Polscy triathloniści rozpoczęli sezon w Bundeslidze – wywiad z Michałem Oliwą

Trzech polskich triathlonistów Michał Oliwa, Tomasz Marcinek i Agata Kilich rozpoczęło sezon w niemieckiej Bundeslidze. Liga oparta jest na pięciu startach na dystansach sprinterskich. Drużyny przyjmują w swoje szeregi zawodników z całego świata, dzięki czemu poziom tych zawodów jest bardzo wysoki. W pierwszym starcie wzięli udział tacy zawodnicy jak Richard Murray RSA czy Rachel Klamer NED. Prowadzona jest klasyfikacja indywidualna po każdych zawodach oraz klasyfikacja drużynowa obejmująca cały cykl. Starty połączone są z serią Ironman, więc odbywają się w te same weekendy co zawody na długich dystansach. Tak wygląda harmonogram startów na ten sezon:

10 czerwca Kraichgau
23 lipca Münster
6 sierpień Tübingen
20 sierpień Grimma
9 wrzesień Binz/ Rügen – Finał

Więcej szczegółów jak wygląda przynależność do takiego klubu zdradza Michał Oliwa w poniższym wywiadzie dla Akademii Triathlonu.

Adrian Kapusta: Cześć Michał. Jesteś już po pierwszym starcie w niemieckiej lidze triathlonu Bundesliga. Startujesz w klubie Triathlon Potsdam. Powiedz od początku, jak to się stało, że zostałeś zaproszony do drużyny?

Michał Oliwa:Ten sezon stoi pod wielkim znakiem zapytania jeśli chodzi o moje starty. Dokładnego kalendarza nie mam, przygotowuje się ze startu na start. Nie mam zagwarantowanych startów od Polskiego Związku Triathlonu, więc musiałem znaleźć z trenerem najlepszą alternatywę, która pomoże mi dalej rozwijać mój poziom sportowy. Chcąc dostać się do Bundesligi kontaktowaliśmy się z niemieckimi klubami. Spośród zainteresowanych drużyn wybrałem Potsdam, ponieważ do klubu należą bardzo dobrzy zawodnicy, dzięki czemu są znaczącą drużyną w rankingu Bundesligi. Drugim powodem dlaczego wybrałem Potsdam jest odległość ich ośrodka szkolenia od mojego rodzinnego miasta.

Czy pozyskiwanie zawodników w takim klubie wygląda podobnie do piłkarskich drużyn? Dostajesz kontrakt pieniężny w którym są przewidziane premie i kary?

Pozyskiwanie zawodników można powiedzieć, że jest podobne. Im bogatszy klub, tym lepsi zawodnicy. Kontrakty z każdym zawodnikiem są ustalane indywidualnie, ale nie możemy tego porównywać do zarobków piłkarzy. Każde punktowane miejsce na zawodach jest odpowiednio premiowane przez klub, co również jest ustalane indywidualnie z każdym zawodnikiem. Triathlon jest dyscypliną nieprzewidywalną dlatego kontrakty nie obejmują kar, nawet w przypadku nieukończenia zawodów. Jednak nie można powiedzieć, że nie poniesie się żadnych konsekwencji – na zawody może jechać 5 najlepszych zawodników z klubu co może się wiązać z niepowołaniem na kolejny ligowy start.

Od podpisania kontraktu regularnie trenujesz w nowym klubie, jeździsz na obozy czy przyjeżdżasz tylko na starty?

Współpraca z nowym klubem opiera się głównie na przyjazdach na starty ligowe. Jednak gwarantują mi również możliwość przyjechania w dowolnym okresie na zgrupowania do Potsdamu, gdzie mają niemiecki ośrodek szkolenia olimpijskiego.

 

Michał Oliwa Bundesliga 2.jpg

Fot. Facebook Michał Oliwa

Trenerzy z nowego klubu prowadzą Ciebie swoim planem treningowym czy masz wolną rękę i powinieneś jedynie prezentować wysoki poziom?

Plan treningowy nadal jest ustalany z moim trenerem Pawłem Barszowskim, jedynie jadąc na start kilka dni wcześniej treningi dla całego teamu ustalają trenerzy w Potsdamie.

Opowiedz jak wygląda zaplecze takiego klubu?

Siedziba mojej drużyny mieści się w niemieckim ośrodku szkolenia olimpijskiego, dlatego zaplecze klubu jest bardzo rozwinięte. Na sukces drużyny pracuje wielu trenerów, a także ludzie związani z marketingiem, mediami itp. Na terenie ośrodka znajdują się wszystkie potrzebne miejsca treningowe takiej jak: basen olimpijski, stadiony lekkoatletyczne, tor kolarski, jezioro, hale sportowe, szkoła, stołówka oraz miejsca noclegowe (akademik – takiego w Polsce się nie znajdzie!).

Zdążyłeś już się zintegrować z całym składem? Jak jesteś odbierany w klubie jako zawodnik z Polski?

W lidze niemieckiej jest dużo obcokrajowców, dlatego dla mojego teamu nie było to nic nadzwyczajnego. W skład mojego teamu, oprócz niemców, wchodzą m.in. osoby z Meksyku, Hiszpanii, Nowej Zelandii, US. Zawodnicy w klubie są bardzo kontaktowi, dlatego szybko znaleźliśmy wspólny język.

Co musisz osiągnąć aby kontrakt został przedłużony na kolejny sezon?

Jest to mój pierwszy sezon w Bundeslidze, dlatego jedynym moim celem jest ściganie się na jak najwyższym poziomie i pracowanie na sukces klubu.

 

Michał Oliwa Bundesliga 3.jpg

Fot. Facebook Michał Oliwa

Poniżej relacja z zawodów Tomasza Marcinka:

“W Sobotni start w Bundeslidze w stawce 80 zawodników elity uplasowałem się dokładnie w połowie stawki.
Liczyłem na więcej lecz jednak dziś założenie kasku w strefie zmian trwało parę sekund za dużo,może trza było szybciej płynąć i nie byłoby problemu.
Etap kolarski bardzo szybki z 4 pętlami po 5 km,przejechane z średnią prawie 46 km/h pokazuję co musiało się tam dziać.
Na pierwszych dwóch pętlach strata do dużej grupy wynosiła 12s, a skończyło się na 1 minucie.
Etap biegowy był szalony,4 pętle po 1,25km z nawrotką po 610 metrach i powrót,
5 kilometrowy bieg pokonany w 15;23 lecz wiem, że była okazją na dużo szybszy z tego względu iż przed startem dostałem nowy najwyższej klasy strój ZEROD,jednak trochę mnie upinał na klatce piersiowej i nie mogłem brać pełnych wdechów przy tym tempie wyścigu,miałem ochotę go zdjąć do połowy lecz wtedy było by DSQ.

Finisz biegu i ostanie 700 metrów to było coś niesamowitego,odcięcie na mecie i pierwszy raz ktoś mnie podnosił z ziemi.
Muszę wyeliminować parę błędów, mieć dzień na pływaniu, wykorzystać moje pływanie w czasie startu i wiem że będzie dużo lepiej,wiem gdzie mogę kończyć te starty i będę mocno trenował żeby doścignąć najlepszych.Po tym starcie czuję że fizycznie jestem w stanie to zrobić.
Zawody wygrał najlepszy obecnie sprinter na świecie obok Moli,Richard Murray,.
Teraz trochę treningu i szykowanie Na PE W Holten
Pzdr T.M
Ps.Bitburger klasowy izotonik “

Facebook: Tomasz Marcinek TRI

 

Tomasz Marcinek Bundesliga 1.jpg

Fot. Facebook Tomasz Marcinek TRI

 

Wyniki mężczyzn:
1. Richard Murray RSA EJOT Team TV Buschhütten 0:49:22
2. Felix Duchampt FRA ROWE Triathlon 0:49:25
3. Ian Manthey GER KiologIQ Team Saar 0:49:30

22. Michał Oliwa POL Triathlon Potsdam 0:50:22
40. Tomasz Marcinek POL Neckarsulmer Sport-Union Triathlon 0:51:40

Klasyfikacja drużyn męskich:

1.EJOT Team TV Buschhütten 20 pkt.
2. ROWE Triathlon 19 pkt.
3. KiologIQ Team Saar 18 pkt.
4. Triathlon Potsdam 17 pkt.

14. Neckarsulmer Sport-Union Triathlon 7 pkt.

Wyniki kobiet:
1 Laura Lindemann GER Triathlon Potsdam 0:55:42
2. Rachel Klamer NED EJOT Team TV Buschhütten 0:55:47
3. Anja Knapp GER Triathlon-Team TG Witten 0:56:14

45. Agata Kilich POL TuS Neukölln Berlin 1:00:38

Klasyfikacja drużyn żeńskich:
1 Triathlon-Team TG Witten 20 pkt.
2. Triathlon Potsdam 19 pkt.
3. EJOT Team TV Buschhütten 18 pkt.

14. TuS Neukölln Berlin 7 pkt.

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

  1. Żaden Oliwa,Żaden Marcinek, startów i obozów z pztri nie będzie miał.Nie jest to po drodze dla niektórych,
    Po co tworzyć konkurencję?

  2. Dlaczego PZtri nie ma planu dla najbardziej utalentowanego polskiego zawodnika????? Śmiem twierdzić że jedynego w tej chwili który jest w stanie walczyć o nominację olimpijską. Może czekają na pieniądze od tri amatorów (obowiązkowe licencje), a może i te pieniądze nie zostaną wydane rozsądnie, tylko rozejdą się po znajomych królika.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,818ObserwującyObserwuj
22,700SubskrybującySubskrybuj

Polecane