Dobra frekwencja, wysoki poziom sportowy i młodzi zawodnicy z szansą na olimpijską karierę – tak można podsumować premierową edycję 4Mobility Grand Prix w Aquathlonie Pościgowym. W zawodach, które w niedzielę odbyły się w Poznaniu, uczestniczyło przeszło 160 młodych sportowców.
Rywalizacją na obiektach Uniwersytetu A. Mickiewicza rozpoczęli koordynowany przez Polski Związek Triathlonu cykl, którego celem jest promocja dyscypliny wśród dzieci i młodzieży. Jak podkreślił prezes federacji Paweł Jarski to właśnie w tej serii pływacko-biegowych zawodów związek upatruje szans na wyłapywanie najzdolniejszej młodzieży z predyspozycjami do triathlonu, którzy mogliby rozpocząć szkolenie, nakierowane na start w igrzyskach.
Jak ocenił organizator poznańskiej edycji Filip Przymusiński „udało się zrobić ciekawe widowisko o wysokim poziomie sportowym”.
„To, co raduje nas najbardziej to liczebność młodych zawodników, w których dopatrujemy się olimpijskich nadziei na przyszłość. Dawno nie było tak licznej grupy dzieciaków, którzy już teraz notują dobre wyniki” – ocenił.
Podkreślił, że szczególnie interesująca była walka wśród juniorów, w której o pierwsze miejsce rywalizowała trójka medalistów juniorskich mistrzostw Polski. Tym razem najlepszy po 800 m pływania i 5 km biegania okazał się Jakub Rudziński (KS IRONMAN CS POLSKA), przed Miłoszem Walkowiakiem (UKS Tri-Team Rumia) i Maciejem Falbogowskim (UAM TRIATHLON Poznań). Zacięte były równie zmagania między juniorkami młodszymi – jednej z najsilniej obsadzonych kategorii Grand Prix. Po 600 m pływania i 3 km biegu ostatecznie triumfowała Julia Sanecka (Delf Gryfino) przez Zuzanną Sudak (G-8 Bielany) i Natalią Zych (UKS 51 Lublin).
„Miałam aż 30 sekund straty po pływaniu i bałam się, że nie zdążę dogonić rywalek, ale z trenerem ustaliliśmy taktykę na bieg, a potem już tylko się spięłam i… dałam radę” – mówiła Sanecka, dodając, że pływa „od zawsze”, a w aquathlonowych zawodach rangi mistrzowskiej startuje od dwóch lat.
W tej samej kategorii, ale wśród chłopców wygrał Szymon Dzik (SSP Orka Iława), który karierę sportową rozpoczynał od rowerowego MTB. Jak zaznaczył, choć ciężko mu się płynęło to start ocenia dobrze, a szczególnie podobał mu się biegowy kros.
„Trasa ciekawa, choć trudna – była trawa, piach i liczne zakręty. Pierwsze okrążenie pobiegłem spokojnie, a potem trener krzyknął i przyspieszyłem” – relacjonował.
Jak podsumował Przymusiński: „ze szkoleniowego punktu widzenia cenne jest to, że w kluczowych kategoriach wiekowych na prowadzenie wysuwał się nie jeden lider, a grupa 5-6 osób o wyrównanym poziomie, w której każdy ma medalowe szanse, co nakręca dzieciaki ich do dalszej pracy”. W jego ocenie w Polsce tworzy się więc silna grupa rokujących zawodników, którzy za kilka lat powinni być w stanie nawiązać rywalizację na najwyższym poziomie.
4Mobility Grand Prix w Aquathlonie Pościgowym to cykl, w którym młodzicy, juniorzy młodsi i juniorzy, poza nagrodami za poszczególne edycje, zbierać będą punkty do klasyfikacji generalnej. Po zawodach w stolicy Wielkopolski seria przeniesie się do Iławy (2 kwietnia), a następnie Rumi (30 kwietnia). Organizatorzy spodziewają się od 100 do 200 uczestników w każdym z miast.
Zawodnicy w wieku od 8 do 18 lat najpierw startują w pływaniu, a następnie w bieganiu, na dystansach odpowiednich dla danej kategorii. Jak poinformował wiceprezes PZTri Zbigniew Łasica dedykowane młodzikom i juniorom zawody obserwują wyspecjalizowani w triathlonie trenerzy, którzy rokujących zawodników zaproszą na treningi tej olimpijskiej dyscypliny, w skład której, poza pływaniem i bieganiem, wchodzi kolarstwo.
Pełne wyniki rywalizacji w Poznaniu
Więcej informacji, w tym zapisy do 4Mobility Grand Prix w Aquathlonie