Po artykule “10 warzyw i owoców, które musisz mieć w jadłospisie!” wybraliśmy kilka z nich, aby przedstawić Wam sposoby, jak można je smacznie przyrządzić. Na pierwszy ogień poszło awokado, ponieważ posiada bardzo dużo zdrowych tłuszczów. Wielu z nas tłuszcze kojarzą się z niezdrowym jedzeniem. Na sam dźwięk słowa „tłuszcz” reagujemy niechęcią, traktujemy ten składnik pokarmowy jako coś bardzo złego, coś co wiąże się z otyłością i zespołem chorób powiązanych z nadwagą. Jednak nie we wszystkich przypadkach tłuszcz oznacza samo zło. Nie zawsze możemy zrezygnować z tłuszczu, a na pewno nie ze wszystkich rodzajów, bowiem dostarczają nam nie tylko niezbędnej energii. Są także głównym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i to w nich rozpuszczają się witamy A, D, E i K. Dodatkowo u osób, które uprawiają sport, obserwuje się zwiekszone zapotrzebowanie na tłuszcz. Dlatego spożywając go z naturalnych składników, zapewnimy swojemu organizmowi zrównoważony rozwój i przyspieszymy regenerację po wyczerpujących treningach.
W trosce o własne zdrowie należy ograniczyć do minimum lub wyeliminować całkowicie tłuszcze sztuczne i modyfikowane. Wszystkie utwardzone oleje roślinne są szkodliwe.
Czego unikać?
Wyrobów cukierniczych (cukierki, batony, ciasta, ciasteczka, herbatniki, produkty czekoladowe, “zdrowe” batoniki zbożowe)
Fast-food (frytki, popcorn, hot-dogi, hamburgery, pizze, chipsy)
Sosy i zupy instant (wszystkie przetworzone z długim terminem ważności)
Margaryny (miksy również)
Smażone potrawy
Gdzie znajdziesz dobre tłuszcze?
GUACAMOLE
knorr.com
Awokado to wyjątkowy owoc, bardzo smaczny i zdrowy. Jeśli jeszcze komuś z Was nie udało się do niego przekonać, poniżej podajemy przepis na wyjątkowe meksykańskie guacamole, do przyrządzenia którego wystarczy dosłownie kilka minut, a efekt? Sami spróbujcie.
2 dojrzałe, średniej wielkości awokado
sok z dwóch dużych limonek
1 Ząbek czosnku
1 Średniej wielkości pomidor
1 Płaska łyżeczka soli
5 gałązek kolendry (opcjonalnie)
Jeśli lubisz potrawy bardziej pikantne polecamy dodać drobno posiekaną papryczkę jalapeno lub ¼ czerwonej cebulki bądź papryczkę chilli/habanero.
Awokado przekroić na pół, usunąć pestkę i rozgnieść widelcem, aby powstała gładka masa, następnie dodajemy wyciśnięty sok z limonek, drobno posiekany czosnek, kolendrę i sól, wszystko mieszamy, żeby składniki się dobrze połączyły (do wersji „hot” dodajemy opcjonalnie jeden z wyżej podanych składników). Po połączeniu wszystkich składników dodajemy pokrojonego w kostkę pomidora i delikatnie mieszamy. Gotowe guacamole odstawiamy na 20 minut i gotowe!
Idealne do tostów, kanapek, tortilli. Dla nas idealnie komponuje się również z burrito.
BURRITO
spicyspoonful.com
A jak przyrządzić burrito?
Składniki:
3 szklanki ugotowanego ryżu
2 limonki, wyciśnięty z nich sok
Dodatki (wybierz te, na które masz ochotę):
Kukurydza, guacamole, fasola (czarna lub czerwona), sałata, ser feta, pomidory, rzodkiewka, salsa, śmietana, kurczak, tuńczyk. Jak zostały Ci papryczki jalapeno po guacamole to możesz również dodać.
Przygotowanie:
Ugotuj ryż. Nałóż do miski lub głębokiego talerza. Polej sokiem z limonki. Ułóż na ryżu swoje ulubione dodatki. Gotowe.
Koktajl czekoladowy z awokado
realfood.tesco.com
Składniki:
1-2 łyżki kakao
½ awokado
1 banan
1 ¼ szklanki jogurtu lub mleka najlepiej migdałowego lub kokosowego
Jeżeli konsystencja jest za gęsta dolej trochę mleka. W zależności od upodobań.
Wrzuć wszystkie składniki do blendera. Wymiksuj i gotowe.
Czy wiesz, że…
Olej kokosowy
Czasami chcesz coś usmażyć, np. jajecznicę, i sięgasz po masło. Smażone tłuszcze na ogół są niezdrowe. Jest jednak olej kokosowy – prawdziwa studnia bogactwa nasyconych kwasów tłuszczowych: kwas laurynowy (który znajdziemy jedynie w mleku matki), kwas mirystynowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy, kwas oleinowy, kwas linolowy. Miejmy nadzieję, że coraz więcej osób zacznie wprowadzać go do codziennej diety. Naukowo udowodniono, że jest najbezpieczniejszym z tłuszczy podczas smażenia potraw, gdyż jako jedyny ma właściwości termo stabilne. Z całą pewnością osoby stosujące olej kokosowy będą cieszyły się zdrowym sercem, a u tych którzy maja zawyżony cholesterol będzie można zauważyć jego obniżenie, istotna jego właściwością jest fakt, że znacznie przyspiesza przemianę materii. Potrawy smażone na oleju kokosowym pysznie smakują.
To musisz wiedzieć o pestce z awokado
Warto zainteresować się pestką, która jak się okazuje ma więcej kwasów tłuszczowych niż samo awokado! Poza tym może nam pomoc w wielu dolegliwościach takich jak: choroby serca, bóle menstruacyjne, poprawia wzrok, reguluje trawienie i prace układu pokarmowego oraz co ważne w sporcie – wzmacnia odporność. Sama pestka jest dosyć twarda i nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, zatem jak najlepiej ją przygotować? Otóż wysusz ją na słońcu ok 2-3 dni, następnie rozbij młotkiem bądź tłuczkiem i zmiksuj najlepiej w blenderze z porządnymi nożykami!! Sproszkowaną pestkę możesz dodawać do sałatek, kanapek, zup bądź jogurtów.
SMACZNEGO!
Super przepisy i bardzo cenne informacje dla osób prowadzących zdrowy tryb życia! !!
MaciejH
To zależy od Twojego zapotrzebowania na kalorie. Sugerowane spożycie to 20-35% dziennej dawki kalorii. 1 gram tłuszczu to 9 kalorii. Jeżeli spożywasz np. 2600 kalorii to tłuszcze powinny wynosić około 60-100 gram.
Koktajl całkiem dobry 🙂
A ile tych tłuszczy należy jeść?