Według niedawno opublikowanego raportu organizacji SheRACES i Fund Her Tri UK aż 79% triathlonistek, które zaszły w ciążę podczas przygotowań do zawodów, straciło co najmniej jedną możliwość startu z tego powodu. Brytyjska Federacja Triathlonu zapowiadała zmiany w tym zakresie. Po 6 miesiącach prac nad projektem jako pierwsza narodowa federacja na świecie wprowadziła nową politykę wobec amatorek.
ZOBACZ TEŻ: Kobiety w triathlonie. Szokujące wyniki badań „otwierają oczy”
Możliwość odroczenia startów
Brytyjska Federacja Triathlonu została pierwszą triathlonową federacją narodową, która wprowadziła politykę odroczenia startów dla Age-Grouperek z powodu ciąży. Od 2025 roku kobiety, które zakwalifikowały się do mistrzostw AG, mogą odroczyć swoje miejsce w drużynie narodowej Wielkiej Brytanii na dwa lata. Polityka obejmuje również kobiety, które straciły dziecko w ciąży.
– Mamy nadzieję, że pozwoli to większej liczbie kobiet, które chcą być w drużynie [narodowej] AG i zostać matkami, na uniknięcie wyboru między tymi dwiema ścieżkami – ogłosiła Brytyjska Federacja Triathlonu.
Nowe zasady współtworzone były przez ostatnie sześć miesięcy z udziałem zawodniczek AG. Brytyjska Federacja Triathlonu podkreśla, że polityka ta zapewnia kobietom, które zajdą w ciążę po zdobyciu miejsca w drużynie, możliwość powrotu do treningów, gdy będą na to gotowe, bez presji nakładania na nie presji. Wcześniej przepisy regulowały jedynie kwestię profesjonalnych zawodniczek, będących częścią brytyjskiego World Class Programme.
Początek zmian?
W 2024 na podobny krok zdecydował się IRONMAN. W lipcu ubiegłego roku wprowadzono cztery zmiany w regulaminie dla AG. Zgodnie z nowymi przepisami zawodniczka, która zaszła w ciążę po zarejestrowaniu się na wyścig ma prawo przełożyć swój start i wziąć udział w tych samych zawodach do 2 lat później. Oprócz tego wprowadzono nowe regulacje obejmujące partnerów / partnerki zawodniczek będących w ciąży, rodziców starających się o adopcję oraz statusu All World Athlethe.
ZOBACZ TEŻ: IRONMAN: Nowe przepisy dotyczące ciąży i rodzicielstwa dla AG. Co się zmieniło?
Wprowadzone zmiany spotkały się ze sporą aprobatą ze strony triathlonowego środowiska. Podobnie zawodniczki i zawodnicy zareagowali na zmiany wprowadzone przez Brytyjską Federacja Triathlonu, podkreślając, że nowa polityka: „pokazuje światu, jak należy traktować triathlonistki”. Czy pozostałe federacje i organizacje zdecydują się więc na podobny krok?