Lista Substancji i Metod Zabronionych na rok 2025 weszła w życie. Co zmieniło się w zasadach opracowanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA)?
ZOBACZ TEŻ: Kupujesz suplementy? Czy wiesz czym jest certyfikat Informed Sport?
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje zmieniona Lista Substancji i Metod Zabronionych. Dokument wydany przez Światową Agencję Antydopingową określa, jakie substancje i metody są zakazane w poszczególnych dyscyplinach sportowych, zarówno w okresach zawodów, jak i poza nimi.
Nowe substancje na liście
Lista zabroniona to obowiązkowy międzynarodowy standard, będący częścią Światowego Programu Zwalczania Dopingu w Sporcie. Lista aktualizowana jest każdego roku na podstawie konsultacji przeprowadzanych przez WADA (World Ani-Doping Agency).
W 2025 w liście dokonano kilka istotnych zmian. Listę uzupełniono o sprecyzowane przykłady konkretnych substancji zakazanych. Przykładowo do kategorii „diuretyki i środki maskujące” dodano ksypamid – środek moczopędny, który może służyć maskowaniu innych substancji dopingujących, szybkiej redukcji masy ciała (przez usuwanie wody z organizmu) czy zniekształceniu wyników analizy moczu.
Substancję wykryto w 2012 roku u kolarza Franka Schlecka. Wtedy środek znajdował się na liście specjalnych substancji WADA, a udowodnienie stosowania go bez intencji poprawy wyników skutkowało upomnieniem. Obecnie substancja jest substancją zabronioną w każdym czasie, zarówno podczas, jak i poza zawodami.
Oddawanie krwi – czy jest dozwolone?
W 2025 uregulowano kwestię oddawania krwi. Oddawanie krwi lub jej składników (np. osocza, czerwonych krwinek, białych krwinek, płytek krwi i komórek macierzystych z krwi obwodowej) nie jest zabronione. Dotyczy to również metody aferezy – pozwala na pobranie krwi i usunięcie z niej określonego składnika. Pobranie musi odbywać się jednak w centrum krwiodawstwa akredytowanym przez odpowiedni organ regulacyjny kraju, w którym prowadzi działalność.
Regulacje dotyczące formoterolu
Jedna ze zmian na liście dotyczy również formoterolu, wykorzystywanego w leczeniu astmy oskrzelowej. Środek jest dozwolony do użytku w formie wziewnej poprzez inhalator. W 2025 zaktualizowano okresy stosowania formoterolu.
Maksymalna dawka formoterolu przyjmowanego wziewnie pozostaje niezmieniona i wynosi 54 mikrogramy na dobę. Dodano jednak zapis, wskazujący, że maksymalna dawka w okresie 12 godzin nie może przekroczyć 36 mikrogramów.
Pełna lista w języku polskim
Pełna Lista Substancji i Metod Zabronionych 2025 w języku polskim dostępna jest tutaj. Resztę najważniejszych zmian znajdziesz tutaj.
Oprócz Listy substancji i Metod Zabronionych WADA co roku publikuję listę substancji objętych programem monitorującym. W 2025 wśród substancji znalazły się m.in. kofeina czy nikotyna. Lista dostępna jest tutaj.