Jedzenie w podróży na zawody i obóz treningowy

Planowanie długiej podróży przez sportowców jest niezwykle istotne. W szczególności jeśli jest to wyjazd na zawody lub zgrupowanie treningowe. Aby cieszyć się pełnią formy, warto skupić się na dobrym nawodnieniu i prawidłowym odżywianiu. Podróż na lotnisko, długi lot samolotem, zmiana strefy czasowej i klimatu to czynniki, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek dzięki, którym zminimalizujesz zmęczenie i unikniesz zatrucia pokarmowego.

 

  • 1. Na dwa tygodnie przed wyjazdem spożywaj regularnie probiotyki (np. jogurt, kefir), wzmocni to twoją odporność. 
  • 2. Jeżeli podróżujesz samolotem sprawdź dokładnie wszystkie terminy z tym związane, aby zaplanować, kiedy będziesz jadł. Jeżeli będziesz jadł w samolocie wybierz posiłek, który najbardziej ci odpowiada – możesz to zrobić na długo przed wylotem, rezerwując miejsce i wybierając dodatkową opcję (np. wegetariański, bezglutenowy, itp). 
  • 3. Weź ze sobą przekąski, mogą to być batony energetyczne.

4. Sprawdź, czy możesz przewozić jedzenie, jeśli tak, to czy są jakieś ograniczenia. Sprawdź, czy w danym kraju woda lub pokarmy mogą być zanieczyszczone i czy nie jest rekomendowane spożywanie wody mineralnej z butelki. 

 

5. Podczas lotu warto mieć ze sobą opaskę na oczy do spania, zatyczki do uszu, opaski kompresyjne na łydki, żel do odkażania rąk.

 

6. Podczas podróży pij małymi łykami, ale regularnie. Najlepsza jest woda, można ją uzupełnić elektrolitami. Nie ograniczaj picia, aby unikać korzystania z łazienki. Z dwojga złego lepsze są częste spacery na pokładzie samolotu i kolejka do toalety, niż odwodnienie na kilka dni przed zawodami lub zgrupowaniem. 

 

7. Na miejscu staraj się jeść posiłki, jak najbardziej podobnie do tego, co jesz w domu. 

 

8.  Przy zmianie stref czasowych ważne jest aby wytrzymać i położyć się spać dopiero kiedy nadejdzie noc, około 21-22. Dzięki temu szybciej przestawisz na nowy czas.

 

Zachowaj środki ostrożności podczas wybierania produktów żywnościowych.

 

Pij wodę gotowaną lub z oryginalnie zakręconej butelki
Unikaj kostek lodu i soków rozcięczonych wodą z kranu
W restauracji upewnij się, ajk został przygotowany posiłek i z jakich składników? 
Miej pewność, że nabiał jest pasteryzowany i podawany na zimno
Unikaj surowych pokarmów takich jak sushi
Owoce i warzywa zawsze umyj

Zawsze przed jedzeniem odkażaj ręce żelem dezynfekującym

 

CoJescACzegoUnikacWPodrozy2

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,816ObserwującyObserwuj
22,000SubskrybującySubskrybuj

Polecane