5 ukrytych funkcji WHOOP, które musisz poznać

Aplikacja opaski WHOOP pozwala między innymi na oszacowanie stresu, sprawdzenie danych dotyczących treningów lub snu. Być może nie wiesz jednak, że ma znacznie więcej możliwości, które są trochę schowane.

ZOBACZ TEŻ: Robert Wilkowiecki wraca do treningów po operacji!

WHOOP to opaska, która pozwala monitorować dane dotyczące treningu, poszczególne fazy snu, oblicza regenerację oraz sprawdza poziom stresu. Są to jednak tylko podstawowe funkcje, a w aplikacji znajdziesz kilka bardziej ukrytych, które mogą przydać się w codziennym użytkowaniu.

Opaska WHOOP śledzi twoje zdrowie mentalne i pozwala oszacować poziom stresu. Dołącz poprzez Akademię Triathlonu, aby otrzymać opaskę WHOOP 4.0 i jeden miesiąc użytkowania ZA DARMO!

Tej używa Maciej Bruździak

Jedną z funkcji opaski WHOOP jest cichy alarm haptyczny (wibracja). Nie jest on tylko delikatnym sposobem na obudzenie się. Drugą funkcją może być wskazanie poziomu wytrenowania. Kiedy jesteś na siłowni i osiągniesz określony poziom wytrenowania (Strain) opaska da Ci znać cichym alarmem, który nie będzie nikomu przeszkadzał.

Funkcję znajdziesz w zakładce „Plan” pod „Sleep Planner” lub Strain Target. Więcej o alarmie haptycznym pisaliśmy w tym miejscu.

Z funkcji, która mi bardzo odpowiada w WHOOP jest budzik, który jest delikatny i łatwo Cię wybudza wibracjami zamiast wielkiego alarmu na pół domu. Dużo lepiej się przy tym wstaje niż przy normalnych budzikach – mówił nam Maciej Bruździak, polski triathlonista Pro.

Spójrz na statystyki

WHOOP to bardzo dużo statystyk. Wszystkie można bardzo wygodnie zobaczyć, obracając telefon do pozycji poziomej. W ten sposób znacznie łatwiej odczytasz np. dane dotyczące snu, regeneracji czy właśnie wytrenowania.

Aplikacja to wielka baza danych, które opaska monitoruje przez 24 godziny na dobę. Jeśli w programie wejdziesz na zakładkę „All Time”, to zobaczysz tam listę wszystkich aktywności, maksymalne tętno, zakres HRV i RHR (tętno spoczynkowe). Wszystkie te dane możesz też przeanalizować za okres 30 dni.

Wszystkie te dane możesz pobrać w formie raportu jako plik PDF, aby następnie pokazać je lekarzowi lub trenerowi. W raporcie zobaczysz zmiany za 30 i 180 dni w zakresie częstości oddechów, tętna spoczynkowego, długości snu i treningów. W szczegółach dostępne są również informacje dotyczące np. drzemek, intensywności aktywności i najczęstszych aktywności.

Dołącz do klubu i pokaż co osiągnąłeś

Nie każdy wie, że WHOOP współpracuje również z niektórymi aplikacjami treningowymi oraz zegarkami (np. Garmin). W zakładce ustawień (Setting – Device Settings) możesz wysłać dane dotyczące tętna – przykładowo do Zwifta lub Stravy, ale też Wahoo, Garmina lub Trainer Road.

Aplikacja stawia również mocno na elementy społecznościowe. Tutaj interesujące jest WHOOP Teams. To możliwość dołączenia do grupy i rywalizowania z innymi zawodnikami. Wyświetlane są przykładowo klasyfikacje dotyczące snu, regeneracji i treningu. Możesz dołączyć do społeczności Akademii Triathlonu w WHOOP. Kod grupy to COMM-7E4DDC.

W aplikacji można również „świętować” serie – wystarczy tylko dotknąć rozwijanej strzałki w odpowiedniej sekcji (Strain, Recovery, Sleep). W każdej z tych kategorii zobaczysz, kiedy masz 10 lub więcej dni z wysokim obciążeniem, dni w strefach zielonej, żółtej, czerwonej oraz wyniki snu, jeśli są na poziomie 70+. Dzięki temu, że WHOOP oblicza obciążenie, regenerację i sen, możesz zobaczyć, jak wpływają na Twoje wyniki.

Wszystkie statystyki WHOOP możesz udostępniać za pomocą przycisku w aplikacji. Widżet zawiera między innymi przegląd dzienny, dane dotyczące obciążenia, snu i regeneracji. Dzielisz się nimi np. w mediach społecznościowych lub za pomocą e-maila.

Whoop sam Cię obudzi kiedy się już wyśpisz

Pośród funkcji związanych ze snem jest między innymi planowanie snu (Sleep Planer). Możesz tam zobaczyć, ile snu potrzebujesz – WHOOP obudzi Cię, kiedy się wyśpisz.

Te dane wyliczane są na podstawie kilku informacji. Uwzględniany jest podstawowy czas snu, ostatnie obciążenie, dług senny oraz drzemki. Z kolei w zakładce Sleep Performance (wydajność snu) zobaczyć, ile snu potrzebujesz aktualnie, a ile w ostatnich 30 dniach. Jeśli chcesz konkretnie zobaczyć godzinową potrzebą snu, zobaczysz ją w opcji Time in Bed (czas w łóżku).

Mogę mieć większy wgląd na to, czy faktycznie się wysypiam, czy nie. Patrzę przede wszystkim na monitorowanie snu. Raczej nie korzystam z tych opcji, że ma mnie wybudzić, kiedy będę wypoczęty. Śpię tyle, ile mam spać. Nastawiam sobie budzik na WHOOP-ie – mówi Bruździak.

Personalizowany dziennik nawyków

Codzienny dziennik WHOOP to sposób na to, aby zobaczyć, jak poszczególne czynności wpływają na sen, regenerację i stres. W aplikacji zaznaczasz przykładowo, czy pracowałeś z domu, piłeś, kawę, pracowałeś do późna, czytałeś książki i podobne. WHOOP analizuje później wpływ tych czynności (sekcja Impacts).

W dzienniku dodajesz czynności i zachowania. Aby dane były widoczne, musisz udzielić co najmniej 5 odpowiedzi (tak i nie) w ciągu 90 dni. Możesz też dowolnie eksperymentować i sprawdzić, jak nawyki wpływają na Twoją regenerację.

Miesiąc za darmo z WHOOP

Jak sprawdza się dany trening w Twoim przypadku? Czy dobrze się regenerujesz i śpisz wystarczającą ilość czasu? Czy możesz lepiej poradzić sobie ze stresem? Te wszystkie dane dostępne są w WHOOP.

Działa on w modelu subskrypcyjnym, a więc nie kupujesz urządzenia. Opłacasz comiesięczny abonament i otrzymujesz opaskę (za darmo) oraz dostęp do wszystkich danych. Dołączając do WHOOP przez Akademię Triathlonu uzyskasz jeden darmowy miesiąc użytkowania WHOOP 4.0 (wraz z opaską).

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,828ObserwującyObserwuj
23,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane