100 dni do igrzysk paralimpijskich w Paryżu. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Do igrzysk paralimpijskich w Paryżu zostało równo 100 dni. Jak wygląda sytuacja polskich paratriathlonistów? Kiedy zakończy się okres kwalifikacyjny? 

ZOBACZ TEŻ: Roksana Słupek z ogromną szansą na igrzyska! W rankingu wyprzedza swoje rywalki 

100 dni – dokładnie tyle pozostało do rozpoczęcia igrzysk paralimpijskich w Paryżu. Oficjalna ceremonia otwarcia odbędzie się 28 sierpnia. Na imprezie pojawi się około 4400 sportowców z całego świata, aby rywalizować 549 wydarzeniach medalowych i 22 dyscyplinach sportowych przez 11 dni. 

Kiedy wystartują paratriathloniści?

Dla środowiska triathlonowego najważniejszą datą jest 1 i 2 września. Właśnie wtedy 120 mężczyzn i kobiet stanie na linii startu nad Sekwaną, aby przystąpić do rywalizacji o olimpijskie marzenia. 

Okres kwalifikacji na igrzyska paralimpijskie rozpoczął się 1 lipca 2023 i trwać będzie do 1 lipca 2024 roku. Zgodnie z regulaminem dostępne jest 120 miejsc – 54 dla mężczyzn, 50 dla kobiet i 16 bez względu na płeć. 

Spośród 120 slotów, 104 zostaną zakwalifikowane poprzez proces rankingowy, a 16 poprzez dwustronne zaproszenie World Triathlon. W kategorii PTS5, w której rywalizują Monika Belczewska oraz Marta Dzieciątkowska dostępnych jest po 9 slotów w kategorii kobiet i mężczyzn. Podobnie jak w kategorii PTVI, gdzie startują Łukasz Wietecki i Jacek Krawczyk.

Niemal pewna kwalifikacja Dzieciątkowskiej i walka Belczewskiej

Najlepszą sytuację spośród polskich paratriathlonistów ma Marta Dzieciątkowska. W połowie marca, w pierwszym starcie sezonu zajęła 2. miejsce w pucharze świata w Australii, dzięki czemu ulokowała się na 6. pozycji w rankingu kwalifikacyjnym. Już wtedy Polski Związek Triathlonu poinformował, że zawodniczka: „może być niemal pewna kwalifikacji na igrzyska olimpijskie”. Filip Szołowski, dyrektor PZTri, napisał o „pierwszej, historycznej kwalifikacji”. Sama Dzieciątkowska podkreślała jednak, że czeka ją jeszcze kilka ważnych startów „a o igrzyskach będzie można dopiero mówić 1 lipca, kiedy kwalifikacje się skończą”.

Wyda się jednak, że jej kwalifikacja na imprezę w Paryżu jest już tylko formalnością. Wszystko dzięki wygranemu 18 maja pucharowi świata w Uzbekistanie. Po triumfie Dzieciątkowska zdobyła kolejne punkty w rankingu i umocniła swoją pozycję na 6. miejscu.

Źródło: World Triathlon

W ostatnim czasie kilka dobrych występów zaliczyła Monika Belczewska. Przed startem w Uzbekistanie (18 maja) zajmowała 9. miejsce w rankingu. Mimo że na zawodach w Azji zajęła wysokie 3. miejsce spadła w rankingu kwalifikacyjnym. Wszystko dlatego, że w wyścigu wyprzedziła ją jej rankingowa rywalka Emilie Gral. Francuzka, która w Uzbekistanie zajęła 2. miejsce zepchnęła Belczewską z 9. pozycji. Obecnie Polka zajmuje 10. miejsce i traci do Gral (a tym samym miejsca dającego kwalifikację) zaledwie 9.23 punktów. 

– Trzecie miejsce niestety nie jest dla mnie szczęśliwym miejscem, cały czas walczę o kwalifikację na IO Paris. Kwalifikacje trwają do 1 lipca, ale…uczę się czerpać zadowolenie z samego procesu. Tylko najbliższe mi osoby wiedzą, jak trudny był dla mnie poprzedni rok kiedy toczyłam walkę z ciągłymi infekcjami, zabiegami związanymi z rekonstrukcją uśmiechu po wypadku i finalnie z operacją zatok, która była konieczna, abym mogła dalej trenować i startować – wszystko to skutkowało ciągłymi przerwami w treningach i od stycznia zaczęłam praktycznie od początku, a jak wiecie początki nie należą do najłatwiejszych. Podjęłam miecz i tarczę do walki, nie odpuszczam, dalej #robimyswoje – napisała po ostatnim starcie Belczewska. 

Wietecki i Krawczyk blisko kwalifikacji

Coraz lepiej wygląda sytuacja rankingowa tandemu Łukasz Wietecki i Jacek Krawczyk, mimo że początek wspólnych startów okazał się dla zawodników trudny. W pierwszych wyścigach przy ich nazwiskach pojawiał się DNF ze względu na problemy techniczne. 

W kwietniu 2024 przerwali jednak złą passę i wygrali puchar świata w Turcji. Dzięki temu przesunęli się na 14. pozycję w rankingu. W maju w Uzbekistanie polski tandem ponownie zdominował zawody, kończąc rywalizację ponad 40 sekund przed drugim zespołem. 

Dzięki kolejnemu zwycięstwu przesunęli się o cztery pozycje w górę. Obecnie zajmują 10. miejsce. Oznacza to, że od awansu na igrzyska dzieli ich zaledwie jedna pozycja. W planach zespołu są jeszcze prawdopodobnie trzy starty: 8 czerwca Para Cup Taranto, 22 czerwca Swansea i 29 czerwca Montreal. 

Źródło: World Triathlon
Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,473ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane