2016 Alanya Finał PE i Ranking Kontynentalny

Triathlon, który odbył się 16 października na Riwierze Tureckiej to zakończenie sezonu dla wielu zawodników z Europy. Zawody na dystansie olimpijskim (1,5-40-10), z pulą nagród 12.500 €, płatne do 10 miejsca. W zawodach wzięło udział dwóch polskich reprezentantów – Tomasz Marcinek i Kacper Stępniak. Zajęli kolejno 15 i 18 miejsce. Wyścig mężczyzn zdominowali Rosjanie, w pierwszej piątce zajęli aż cztery miejsca. Start odbywał się w wysokiej temperaturze powietrza 30 stopni. Na części pływackiej pianki były zabronione ze względu na temperaturę wody wynoszącą około 26 stopni.
Zawody w Alanii to ostatnie przetasowanie w rankingu kontynentalnym. Rostislav Pevtsov (AZE) zajmując drugie miejsce w finałowym wyścigu wygrał ranking kontynentalny Europy. W finale można było zdobyć dwa razy więcej punktów niż zazwyczaj. Ranking kontynentalny jest dodatkowo płatny. Pula nagród wynosiła tutaj 40.000 €. Za pierwsze miejsce Pevtsov zgarnął 5.000 € + 1.250 € za drugie miejsce w finale. Aby zdobyć punkty w finale należy ukończyć wyścig z wynikiem nie gorszym niż 5% liczonym od czasu zwycięzcy. Kacper Stępniak nie zmieścił się w tym limicie czasowym, w związku z tym nie został sklasyfikowany w ostatecznym rankingu ETU Rankings Series. U kobiet ten współczynnik wynosi 8%.