Jakie ciśnienie ustawić podczas presoterapii? 

Zakładasz mankiety do presoterapii na nogi i zastanawiasz się jakie ciśnienie powinieneś ustawić? To pytanie zadaje sobie wielu triathlonistów. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę.

ZOBACZ TEŻ: Ciepły czy zimny prysznic po treningu? Który jest lepszy?

Presoterpia to jeden z najprostszych sposobów na potreningową regenerację. Wystarczy, że specjalne rękawy założysz na określoną część ciała – u triathlonistów zazwyczaj na nogi lub ręce. Następnie ustawiasz ciśnienie, a po uruchomieniu aparatu naprzemienne pompowanie i opróżnianie komór wywiera stopniowy i powolny nacisk, a później odprężenie. Przy włączaniu aparatu możesz zastanawiać się jednak jakie ciśnienie powinieneś ustawić? 

Uwaga: CarePump to polski producent aparatów do presoterapii, opracowanych we współpracy z ekspertami w zakresie limfologii. Przy zakupie urządzeń CarePump z kodem akademiatriathlonu otrzymasz zniżkę -5%!

Presoterapia – jak ustawić ciśnienie?

Różne urządzenia mają różne zakresy ciśnienia. Przykładowo aparaty CarePump generują ciśnienie w zakresie 20-220 mm Hg. 

Mimo że wśród sportowców często pada pytanie o to, jaki zakres ciśnienia powinno się ustawić, to nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Nie istnieją bowiem konkretne zalecenia dotyczące wysokości ciśnienia w zależności od stopnia zmęczenia kończyn, ponieważ zawsze jest to kwestia indywidualna. Ciśnienie ustawiamy „do odczuć”. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze ciśnienia jest uczucie komfortu. Presoterapia nie powinna boleć. 

ZOBACZ TEŻ: Czy drenaż limfatyczny powinien boleć?

Wysokość ciśnienia powinna być więc dostosowana do potrzeb, a przede wszystkim reakcji organizmu. Jeśli dopiero zaczynasz korzystanie z preosterpaii i trudno ci ustawić urządzenie, bazując jedynie na własnych odczuciach, powinieneś zwrócić uwagę na jeden parametr. Ciśnienie rozkurczowe krwi. 

Źródło: CarePump

Za bezpieczny poziom, od którego warto rozpocząć terapię – zwłaszcza jeśli jest to pierwsza sesja i nie znamy jeszcze swojej tolerancji – uznaje się ciśnienie odpowiadające wartości ciśnienia rozkurczowego krwi. 

Czym jest ciśnienie rozkurczowe? Po zmierzeniu ciśnienia na ekranie ciśnieniomierza zazwyczaj pojawia się informacja z dwiema wartościami np. 120/80 mmHg. Druga z nich, czyli 80 mmHg to ciśnienie rozkurczowe. Właśnie od takiego ciśnienia powinieneś zacząć presoterapię. 

Przy kolejnych sesjach możesz stopniowo zwiększać ciśnienie o 5–10 mmHg według własnego samopoczucia. Pamiętaj też, że jeśli w trakcie masażu odczuwasz dyskomfort, powinieneś zmniejszyć ciśnienie. Przykładowo: zmęczone kończyny mogą być bardziej wrażliwe. 

W presoterapii nie ma więc gotowych zakresów, które mogłyby sprawdzić się u każdego. Może zdarzyć się, że osoba z problemami obrzęków będzie stosowała dużo wyższe ciśnienie niż maratończyk. Zawsze punktem wyjścia powinno być ciśnienie rozkurczowe, modyfikowane ze względu na własną tolerancję, komfort i odczucia. 

Kup urządzenia CarePump ze specjalną zniżką 

Jeśli chcesz korzystać z drenażu w domowych warunkach urządzenia firmy CarePump ze specjalnym kodem Akademii Triathlonu kupisz 5% taniej

Przy składaniu zamówienia użyj kodu „akademiatriathlonu”. 

*Tekst powstał we współpracy z firmą CarePump.

Ty oszczędzasz, my tworzymy!

Akademia Triathlonu działa bez stałych sponsorów – wspierasz nas, używając kodu „akademiatriathlonu”. To dzięki Tobie możemy popularyzować i rozwijać triathlon w Polsce oraz tworzyć kolejne angażujące treści!

Nasze działania możesz wesprzeć również w systemie Patronite

ZOBACZ TEŻ: Lista wszystkich zniżek na sprzęt treningowy, odżywki, suplementy, diety, plany treningowe i więcej

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,889ObserwującyObserwuj
27,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane