Martyna Młynarczyk po zdobyciu mistrzostwa Polski na długim dystansie: „Triathlon to tylko przerywnik”

Kilka miesięcy temu Martyna Młynarczyk zdobyła tytuł mistrzyni Polski w długodystansowych biegach górskich. Teraz dołożyła do kolekcji kolejny złoty medal. W weekend została mistrzynią Polski na dystansie Ironman!

Malbork był w ten weekend triathlonową stolicą Polski. Miłosz Sowiński triumfował w rywalizacji mężczyzn na długim dystansie, schodząc poniżej 8 godzin. Nie mniej emocji dostarczyła rywalizacja kobiet, w której barierę 10 godzin złamały dwie zawodniczki – Martyna Młynarczyk oraz Emilia Liputa!

Świetny bieg Młynarczyk, znakomity debiut Liputy

Emilia Liputa rozpoczęła najlepiej wyścig kobiet. Debiutująca na dystansie Ironman zawodniczka zdobyła ogromną przewagę nad rywalkami, bo pływanie skończyła w 1:08:35. Izabela Żmuda i Martyna Młynarczyk tworzyły topową trójkę zawodniczek, ale miały stratę kilku minut do liderki.

Po części rowerowej Martyna Młynarczyk odrobiła część starty do Liputy. Dalej liczyły się już praktycznie tylko te dwie zawodniczki.

Młynarczyk pobiegła doskonale. Pokonanie 42 kilometrów zajęło jej 3:14:45. Zwyciężyła w mistrzostwach Polski. Jej czas na mecie to 9:39:58. Emilia Liputa po fantastycznym debiucie została wicemistrzynią Polski – zeszła również poniżej 10 godzin. Na mecie miała czas 9:49:58. Trzecie miejsce zajęła Sabina Bartecka, która na metę dobiegła w 10:36:24.

Mistrzostwo w biegach i triathlonie

Świeżo upieczona złota medalistka pełnego dystansu jest specjalistką od biegów. Kilka miesięcy temu została mistrzynią Polski w biegach górskich na długim dystansie. W lipcu zdobyła z kolei złoty medal Igrzysk Europejskich w biegu górskim na dystansie 100 kilometrów.

Jestem zaskoczona. Myślę, że jest to coś, co zostanie ze mną na długo. Pływanie było dzisiaj wyjątkowo słabe w moim wykonaniu. Musiałam mocno naginać się na rowerze i bieganiu. Ogólnie było fajnie. Poprawiłam swój najlepszy wynik – powiedziała w rozmowie z KingRunner Ultra.

Młynarczyk dodała, że początkowo biegło jej się bardzo dobrze, ale później pojawiły się lekkie kryzysy. Pytana o to, czy wybiera góry, czy triathlon odpowiedziała, że jej serce pozostaje przy biegach górskich.

Triathlon to jedynie przerywnik. Serducho jest w górach jak najbardziej – powiedziała.

Szczęśliwa była również wicemistrzyni Polski Emilia Liputa. W mediach społecznościowych podziękowała za wsparcie podczas debiutu na pełnym dystansie.

– Dziękuję za wsparcie mojemu wspaniałemu supportowi Aloha Team, rodzinie i przyjaciołom, oraz wszystkim, którzy śledzili moje zmagania online. To dodało mi skrzydeł i siły do walki, kiedy było już naprawdę ciężko.

Radości nie ukrywała brązowa medalistka Sabina Bartecka. Zaledwie tydzień temu startowała w Belgii na dystansie połówki. Na start w Malborku zdecydowała się na 3 dni przed zawodami, co nazwała „totalnym wariactwem”.

– Zapisałam się 3 dni przed zawodami. Absolutnie tego nie róbcie – nie polecam. Taki wynik przed zawodami brałabym w ciemno, zwłaszcza że w tym roku była mega konkurencja; aż 2 dziewczyny złamały 10 godzin – podsumowała.