Miłośniczka natury, ciasta i triathlonu. Kim jest Laura Philipp?

Pływać nauczyła się w wieku 24 lat, a jej pierwsze zawody triathlonowe skończyły się wypadkiem na rowerze. Mimo przeciwności losu w sporcie odnajduje nie tylko własną pasję, lecz także sposób na pomaganie innym. Kim jest Laura Philipp?

W 2023 roku Laura Philipp zajęła 3. miejsce na mistrzostwach świata IRONMAN na Hawajach i tym samym przełamała klątwę czwartego miejsca. Jak wyglądała jej droga do podium na Wielkiej Wyspie?

Wszystko zaczęło się od… psa?

Laura Philipp wychowywała się w jednym z niewielkich niemieckich miasteczek. Jak sama mówi, życie z dala od miejskiego zgiełku nauczyło ją przede wszystkim miłości do natury – miłości, która rozwija się w niej całe życie. Laura już jako dziecko została wegetarianką. Z czasem przeszła na weganizm. Jako dorosła kobieta zaangażowała się również w działanie na rzecz organizacji proekologicznych takich jako WWF czy Greenpeace.

Philipp pasję do triathlonu odkryła, dojeżdżając do szkoły. Jako nastolatka codziennie musiała pokonać blisko 30 kilometrów, żeby dotrzeć do swojej placówki. Zamiast transportu publicznego wybrała jednak bardziej ekologiczny rower, który po kilku miesiącach praktyki okazał się szybszą alternatywą dla szkolnego busa. Z praktyki tej korzysta do dzisiaj – tam gdzie może dociera za pomocą własnych nóg, tam, gdzie jest trochę dalej, dojeżdża pociągiem.

Do biegania zachęcił ją natomiast jej… pies. Obowiązek wychodzenia na spacer postanowiła połączyć z biegami, które z czasem stawały się coraz dłuższe. Po ukończeniu studiów fizjoterapeutycznych dla zabawy zaczęła startować w zawodach.

Źródło: Sport Insight

Pierwsze zawody, pierwszy wypadek

Laura Philipp od zawsze lubiła jednak trudniejsze wyzwania. Jeszcze przed kolarstwem i bieganiem, Niemka była stałą bywalczynią Alp, ponieważ uwielbiała się wspinać. Pasja do sportów ekstremalnych, biegania i roweru przekuła się więc w triathlon.

Po raz pierwszy na linii startu zawodów triathlonowych Philipp stanęła wieku 24 lat. W 2011 wygrała swój triathlonowy debiut, w czym nie przeszkodził jej nawet upadek na etapie rowerowym.

Laura Philipp karierę profesjonalnej zawodniczki rozpoczęła w 2014 roku od kilku lokalnych zwycięstw. W tym samym roku zadebiutowała również na zawodach na dystansie 70.3, stając na podium w Wiesbaden. Pierwsze poważne zwycięstwo triathlonistka odniosła 2 lata później, kiedy wygrała zawody IRONMAN 70.3 na Majorce. Kilka miesięcy później dołożyła do listy sukcesów triumf w Zell am See. Lista ta z czasem znacznie się wydłużała.

Rok 2017 był dla Niemki rokiem przełomowym, ponieważ ugruntowała swoją pozycję jednej z najlepszych triathlonistek rywalizujących na średnim dystansie. Kwartet zwycięstw na dystansie 70.3 – w Zell am See, na Majorce, w Kraichgau i St. Pölten połączyła z triumfami w zawodach XTERRA France i St. Moritz.

Tuż za podium mistrzostw świata

Passę sukcesów na dystansie średnim Philipp zakończyła pierwszym w karierze medalem mistrzostw świata. Podczas zawodów IRONMAN w Chattanooga Philipp stanęła na najniższym stopniu podium za Danielą Ryf i Emmą Pallant-Brown.

Po kilku sezonach startów na średnim dystansie Laura Philipp postanowiła po raz pierwszy spróbować swoich sił na pełnym dystansie. W debiucie podczas zawodów IRONMAN Barcelona w 2018 roku triathlonistka nie tylko odniosła zwycięstwo, lecz także ustanowiła nowy rekord trasy, poprawiając poprzedni o blisko 11 minut.

Świetne występy poprzedniego sezonu zapewniły Philipp kwalifikację na Hawaje. W debiucie na Wielkiej Wyspie w 2019 roku triathlonistka zameldowała się tuż za podium, przegrywając z rodaczką Anne Haug, która zdobyła pierwszy tytuł mistrzyni świata, Brytyjką Lucy Charles-Barclay i Australijką Sarą Crowley.

Źródło: 220Triathlon

Zawodniczka dla zawodniczek

W 2020 roku Philipp przerwała ściganie z powodu pandemii COVID-19. Philipp mocno odczuła skutki choroby i jak sama mówiła „straciła wszelką formę”, nie tylko fizycznie, lecz także psychicznie. Triathlonistka oprócz walki o powrót do zdrowia postanowiła skupić się jednak nie tylko na sobie, lecz także na wsparciu innych zawodników, a przede wszystkim zawodniczek.

Philipp od lat mierzyła się z bolesnymi miesiączkami, a jedyną odpowiedzią, której dostarczał jej ginekolog, było stosowanie antykoncepcji. Triathlonistka postanowiła lepiej  poznać swoje ciało. Dzięki jego obserwacji i wieloletniej obecności w sporcie wytrzymałościowym zrozumiała, że cykl menstruacyjny nie musi być przeszkodą w osiąganiu najlepszych rezultatów.

W trakcie pandemii uruchomiła swój kanał na YouTube, gdzie opowiada o cyklu menstruacyjnym, treningach, zawodach i problemach triathlonistek. Została również ambasadorką Endometriosis UK – organizacji charytatywnej wspierającej kobiety z endometriozą. Philipp od lat promuje zdrowe i świadome podejście do sportu wśród kobiet.

Rekord za rekordem

W 2021 Philipp wróciła do ścigania i udowodniła, że czas pandemii wykorzystała w najlepszy możliwy sposób. Niemka wygrała mistrzostwa Europy IRONMAN 70.3 we Frankfurcie, zwyciężyła w Challenge Walchsee-Kaiserwinkl i zajęła 2. miejsce podczas Challenge Roth.

Sezon 2022 był z pewnością najszybszym sezonem w wykonaniu Laury Philipp. W marcu Niemka wygrała zawody IRONMAN 70.3 w Dubaju, przekraczając linię mety z czasem 3:53:00, co pozwoliło jej zapisać się na kartach historii jako najszybsza kobieta na tym dystansie.

Trzy miesiące później Philipp nie tylko wygrała zawody IRONMAN w Hamburgu, lecz także zyskała jeden z najlepszych czasów w historii kobiecego triathlonu. Linię mety przekroczyła w 8:18:20. Był to wynik o zaledwie 7 sekund gorszy od tego, jaki w 2011 roku w Roth osiągnęła Chrissie Wellington, ustanawiając rekord świata długiego dystansu. Nad drugą Chelsea Sodaro, Philipp miała… 18 minut przewagi.

Mistrzostwa świata IRONMAN na Hawajach zapowiadały się równie szybko co poprzednie starty, jednak już na początku etapu rowerowego Philipp ukarana została 5-minutową kartą za drafting. Chociaż  zawodniczka nadrobiła ponad 8 pozycji, to ostatecznie musiała pogodzić się z miejscem tuż za podium.

Źródło: Tri Mag

Przepis na sukces? Ciasto

Rok 2023 Philipp zaczęła od pokazu umiejętności na mistrzostwach Afryki IRONMAN, gdzie z czasem 8:01:58 zdominowała pozostałe zawodniczki. Dwa miesiące później wygrała IRONMAN 70.3 Kraichgau, zajęła 3. miejsce w Challenge Roth i triumfowała na dystanie średnim w Talinnie.

Najważniejszym wyścigiem 2023 były jednak mistrzostwa świata IRONMAN na Hawajach. Po dwóch miejscach za podium Philipp wskoczyła na upragnione pudło, zdobywając brązowy medal. A jaki jest jej przepis na sukces? Jedzenie kawałka ciasta dziennie. Ten rytuał od kilku lat pozostaje rutynowym nawykiem zawodniczki.