otrzymasz zniżkę -5%!

Jak podkreśla fizjoterapeutka Angelika Sosulska-Zielezińska, ból podczas drenażu limfatycznego nie jest typowym objawem. 

Ból może być objawem zbyt dużej siły nacisku lub niewłaściwej techniki wykonywania procedury, więc warto zgłosić to od razu osobie wykonującej zabieg lub obsługującej aparat […] Dyskomfort może być również związany z patologicznymi stanami jak uraz czy obecność stanu zapalnego – mówi fizjoterapeutka. 

W wyjątkowych przypadkach ból może faktycznie być jednym ze skutków ubocznych masażu. Jest to jednak dolegliwość przejściowa, a uczucie dyskomfortu nie powoduje poważnych problemów zdrowotnych i długotrwałych skutków dla organizmu.

 

Źródło: CarePump

Co możesz czuć po zabiegu?

Ból już po wykonaniu zabiegu presoterapii może być natomiast normalną reakcją. 

U niektórych osób dyskomfort, lekki ból i napięcie w okolicy zabiegowej stanowi reakcję organizmu na poprawę przepływu limfy przez naczynia. Takie odczucia powinny ustąpić od kilku do kilkunastu godzin po zabiegu.

Warto jednak pamiętać, że drenaż ma dawać uczucie odprężenia i poprawiać samopoczucie, a nie powodować ból. W zdecydowanej większości wypadków nie będzie on więc odczuwalny. 

Istotny jest również fakt, że: „jeśli ból utrzymuje się kilka dni i nie zmienia swojej intensywności wraz z upływającym czasem, to warto skonsultować ten stan ze specjalistą”.

Kup urządzenia CarePump ze specjalną zniżką

Jeśli chcesz korzystać z drenażu w domowych warunkach urządzenia firmy CarePump ze specjalnym kodem Akademii Triathlonu kupisz 5% taniej.

Przy składaniu zamówienia użyj kodu „akademiatriathlonu”. 

*Tekst powstał we współpracy z firmą CarePump.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo spoko urządzenie. Używam od ok dwóch lat z tej firmy. Fajnie się sprawdziło na intensywnym wyjeździe rowerowych, kiedy trzeba było codziennie jeździć i nogi z betonu były a po masażu wielka ulga. A tu jeszcze dodam, że bardzo dobra obsługa klienta w serwisie w Krakowie – Panowie mi od ręki ogarnęli wymianę wtyczki, która się uszkodziła, więc bardzo na plus.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,816ObserwującyObserwuj
22,000SubskrybującySubskrybuj

Polecane