Po publikacjach Akademii Triathlonu i ujawnionych nieprawidłowościach, które zostały zgłoszone we wnioskach do Minister Sportu Joanny Muchy, odwołano Walne Zgromadzenie Delegatów, które miało wybrać Zarząd i Prezesa Związku. Z naszej wiedzy wynika, że Ministerstwo Sportu rozpoczęło postępowanie nadzorcze nad Związkiem. Co teraz? Walne Zgromadzenie Delegatów musi zostać zwołane zgodnie z prawem, a więc zgodnie z obowiązującym statutem. Związek musi więc na początek uzupełnić brakujących członków Zarządu i jeszcze raz podjąć uchwałę powołującą Walne Zgromadzenie już na zasadach zgodnych ze statutem. Jednocześnie kolejne kroki zależą od decyzji podjętych przez Ministra Sportu i Turystyki po przeprowadzonym postępowaniu wyjaśniającym.
O kolejnych wydarzeniach związanych z wyborami PZTri i procedurą nadzorczą będziemy informować na Akademii Triathlonu.
Nic nie „siadło” Panie Adamie. Działacze PZTri starają się zorganizować Walne Zgromadzenie zgodnie z prawem, my czekamy na efekty, a sprawą zainteresowało się Ministerstwo Sportu. To bardzo duży sukces ponieważ nie każdego dnia MS z taką uwagą śledzi to, co robią mało popularne Związki Sportowe w Polsce. Jak tylko będą konkretne decyzje na pewno dowie się Pan o tym ze strony AT. Miałem ochotę zorganizować debatę kandydatów na Prezesa PZTri, ale jakoś nie wszystkim było po drodze i nie można było zgrać terminów. Skandal? Jestem co prawda właśnie z tego znany, że żyję od skandalu do skandalu, zwiększając klikalność strony internetowej, ale chwilowo…(ale tylko chwilowo) nie szukam żadnego skandalu. Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości i pogody ducha.
Witam,
Bylo tyle zamieszania z tym wyborami i co wszytko siadlo, znaczy wszystko po starem:)
p.Grass myslalem ze bedzie to inczej wygladalo ze zalezalo Ci na zrobieniu porzadku w triathlonie a tak mam wrazenie ze zrobiles zamieszanie (zwiekszyla sie liczba odwiedzin AT) i czas poszukac nowego skandalu.
Pozdrawiam
Mnie ciekawi, na co konkretnie idą składki klubowe i opłaty licencyjne od zawodników. Opłacenie składki klubowej to jeden z warunków uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.
Mam nadzieję, że nowy prezes przedstawi plan finansowy dla PZTri z wyszczególnieniem tych pozycji. Kluby i zawodnicy chcą wiedzieć, za co płacą no i … czy coś z tego mają 😉
@Łukasz – przede wszystkim Zarząd musi złożyć sprawozdanie z działalności w tym sprawozdanie finansowe, które powinno zostać poddane ocenie Komisji Rewizyjnej, która z kolei powinna przedstawić WZD swoją ocenę działań Zarządu. Potem głosowanie nad udzieleniem absolutorium…
Natomiast to co piszesz jest oczywiście najważniejsze czyli praktyczne zarządzanie i jego wpływ na zawodników i trenerów ale często statut jest praprzyczyną późniejszych patologii. Obecny statut pozwala m.in. na jednoosobowe zarządzanie związkiem przez prezesa pomiędzy posiedzeniami zarządu i prezydium (nadal nie wiem czy ono istnieje) dając mu ogromną władzę – nie wiem czy tak jest w innych związkach sportowych ale w innych stowarzyszeniach pomiędzy posiedzeniami zarządu władzę sprawuje prezydium ale nie prezes jednoosobowo.
@Marcin Stajszczyk – dziękuję za kolejne merytoryczne wpisy! Sądzę jednak, że sprawy statutowe to jedno, a to co dzieje się obok, czyli praktyczne zarządzanie związkiem w kontekście rozwoju dyscypliny i dbałości o zawodników i trenerów, to drugie i w tym przypadku jest sporo do zrobienia, a jeszcze więcej do wyjaśnienia. Mam nadzieję, że PZTri przed podjęciem działań przez nowego prezesa, zostanie skontrolowane. Na miejscu przyszłego szefa Związku nie pakowałbym się w zarządzanie stowarzyszeniem bez pewności, że wszystko jest OK. Ciekaw jestem jak w kontekście ostatnich wydarzeń będzie wyglądało głosowanie nad udzieleniem absolutorium…
Zeby być precyzyjnym w nawiązaniu do ostatniego zdania z poprzedniego wpisu do rozwiązania związku może dojść na wniosek Ministra Sportu i Turystyki ale rozwiązania może dokonać tylko sąd i nie dostosowanie statutu do wymogów ustawy moze być takim powodem (art. 23 ust 1 pkt 2 Ustawy)
Co dalej? Czytając Statut z 2009 r. czyli obowiązujący należy stwierdzić, ze Zarząd nie jest jedynym organem PZT, z którego inicjatywy mozna zwołać WZD – mogą to takze zrobić Komisja Rewizyjna (szczegolnie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości działania władz związku) oraz co najmniej 1/2 członków związku – niestety statut stanowi, ze nawet z inicjatywy Komisji Rewizyjnej WZD zwoluje Zarząd (par. 23) co chyba nie jest zgodne z ogólnie obowiązującymi przepisami, które dają KR większe uprawnienia szczególnie w przypadkach celowej bezczynności Zarządu (np. dalszego funkcjonowania w okrojonym składzie). Co ciekawe na stronie PZTri nie podano kto jest przewodniczącym KR tylko jej skład. Dla przypomnienia KR pełni bardzo ważna funkcje kontrolną nad Zarządem i odpowiada prawnie za wszystkie nieprawidłowości, które widziała i nie nakazała ich naprawienia. Komisja Rewizyjna i Zarząd odpowiadają tez karnie za nieprawidłowości zgodnie z art. 77 ustawy o rachunkowości. Odpowiedzialność władz wobec stowarzyszenia jest solidarna a to znaczy ze członkowie mogą zażądać od nich pokrycia szkód jakie wyrządzili. KR zatwierdza tez sprawozdanie Zarządu i jesli zatwierdzi nieprawidłowości odpowiada za to każdy jej członek. Ponadto zgodnie z par. 27 pomiędzy posiedzeniami Zarządu związkiem kieruje Prezydium, a pomiędzy posiedzeniami Prezydium jednoosobowo Prezes. To daje Prezesowi bardzo dużą władze. Na stronie PZTri mamy członków Zarządu ale brak jest członków Prezydium wybranych spośród Zarządu – czy Prezydium zostało w ogóle powołane zgodnie ze statutem czy był tylko Zarząd i Prezes?
Oczywiście zgodnie z par. 16 zarząd powinien kooptowac 2 członków zarządu.
I wreszcie ostatnia kwestia – czy obecny statut jest zgodny z obowiązująca Ustawa o Sporcie – 16 października minęły 2 lata jej obowiązywania i czas dla wszystkich związków na dostosowanie statutu do jej wymogów – chyba większość tego nie zrobiła – jest tam np. zapis ze nie wolno łączyć funkcji w Zarządzie i innych władzach związku czyli także w Walnym Zgromadzeniu Delegatów, które jest najwyższa władza związku zgodnie z par. 18 statutu. Oznacza to, ze członkowie zarządu i komisji rewizyjnej nie mogą być delegatami na WZD i głosować. Zgodnie z Ustawa o Sporcie PZT powinno w trybie pilnym dostosować statut do ustawy. Zmiana statutu moze być dokonana na WZD 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków. Nie jest jasne czy Zarząd ma prawo zmienić statut pomiędzy WZD (par. 25 pkt 6?) ale jesli tak to zmiana powinna być zatwierdzona przez WZD. Ustawa o Sporcie ogranicza takze czas pełnienia funkcji Prezesa do maks 2 kadencji. Zgodnie z obowiązującym prawem nie dostosowanie statutu związku do ustawy w okresie 2 lat czyli do 15.10.2012 moze być podstawa dla Ministra Sportu do rozwiązania związku.
Święte słowa Sławka – dobrze, że odnalazł się po przeszło roku w Norwegii 😉
Pozdrawiam Wszystkich z Ojcem Redaktorem na czele – dobra robota…..
Panowie-przyszłość PZTri w dużym stopniu uzależnione jest od Was tu obecnych.Pozdrawiam z zimowej Norwegii.
czyli jest jednak „pięknie”, walnego nie ma. I co teraz? A jeśli Zarząd będzie zwlekał z dobraniem brakujących członków? Czy możemy spodziewać się wyborów np. dopiero na jesieni? Czekamy ze zniecierpliwieniem na dalsze decyzje. W obecnym stanie rzeczy Związek jest w zasadzie sparaliżowany – co w związku z tym z zawodnikami, zawodami itp. Mam nadzieję, ze sprawy potoczą się bardzo szybko, a osoby odpowiedzialne, same postarają się o naprawę.
Pozwolę sobie przytoczyć listę tych którym możemy podziękować za istniejący stan rzeczy. Jestem bardzo ciekaw czy również będą zasiadać w nowym zarządzie?
Członkowie reprezentacji PZTri:
PIĄTKOWSKI KRZYSZTOF STANISŁAW PREZES
AUGUSTYNIAK JERZY WICEPREZES DO SPRAW ORGANIZACYJNYCH
GULCZEWSKI JAN WICEPREZES DO SPRAW SZKOLENIA
GÓRSKI JERZY MARIAN CZŁONEK ZARZĄDU
STRĄKOWSKI SŁAWOMIR WICEPREZES DO SPRAW WSPÓŁPRACY Z SAMORZĄDAMI
CZERWIŃSKA ANNA SEKRETARZ GENERALNY
SIENKIEWICZ JANUSZ CZŁONEK ZARZĄDU
BARTOSZAK MICHAŁ CZŁONEK ZARZĄDU
KALWAT MAREK CZŁONEK ZARZĄDU