10 najważniejszych wydarzeń w triathlonie w 2016 roku

To nasz subiektywny wybór. W podumowaniu roku 2016 wskazaliśmy najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia, jakie miały miejsce w triathlonie w Polsce i na świecie. Mówili o nich również Filip Szołowski i Maciej Żywek w ostatnim podcaście, który możecie odsłuchać TUTAJ. Pięć wydarzeń ze świata i pięć wydarzeń z kraju. Pod każdym wydarzeniem znajdują się odnośniki do artykułów, w których opisywaliśmy zdarzenia.

1. Alistair Brownlee zdobywa drugi złoty medal Igrzysk Olimpijskich

Alistar Brownlee złotym medalistą IO Rio 2016

Gwen Jorgensen zdobyła upragnione złoto na IO w Rio

10najwaniejszychwydarzewtriathloniew2016roku1

Największym tegorocznym wydarzeniem były Igrzyska Olimpijskie Rio 2016. Jako pierwszy człowiek na świecie Alistair Brownlee zdobył po raz drugi złoty medal Igrzysk Olimpijskich w triathlonie. W rywalizacji kobiet zwyciężyła faworytka Gwen Jorgensen. Podczas igrzysk mieliśmy jedną polską reprezentantkę w triathlonie – Agnieszkę Jerzyk. Agnieszka ukończyła zawody na 22 miejscu.

2. Pech Javiera Gomeza. Faworyt do olimpijskiego złota wyeliminowany przez wypadek i kontuzję

Javier Gomez miał wypadek, zrezygnował z IO w Rio!

10najwaniejszychwydarzewtriathloniew2016roku3

Javier Gomez, pięciokrotny mistrz świata na kilka tygodni przed Rio miał wypadek na rowerze i złamał rękę. Miało to bardzo duży wpływ na przebieg i wynik w Rio. Pod jego nieobecność automatycznie faworytami do zwycięstwa stali się bracia Brownlee. Wypadek wyeliminował Javiera Gomeza ze startów w całym sezonie 2016.

3. Frodo z rekordem świata na dystansie IM! Zobacz, jak wbiega na metę

Lionel Sanders ustanowił nowy rekord świata marki Ironman

10najwaniejszychwydarzewtriathloniew2016roku4

Rok 2016 był dosłownie rekordowy. Jan Frodeno, poprawił aż o 6 minut rekord świata na dystansie ironman, startując w zawodach DATEV Challenge Roth. „Frodo” ukończył zawody z czasem 7h 35 minut 39 sekund. Poprzedni rekord należał do Andreasa Raelerta i wynosił 7:41:33.
Natomiast Lionel Sanders pobił rekord świata marki Ironman uzyskując czas 7:44:29. Poprzedni rekord należał do Marino Vanhoenacker 7:45:49.

4. Najbardziej dramatyczny triathlon w historii WTS Cozumel

10najwaniejszychwydarzewtriathloniew2016roku5

Wielki Finał WTS w Cozumel 2016 przechodzi do historii jako niesamowity wyścig z dramatycznym finiszem, co zapadło w naszą pamięć. Czegoś takiego jeszcze nie było. Jonathan Brownlee w końcówce biegu miał na tyle dużą przewagę, że można było już być pewnym jego zwycięstwa. Nieoczekiwanie na 400 metrów przed metą Jonathan zaczął tracić kontrolę nad własnym ciałem. Nie mógł już wykonać samodzielnie kroku i zaczął tracić równowagę. Widząc to co się dzieje jego starszy brat Alistair złapał go, wziął pod ramię i ciągnął do samej mety. Tuż przed samą linią mety pchnął Jonathana, aby ten wpadł na metę na drugiej pozycji, a sam przeszedł jako trzeci.

5. Frodeno i Ryf MŚ Ironman Kona 2016. Wyniki Polaków

10najwazniejszychwydarzenroku201612

Jan Fordeno i Daniela Ryf po raz drugi z rzędu zdobylii Mistrzostwo Świata Ironman Hawaii. Daniela Ryf zwycięstwem dodatkowo przypieczętowała nowy rekord trasy 8:46:46. Ostatni rekord z 2013 roku należał do Mirindy Carfrae i był gorszy o niecałe 6 minut. Na drugim miejscu podium stanęła wspomniana już wcześniej Mirinda Carfrae. Przepaść pomiędzy pierwszą a drugą zawodniczką to ponad 23 minuty.

Warto wspomnieć o Patricku Lange, który na Hawajach uzyskał najszybszy czas maratonu 2:39:45 tym samym bijąc 27 letni rekord Marka Allena o 19 sekund.

Wydarzenia z udziałem Polaków

1. Michał Oliwa Mistrzem Świata juniorów w aquathlonie

10najwaniejszychwydarzewtriathloniew2016roku6

Michał Oliwa został Mistrzem Świata juniorów w aquathlonie, podczas rozegranych Mistrzostwach Świata ITU w Cozumel. Michał na równi rywalizował z zawodnikami ze światowej czołówki, między innymi Alistairem Brownlee, Richardem Vargą, braćmi Polyankyimi i innymi, którzy regularnie startują w serii WTS.

2. Ewa Bugdoł Mistrzynią Europy na dystansie długim ETU

10najwaniejszychwydarzewtriathloniew2016roku7

Mistrzostwa Europy w triathlonie na dystansie długim były pierwszymi organizowanymi w Polsce. Zawody odbyły się w Poznaniu, w trakcie Enea Challenge Poznań. Nasza reprezentantka Ewa Bugdoł, zajęła pierwsze miejsce wśród kobiet, tym samym wywalczyła Mistrzostwo Europy w triathlonie na dystansie długim.

3. Nowy Prezes PZTri. Przeczytaj wystąpienie Pawła Jarskiego

Paweł Jarski, na co dzień zarządzający firmą Elemental Holding S.A., został Prezesem Polskiego Związku Triathlonu. W finałowym rozdaniu pokonał byłego prezesa PZTri Krzysztofa Piątkowskiego. W głosowaniu przegrał z Pawłem Jarskim stosunkiem głosów 28:31

jarski nowyrok

4. Michał Podsiadłowski zwyciężył IM Weymouth

10najwaniejszychwydarzewtriathloniew2016roku9

Michał Podsiadłowski wygrał Ironman Weymouth z czasem 9:22:25. Jego przewaga nad drugim zawodnikiem na mecie to ponad 8 i pół minuty. Michał jest amatorem, który zadziwia wielu. Warto także zapoznać się z tekstem „Pokażę dziecku wulkany„, w którym opisywaliśmy drogę Michała na Mistrzostwa Świata na Hawajach.

5. XTERRA zadebiutowała w Polsce

10najwaniejszychwydarzewtriathloniew2016roku10

7 sierpnia w Krakowie zadebiutował cykl XTERRA w Polsce, obok już istniejących międzynarodowych marek Ironman i Challenge Family. Pod tą marką wzorując się na Ironmanie organizowane są zawody na całym świecie. Zwieńczeniem serii są Mistrzostwa Świata na Hawajach. Są to najbardziej rozpoznawalne zawody w crosstriathlonie na świecie.