Chris Mosier zaczął startować w triathlonach w 2009 roku jako kobieta. Niedługo potem zmienił swoją orientację. W ciągu dwóch lat Mosier uruchomił stronę internetową www.transathlete.com, na której świadczy porady dla sportowców trans oraz prowadzi badania na temat regulacji prawnych omawianego tematu. Pierwszy swoje zawody jako mężczyzna Chris ukończył w 2010 roku. W ubiegłym roku na Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych w Duathlonie zajął 7 miejsce w kategorii wiekowej mężczyzn 35-39. Tym sposobem uzyskał slota na Mistrzostwa Świata w Duathlonie, które odbędą się w hiszpańskim Aviles 4-5 czerwca 2016.
Chris Mosier jest sportowcem transpłciowym. Co to oznacza? Można zdefiniować transgenderyzm w następujący sposób – osoby, które chcą żyć jako przedstawiciel płci przeciwnej, lecz z jakiś powodów nie chcą poddać się zabiegom chirurgicznym zmiany płci. Najczęściej największą barierą jest koszt takiej operacji. Zmiana płci z mężczyzny na kobietę to koszt rzędu 100 tys. zł, a z kobiety na mężczyznę około 200 tys. zł. Aby startować w zawodach rangi mistrzowskiej triathloniści trans muszą podporządkować się przepisom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiemu (International Olympic Association), który Międzynarodowa Unia Triathlonu (International Triathlon Union) wybrała jako nadrzędne. Przepisy te mówią, że zawodnik musi konsekwentnie startować w zadeklarowanej płci oraz poddać się operacji chirurgicznej zmiany płci. Zawodnik ma mieć udokumentowane podawanie hormonów przez co najmniej dwa lata. Ostatecznie musi mieć prawne rozpoznanie zmienionej płci. Dla przykładu podczas Women’s World Cup w piłce nożnej wszystkie zawodniczki musiały przejść testy rozpoznania płci. FIFA jednak nie wymagała tego samego od mężczyzn.
www.usatriathlon.com
W związku z tym, że testosteron, główny męski hormon jest często używany jako steryd do poprawy wyników sportowych. Chris Mosier jest regularnie badany przez United States Anti-Doping Agency. Po kwalifikacji na Mistrzostwa Świata do badań przyłączyła się Światowa Agencja Antydopingowa.
Jednak start w mistrzostwach jest niepewny. Chris spełnia wszystkie wymagania oprócz wspomnianej wcześniej operacji zmiany płci. Międzynarodowy Komitet Olimpijski stworzył nowe wytyczne co do osób transpłciowych lecz jeszcze nie wprowadził ich w życie. Okres podawania hormonów ma być skrócony do jednego roku i ma zostać wykreślony zapis o obowiązkowej operacji narządów płciowych. Są plany aby dokumenty były obowiązujące przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro. Wszystkie związki sportowe są bardziej skłonne do umożliwienia przejścia z kategorii kobiecej do męskiej niż odwrotnie.
Tymczasem Chris Mosier trenuje jak nigdy dotąd i już niebawem dowiemy się, czy weźmie udział w Mistrzostwach Świata w Duathlonie. Świat idzie do przodu i związki sportowe mają coraz więcej kwestii do regulowania. Począwszy od dopingu poprzez sprzęt sportowy, a kończąc na różnicach płciowych. Środowisko sportowców wywiera coraz większy wpływ na działaczach, którzy starają się umożliwić konkurencję w jak najbardziej uczciwych warunkach. Niestety często zmiany w regulaminach są wprowadzane zbyt późno.
Po przeczytaniu tego artykułu moje życie zmieniło sens. Jak do tej pory mogłem żyć (i trenować) bez takich informacji. Może w następnym artykule można by podać uregulowania prawne w Polsce bo może ktoś będzie zainteresowany. Jakiś fajny artykuł na kilka stron. Oczywiście koledzy z mojego klubu będą zainteresowani tymi informacjami. Autorze wysil się na kolejne informacje.
A po polsku transgender nie da się jakoś napisać? Transseksualny może?
Powaznie?to jest temat??
Z pewnością regularnie podawany Tesosteron nie ma zupełnie wpływu na jego wyniki .