Jak spakować się na zawody?

Start w zawodach to czas, w którym “zbieramy plony naszego treningu” i moment, na który wszyscy się przygotowujemy. Podczas treningów powtarzamy wielokrotnie te same czynności, które będziemy wykonywać podczas zawodów (a przynajmniej powinniśmy). Wyobrażamy sobie, co będzie się działo, kiedy będziemy w ich trakcie. Ale rzadko kiedy przechodzimy w myślach moment pakowania się na zawody! A zapewniam was, że dzień przed zawodami może być ciężko zebrać myśli do kupy i zabrać wszystko, co jest nam potrzebne. A szkoda byłoby mieć zepsuty wyścig bo… zapomniało się butów do biegania, prawda?

Jako że lubię ułatwiać sobie życie, zawsze mam pod ręką listę rzeczy do zabrania. Jest ona podzielona na to, co potrzebne do pływania/roweru/biegania i rzeczy ogólne. Gotowa do wydrukowania przed każdymi zawodami, w postaci checklisty, na której odznaczam sobie, co jest już spakowane. Wygląda tak:

Check lista na zawody: 

Pływanie:
Okularki do pływania x2
Pianka
Bodyglide
Strój Tri
Czepek – na trening przed zawodami
Tani ręcznik do strefy zmian
Tani ręcznik na trening przed zawodami
Kąpielówki

 

Rower:
ROWER!
Koła startowe
Skarpetki
Mocowanie do zegarka na rower/GPS
Kask treningowy
Kask Aero
Okulary przeciwsłoneczne
Buty rowerowe
Wkładki do butów
Paczka z CO2/kluczami
Zapasowe dętki x2
Dodatkowe spodenki na rower na treningi przed zawodami
Bidony, Aerobidony
Taśma izolacyjna
Żele/batony/banany na rower
Zegarek GPS

 

Bieganie:
Buty do biegania
Wkładki do butów
Pas startowy
Skarpetki do biegania
Dodatkowe spodenki na treningi przed zawodami
Czapka z daszkiem do biegania
Oklulary przeciwsłoneczne
Zegarek GPS
Dodatkowe:
Suplementy
Zapasowa dętka + opona
Pompka do roweru
Leki – stoperan/węgiel, aspiryna, ibuprom
Zegarek GPS
Napoje na zawody
Krem do opalania
Tanie klapki
Dodatkowy zacisk na koło do roweru
Sudocrem – na obtarcia po zawodach
Alantan – na obtarcia/ do butów jeśli jeździmy na rowerze bez skarpetek
DRESY! Do ubrania przed zawodami, do ubrania po zawodach
Folia trzymająca ciepło – pewnie dadzą na mecie, ale tak na wszelki wypadek.

Proste i skuteczne. Mam również osobną listę na start – czyli po kolei rozpisane, co i jak powinno być przygotowane w strefie zmian. Może być zafoliowana, żeby nie była jednorazowa i służyła nam podczas kolejnych startów. Może nazwiecie mnie „control freak’iem”, ale to naprawdę ułatwia życie!

 

check lista1

Działa to tak, że rzeczy układane są w kolejności z listy, czyli np.:
– kask na kierownicy
– okulary przeciwsłoneczne w kasku
– pas startowy z numerek na kasku

Dzięki takiemu ułożeniu będę ubierał wszystko po kolei (tzn. od końca – pas startowy, okularki, kask). Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu w T1 i T2, dzięki czemu nie będę się miotał przy rowerze jak żółtodziób. Jeśli uważacie, że taki system może się wam przydać, to podane checklisty możecie ściągnąć poniżej:

Checklista w pliku Excel, do samodzielnego uzupełnienia.

Janusz Szymczak

 

foto szymczak

 

Pasjonat triathlonu od 2012 roku. Wcześniej, ponad 8 lat, trenował boks, tajski boks i submission grappling. Obieżyświat, analityczny freak i trener personalny. Założyciel bloga 3xjanusz.pl, gdzie na bieżąco komentuje wszystko co związane ze światem Tri. Brązowy medalista Mistrzostw Polski Amatorów 2014 w kategorii wiekowej 25-29 na dystansie ¼ IM w Gołdapii (z czasem 2:14:57).

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

6 KOMENTARZE

  1. haha dzięki Dawid!!:)
    Swego czasu w grapplingu byłem w kategorii do 82KG, więc w porównaniu do 74kg teraz (z czego większość w nogach a nie w barach) wyglądałem jak mały koks:)

  2. Hej, artykuł bardzo fajny (oczywiście znałem go już wcześniej z bloga:). Mnie bardziej przy opisie autora zaszokowały wiadomości o sztukach walki, kurcze obserwując Janusza w Sierakowie na rowerze nie przypuszczałbym że uprawiał boks. Jakoś taka za bardzo smukła i atletyczna sylwetka, jak to określiła moja narzeczona, taki fajny wąski tyłek na tym rowerku:D

  3. I oczywiście w stopce powinno być zaznaczone, że to MP Amatorów – mój błąd. Wysłałem już „wniosek” o poprawę zapisu:)

  4. Ja mogę wyjaśnić, bo ja jestem autorem:) Jak pisałem w swojej relacji na blogu, Mistrzostw Polski narobiło się teraz tyle co grzybów po deszczu, bo są zawody o statusie mistrzowskich na każdym dystansie. Ponadto, są również oddzielne MP amatorów (znowu, na różnych dystansach). Ponadto, wraz ze wzrostem popularności IM, są zawody z rangą MP na dystansie 1/4 IM (Gołdap), 1/2 IM (chyba Poznań w tym roku?). i akurat Gołdap miał taką oddzielną klasyfikację w przypadku 1/4 IM. Jeśli kogoś razi taki zapis, to poproszę moderatora o zmianę na „zajął 3 miejsce w AG na ……”, mnie to bez różnicy:)

  5. Nie chcę tu odbierać zasług autorowi ale czy w triatlonie obowiązują jakieś specyficzne zasady? W innych sportach trzech pierwszych zawodników (z licencją) zostaje Mistrzami (wice- i hmmm) i dostaje medale a w kategoriach wiekowych są oczywiście puchary, zaszczyty 😉 ale samego tytułu (i medalu) nie ma, a tutaj autor (i chyba coś podobnego pisał M.Dowbor) pisze o Mistrzu Polski w kategorii wiekowej… Czy ktoś kompetentny może to wyjaśnić?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,825ObserwującyObserwuj
23,800SubskrybującySubskrybuj

Polecane