Alistair Brownlee: „To zaszczyt odegrać rolę w realizacji marzeń większej liczby młodych”

Złote medale olimpijskie Alistaira Brownlee zapewniły mu status legendy triathlonu, jednak jego wkład w ten sport wykracza daleko poza indywidualne osiągnięcia. Celem Anglika nieustannie pozostaje działanie na rzecz rozwoju całej dyscypliny, co niejednokrotnie udało mu się już udowodnić. 

ZOBACZ TEŻ: Alistair Brownlee: „Chcę być bezkonkurencyjny”

Przygodę z triathlonem rozpoczął w wieku 12 lat, kiedy zafascynowany oglądaniem zmagań sportowców na igrzyskach olimpijskich w Sydney postanowił, że któregoś dnia również weźmie udział w tych zawodach. I chociaż jak sam przyznaje, nigdy nie wierzył, że zostanie profesjonalnym triathlonistą, to kilka lat później stał się jedną z ikon tego sportu. Po ponad dekadzie obecności w triathlonie Alistair Brownlee swoją wiedzą i doświadczeniem obdarowuje kolejne pokolenia młodych sportowców. 

W filmie „The Power of Sport” podwójny mistrz olimpijski wspomina najważniejsze momenty swojej kariery, opowiada o tym, jak zmienił się triathlon i mówi o tym, co obecnie jest jego najważniejszym celem. 

Dynamiczne zmiany, ten sam cel

Jak sam przyznaje, swoją przygodę z triathlonem zaczynał w czasach, w których zainteresowanie dyscypliną było znikome. Zdaniem podwójnego mistrza olimpijskiego, triathlon rozwija się bardzo szybko, a zmiany nastąpiły w niezwykle krótkim czasie. W jednym z ostatnich wywiadów przyznał, że charakterystyka zawodów na długim dystansie znacząco się zmieniła oraz, że dynamika wyścigów, a tym samym konkurencja między zawodnikami jest dużo większa. 

Jeśli cofnęlibyśmy się 10 lat… nie, jeżeli cofnęlibyśmy się 5 lat i powiedzieli profesjonalistom ścigającym się na długich dystansach, że będą mieli okazję startować w dobrze płatanych zawodach, emitowanych na żywo prawdopodobnie powiedzieliby: „nie ma opcji” i myślę, że to pokazuje historię triathlonu – mówi Brownlee.

Mimo zmian na przestrzeni lat jednym z najważniejszych celów Alistaira Brownlee pozostaje zarażanie pasją kolejnych pokoleń triatlonistów. Po sukcesie na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku, gdzie Alistair Brownlee zajął pierwsze miejsce, a jego brat Jonny trzecie, rodzeństwo postanowiło założyć Brownlee Foundation – organizację, która na swoim koncie ma już kilkaset wydarzeń dla dzieci, promujących prowadzenie aktywnego trybu życia. 

Finisz, który zmienił oblicze triathlonu

Jednym z najważniejszych momentów w karierze Brytyjczyka był finałowy wyścig serii WTCS 2016 w Cozumel w Meksyku, kiedy kilkadziesiąt metrów przed metą stało się coś, czego nikt się nie spodziewał…

ZOBACZ TEŻ: Dramatyczny finish braci Brownlee w Cozumel! Udar cieplny poczas wyścigu!

Finisz braci Brownlee sprawił, że zainteresowanie nie tylko nimi, lecz także całą dyscypliną znacznie wzrosło. Jak przyznaje Alistair, to była świetna okazja, którą bracia postanowili wykorzystać, aby jak najbardziej wypromować dyscyplinę, zdrowy tryb życia i wciągnąć jak najwięcej młodych ludzi do triathlonu. 

Dwa duże plusy, które z tego wynikły, to ekspozycja triathlonu i dotarcie do osób, do których nie byłoby to normalnie możliwe. Jeśli zainspiruje to kogokolwiek do rozpoczęcia przygody w tej dyscyplinie, nie ma w tym nic złego. Możliwość mówienia o niebezpieczeństwie udaru cieplnego i tego, jak poważnie powinno się to traktować jest kolejnym pozytywem – mówił Alistair Brownlee.

Źródło: The Guardian

Misja triathlon

Rok 2022 z pewnością był dla podwójnego mistrza olimpijskiego niezwykle frustrujący. Brownlee został wykluczony ze startów przez kontuzje i choroby. Z powodu obolałego biodra opóźnił się również jego początek startów w sezonie 2023, gdy musiał zrezygnować z udziału w IRONMAN South Africa. Kilka tygodni później zaliczył bardzo dobry start w PTO European Open na Ibizie i wygrał swój debiut w crosstriathlonie podczas zawodów XTERRA Triathlon. Anglik po zwycięstwie w XTERRA przyznał, że jego najbliższym celem jest kwalifikacja, a następnie przygotowanie do mistrzostw świata IRONMAN w Nicei. 

ZOBACZ TEŻ: Alistair Brownlee – zawodnik wszechstronny. Mistrz olimpijski wygrywa debiut w XTERRA Triathlon 

W opublikowanym filmie podkreśla jednak, że równolegle z rozwijaniem swojej triathlonowej kariery nieustannie angażuje się w rozwój całej dyscypliny, współpracując z Professional Triathletes Organisation, gdzie zajmuje jedno ze stanowisk w zarządzie organizacji. Natomiast w 2022 roku Brownlee został powołany do Komisji Sportowców Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), aby pomóc reprezentować  sportowców w Ruchu Olimpijskim.

To zaszczyt zostać powołanym do Komisji Sportowców MKOl. Jestem produktem ruchu olimpijskiego. Oglądanie pierwszego w historii triathlonu olimpijskiego w Sydney zainspirowało mnie do marzeń i ciężkiej pracy na ich rzecz. To będzie zaszczyt reprezentować sportowców ruchu olimpijskiego i odegrać niewielką rolę w realizacji marzeń większej liczby młodych ludzi – mówił po otrzymaniu nominacji.

W filmie Brownlee nie zapowiada końca swojej sportowej kariery, jednak z pewnością jego emerytura będzie związana z działalnością na rzecz dalszego rozwoju triathlonu. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,453ObserwującyObserwuj
441SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze