Sensacja w Lahti, ostatnie zwycięstwo Frodeno, dramatyczny finisz Margiriera – Rok 2023 na zdjęciach

Czasem zdjęcia z zawodów potrafią nieść za sobą ogromną dawkę emocji. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem doskonale obrazują najważniejsze międzynarodowe wydarzenia zeszłego roku.

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejszy film roku? Kilkadziesiąt milionów wyświetleń!

W 2023 roku po okresie koronawirusa świat triathlonu wrócił do całkowitej normalności. Pierwszy raz w historii rozegrano rozdzielone mistrzostwa świata IRONMAN (Nicea i Hawaje), które były tylko jednym z wielu ciekawych wydarzeń poprzednich 12 miesięcy. Jak 2023 rok wyglądał na zdjęciach?

Lucy Charles-Barclay w końcu wygrywa na Hawajach!

Lucy Charles-Barclay aż cztery razy zajmowała w Konie 2. miejsce. Tym razem po wyścigu na Hawajach mogła cieszyć się z najwyższej pozycji. Zawodniczka prowadziła od początku i nie oddała liderowania nawet na chwilę. Jej czas 8:24:31 jest najlepszym dotychczasowym pośród kobiet w Konie.

fot. Kevin Mackinnon

Mężczyźni ścigali się w Nicei

Pierwszy raz w historii mistrzostwa świata IRONMAN odbyły się w Nicei, gdzie ścigali się mężczyźni. Nieco zaskakującym zwycięzcą został Sam Laidlow, którego nie stawiano pośród faworytów. Laidlow chorował tuż przed mistrzostwami, ale na swoim własnym terenie pokazał wielką klasę, zwyciężając w rywalizacji.

fot. Bartłomiej Zborowski

Nas interesował występ Roberta Wilkowieckiego. Reprezentant Polski zakończył wyścig na świetnym, 9. miejscu. Jego czas to 8:21:23. Wilkowiecki w tym roku powalczy w Konie, która zajmuje „specjalne miejsce w jego sercu”.

fot. Bartłomiej Zborowski

Sensacja w Lahti

Podczas mistrzostw świata 70.3 IRONMAN w Lahti na liście startowej znaleźli się między innymi Mathis Margirier, Kristian Blummenfelt, Frederic Funk, Ben Kanute i inni. Ogromną sensację sprawił jednak młody Rico Bogen, który od początku wyścigu utrzymywał się w czołówce i wyszedł na prowadzenie podczas biegu. Zawodnik z Niemiec został jednym z najmłodszych zwycięzców mistrzostw świata na połówce!

ZOBACZ TEŻ: Zwycięzca z Lahti. Rico Bogen o agresywnej taktyce, wsparciu rodziców i elitarnym klubie mistrzów

fot. Andrzej Gucwa

W Lahti startowało również bardzo wielu polskich agre-grouperów. Emocje tamtego wyścigu świetnie oddaje zdjęcie Andrzeja Gucwy, który uwiecznił na nim zmęczonego Rafała Fabiszewskiego.

Chyba mam już takie szczęście, że najlepiej wychodzę na tych zdjęciach z mety, gdzie widać prawdziwe zmęczenie i emocje – mówił nam zawodnik.

Kacper Stępniak zadebiutował w PTO

Zaledwie kilka dni wcześniej rozgrywano PTO Asian Open. Zawody miały znaczący wpływ na to, jak wyglądała rywalizacja w Lahti. Część zawodników wróciła z zawodów z zatruciem pokarmowym. Był pośród nich Kacper Stępniak, który w swoim debiucie w PTO (otrzymał dziką kartę). Zajął świetne, 7. miejsce.

fot. PTO

Dramatyczny finisz Margiriera

Jednym z najlepszych zawodników poprzedniego sezonu został Mathis Margirier. Zawodnik zwyciężył w trzech zawodach Challenge, między innymi w Vieux Boucau. Właśnie we francuskim wyścigu zawodnik zanotował jeden z najbardziej dramatycznych finiszów ostatnich lat. Dopiero na ostatnich metach przed metą wyprzedził Mikę Noodta!

fot. Challenge Family

Ostatni triumf Jana Frodeno

Jan Frodeno ma za sobą wspaniałą karierę. W ciągu ponad 20 lat zdobył mistrzostwa świata IRONMAN na połówce i pełnym dystansie, został mistrzem olimpijskim w Pekinie, a w wielu wyścigach plasował się na czołowych pozycjach. Poprzedni sezon był ostatnim, w którym startował jako PRO. Chociaż ostatnim wyścigiem były MŚ w Nicei, to jednak zapamiętamy zwycięstwo Frodeno w zawodach PTO US OPen.

fot. PTO

Sebastian Kienle w Norsemanie

Norseman uważany jest za jeden z najtrudniejszych wyścigów Xtri. W tym roku miał specjalnego gościa, którym był Sebastian Kienle. Zawodnik zajął świetne, 2. miejsce. Przegrał tylko z legendą zawodów – Jonem Breivoldem. Występ w Norsemanie był jednym z ostatnich wyścigów Kienle, który kilka miesięcy później zakończył karierę.

ZOBACZ TEŻ: 10 najlepszych momentów World Triathlon w sezonie 2023

fot. Alexander Koerner/Zalaris Norseman

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,469ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane