Dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich Alistair Brownlee wraz z trójką innych sportowców zostali powołani do Komisji Sportowców Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI). Będą oni mieli za zadanie reprezentować głos zawodników w ruchu olimpijskim.
Prezydent MKOI Thomas Bach w porozumieniu z Emmą Terho Przewodniczącą MKOI wyznaczyli Alistaira Brownlee, Allyson Felix, Oluseyi Smith oraz Masomah Ali Zadę do Komisji Sportowców MKOI. Decyzja podjęta została na podstawie przepisów MKOI AC mających zapewnić równowagę w sportowej rywalizacji. Czwórka powołanych zawodników może służyć w komisji w okresie do 8 lat.
– To zaszczyt zostać powołanym do Komisji Sportowców MKOI. Zostałem ukształtowany przez ruch olimpijski. Oglądanie triathlonu po raz pierwszy na igrzyskach w Sydney zainspirowało mnie do tego, by marzyć i ciężko pracować na spełnienie swoich marzeń. – Alistair Brownlee. – To będzie zaszczyt móc reprezentować sportowców ruchu olimpijskiego oraz odegrać niewielką rolę w realizacji marzeń jak największej liczby młodych ludzi.
Wyjątkowi sportowcy dla wyjątkowych sportowców
Każdy z nominowanych sportowców opowiedzieć może unikalną historię o swoich osiągnięciach lub dotychczasowej działalności na rzecz promocji trenowanych przez nich dyscyplin.
Alistair Brownlee ma na swoim koncie dwa złote medale z igrzysk olimpijskich (Londyn 2012, Rio 2016) w triathlonie, które zdobył dla Wielkiej Brytanii. Rok temu wybrano go do Komisji Sportowej Europejskiego Komitetu Olimpijskiego (EOC). Ponadto jest on również członkiem Komitetu Doradczego Sportowców Igrzysk Wspólnoty Narodów, które zaczynają się właśnie dzisiaj (28 lipca).
Allyson Felix to lekkoatletka, która w zeszłym tygodniu ogłosiła przejście na sportową emeryturę. Biegaczka reprezentowała USA podczas pięciu edycji igrzysk olimpijskich. W swojej karierze zdobyła łącznie 7 złotych, 3 srebrne i jeden brązowy medal igrzysk olimpijskich oraz 13 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe medale mistrzostw świata. Felix specjalizowała się w biegach krótkich (indywidualnie 200 m i 400 m, w sztafetach 100 m i 400 m).
Masomah Ali Zada to urodzona w Afganistanie kolarka, która jest pierwszym w historii sportowcem-uchodźcą nominowanym do komisji MKOI. W ubiegłym roku zawodniczka wzięła udział w igrzyskach jako członek olimpijskiej reprezentacji uchodźców MKOI. W 2017 roku otrzymała azyl we Francji, gdyż nie była w stanie trenować w swoim rodzinnym kraju. Ali Zada promuje kolarstwo dla kobiet w Afganistanie.
Oluseyi Smith na początku swojej sportowej kariery reprezentował Kanadę podczas igrzysk w sztafecie 4x100m (Londyn 2012). Następnie zmienił dyscyplinę i „przerzucił się” na bobsleje. Zajął on 6. miejsce w PyeongChangu (2018) w wyścigu 4-osobowych załóg. Smith był przewodniczącym Sportowców Kanadyjskiego Komitetu Olimpijskiego oraz brał udział w programie Młodzi Liderzy MKOI, w którym zainicjował projekt wspomagający zrównoważony rozwój organizacji masowych wydarzeń sportowych w Kanadzie.
Staranny wybór powołanych do MKOI
Wszyscy członkowie MKOI, w tym prezes World Triathlon Marisol Casado, mają nadzieję, że powołani zawodnicy będą głosem, który wpłynie na rozwój oraz silniejszą pozycję reprezentowanych dyscyplin.
– Sportowcy są w samym sercu ruchu olimpijskiego, dlatego istotne jest, by ich głosy zostały usłyszane w MKOI. Te głosy muszą być jak najbardziej zróżnicowane. Powołanie czterech nowych członków Komisji Sportowców MKOI uzupełnia wybitne umiejętności i doświadczenie komisji oraz gwarantuje nam doskonałą reprezentację w różnych sportowych dyscyplinach i regionach na świecie. Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie współpracy z każdym z nich w nadchodzących latach, ponieważ odgrywają oni bardzo istotną rolę w reprezentowaniu interesów globalnej społeczności sportowców”. – Thomas Bach.
ZOBACZ TEŻ: Do 5 razy sztuka? Wielki triathlonowy pojedynek już jutro podczas Commonwealth Games