Kolejny przystanek w walce o igrzyska: Uzbekistan

Reprezentanci Polski wystartują w kolejnych zawodach w rywalizacji o kwalifikacje na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Tym razem zameldują się w Uzbekistanie.

W sobotę 18 maja Polacy wezmą udział w zawodach pucharu świata w Samarkand w Uzbekistanie. O punkty w rankingach olimpijskich rywalizować będzie Roksana Słupek oraz paratriathloniści: Monika Belczewska, Marta Dzieciątkowska oraz tandem Łukasz Wietecki / Jacek Krawczyk.

Kolejny start Słupek

Dla Roksany Słupek start w Uzbekistanie będzie kolejnym już wyścigiem w Azji. W poprzednich dwóch Polka udowodniła, że jest w naprawdę dobrej formie. Pod koniec kwietnia zajęła 3. miejsce w chińskim Chengdu a kilkanaście dni później wygrała puchar Azji w Taizhou.

W Uzbekistanie Słupek rywalizować będzie m.in. z Leną Meißner (zajęła 5. miejsce w mistrzostwach świata Supertri E World Triathlon Championship), Tildą Månsson (wyprzedziła Polkę podczas zawodów w Chengdu i zajęła 2. miejsce) czy Soliną Klamt (zwyciężyła w finałach WTCS w Pontevedra w kategorii U23).

Wyścig zaplanowany został na godzinę 10:30 czasu lokalnego, czyli ok. 7:30 czasu polskiego.

Dzieciątkowska wraca do ścigania

Tego samego dnia w Uzbekistanie do rywalizacji przystąpią paratriathloniści. Na liście startowej kategorii PTS5 kobiet znajdują się dwie reprezentantki Polski: Monika Belczewska oraz Marta Dzieciątkowska. Dla Belczewskiej będzie to kontynuacja startów w Azji. W ubiegłym tygodniu zajęła 4. miejsce w zawodach w Jokohamie.

Po dłuższej przerwie wraca natomiast Marta Dzieciątkowska. Paratriathlonistka zajmuje obecnie wysokie 6. miejsce w rankingu paralimpijskim, na które awansowała po tym jak pod koniec marca zajęła 2. miejsce w pucharze świata w Australii.

W podsumowaniu startu triathlonistka przyznała, że zebrała wtedy dużo punktów do rankingu i szanse na kwalifikacje bardzo wzrosły, jednak czeka ją jeszcze kilka ważnych startów ”a o igrzyskach będzie można dopiero mówić 1 lipca, kiedy kwalifikacje się skończą”. Polski Związek Triathlonu poinformował jednak, że zawodniczka: „może być niemal pewna kwalifikacji na igrzyska olimpijskie”, a po starcie w Australii Filip Szołowski, dyrektor PZTri, napisał o „pierwszej, historycznej kwalifikacji”.

Źródło: Facebook Polski Triathlon

Wietecki i Krawczyk w rywalizacji o kwalifikację

O kwalifikację na igrzyska dalej rywalizują Łukasz Wietecki i Jacek Krawczyk. Po kilku pechowych startach, w których zaliczyli DNF, pod koniec kwietnia triumfowali w zawodach World Triathlon Para Cup Yenisehi.

Dzięki zdobytym punktom przesunęli się na 14. pozycję w rankingu. W kolejnych startach walczyć będą o najwyższe lokaty, aby zdobyć punkty, które pozwolą im awansować w rankingu. Od kwalifikacji na igrzyska dzieli ich 5. pozycji. Aby pojechać do Paryża, po pięciu kolejnych zaplanowanych startach, muszą wskoczyć na 9. miejsce.

Wyścigi paratriathlonistów rozpoczną się o godzinie 6:30 czasu lokalnego, czyli ok. 3:30 czasu polskiego.