5, 10, a teraz 20x Ironman! Ambitne plany Tomasza Lusa

Kilka miesięcy temu kibicowaliśmy trzem Polakom, którzy rywalizowali w ramach MŚ 10x w szwajcarskim Buchs. We wrześniu jeden z tych zawodników, Tomasz Lus, zamierza wystartować na jeszcze dłuższym dystansie!

ZOBACZ TEŻ: Gdzie zrobić w Polsce dystans Ironmana?

Sporych emocji dostarczyła nam rywalizacja w ramach mistrzostw świata 10x Ironman. Impreza rozgrywana była w szwajcarskim Buchs, a pośród zawodników mieliśmy Adriana Kosterę, Tomasza Lusa i Roberta Karasia.

To właśnie Tomasz Lus był zawodnikiem, który jako drugi z Polaków dotarł na metę. Czas nie był tam najważniejszy. Teraz zawodnik planuje jeszcze większe wyzwanie – zamierza wystąpić podczas meksykańskiej imprezy Decaultratri. Będzie się ona odbywała od 23 września do 24 października. Wystartuje na najdłuższym dystansie, czyli 20x Ironman!

Lus planował już w zeszłym roku wyprawę do Meksyku. Wtedy jednak się nie udało. Mówi, że coraz większy dystans, jaki pokonuje na zawodach, nie jest próbą przełamywania barier. Najważniejszą już bowiem pokonał.

Największą barierą było w ogóle rozpoczęcie uprawiania sportu. Nie traktuję tego jako kolejnej bariery, bo jeżeli wystartuję i ukończę, to musiałbym kończyć karierę, bo dłuższych zawodów continuous nie ma (śmiech). To będą po prostu kolejne zawody ultra. W zeszłym roku chciałem pojechać do Meksyku, ale się nie udało. Skoro w tym jest 20x to czemu nie skorzystać. Nie wiadomo kiedy będzie kolejna okazja – mówi w rozmowie z Akademią Triathlonu.

W rozmowie dla kanału Olimp Sport Nutrition Lus mówił, że musi jeszcze poprawić umiejętności i cierpliwie trenować. Wspominał wtedy między innymi o wzmocnieniu karku. Treningi pod 20x Ironman zamierza rozpocząć za około tydzień.

Na razie spokojnie zwiększam objętość i obciążenia. Treningi docelowe rozpoczynam 23 stycznia. W poprzednim sezonie skupiłem się na siłowni, w tym przyłożę większą uwagę do żywienia i regeneracji – postaram się regularnie odwiedzać „Alchemię Ruchu” Michała Brzózki oraz gabinet masażu Ewy Koralewskiej w Łowiczu – mówi.

ZOBACZ TEŻ: Lus na luzie. Drugi z Polaków na mecie MŚ 10x IM!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Adrian Kostera (@kostera_ultratri)

Więcej startów w ultra?

Organizacja ultratriathlonowa IUTA ogłosiła jakiś czas temu kalendarz, który został podzielony na imprezy mistrzowskie (World Cup) oraz pucharowe (Grand Prix). Lus mówi, że słyszał wiele dobrego o zawodach w niemieckim Lensahn. Będą to mistrzostwa świata na dystansie 2x i 3x Ironman. Możliwe, że właśnie na tę imprezę się wybierze.

Zanim IUTA ogłosiła terminarz startów na 2023r bardzo chciałem pojechać do Lensahn, bo słyszałem same pochwały tych zawodów… i się zapisałem. Może jeszcze nad czymś pomyślę, ale to się okaże później – dodaje zawodnik.

Zawody Decaultratri, które odbędą się w meksykańskim Guanajuato będą jedyną okazją na występ w rywalizacji 20x IM organizowanej pod szyldem IUTA. Zawodnicy, którzy zdecydują się wybrać do Meksyku będą mogli wybierać dystans 2x do 20x IM w wersji jeden na dzień lub „continuous”, czyli bez przerwy. Tomasz Lus planuje start w tym drugim typie rywalizacji.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,386ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze