Alistar Brownlee złotym medalistą IO Rio 2016

Bracia Brownlee zdominowali wyścig mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016. Alistar Brownlee został po raz drugi złotym medalistą. Pierwszy raz dokonał tego cztery lata temu w Londynie. Jego młodszy brat w Rio zdobył srebrny medal. Największym zaskoczeniem tego wyścigu był Henri Schoeman (RSA), który wywalczył brązowy medal.

Triathlonistów przywitała bezwietrzna pogoda i spokojny Ocean Atlantycki. Temperatura wynosiła 26 stopni, a wilgotność powietrza 81%. Start odbył się z plaży Copacabana. Zawodnicy mieli do przepłynięcia 1500 metrów, na jednej pętli. Jak mogliśmy się spodziewać Richard Varga (SVK) prowadził w części pływackiej. Pobił rekord w pływaniu bez pianki na igrzyskach o 31 sekund uzyskując czas 17:18. Wcześniejszy rekord należał do Andy Potts (USA) i utrzymał się przez 12 lat.

Zaraz po wyjściu z wody w strefie T1 pojawili się bracia Brownle, którzy narzucili od samego początku wysokie tempo. Po pierwszym podjeździe uformowała się 10-osobowa grupa liderów: Richard Varga, Vincent Luis (FRA), Ben Kanute (USA), Aaron Royle (AUS), Marten Van Riel (BEL), Alessandro Fabian (ITA), Henri Schoeman (RSA) i Andrea Salvisberg (SUI). Trasa kolarska miała dystans 38,5 km. Była poprowadzona na ośmiu okrążeniach. Na każdym okrążeniu zabrakło około 190 m aby stworzyć oryginalny dystans 40 km. Na tym etapie Mario Mola oraz Richard Murray byli zbyt daleko z tyłu i nie mieli szans na złapanie pierwszej grupy. Przez pierwsze 20 km roweru grupa uciekająca powiększała swoją przewagę aż do 1:15. Średnia prędkość na tym odcinku wyniosła 42,8 km/h. Grupa goniąca zmobilizowała się w drugiej połowie i nie pozwoliła na większą stratę. Na piątym okrążeniu był wypadek, w którym uczestniczyło paru zawodników. Ten incydent wyeliminował z dalszego ścigania Jason Wilson (BAR) oraz Benson Gordon (GBR).

AlistarBrownleeZlotymMedalistaIORio2

Na biegu uformowała się prowadząca trójka, bracia Brownlee i Vincent Luis. Utrzymywali wspólnie to samo tempo przez 2 km. Vincent osłabł, a bracia ruszyli jeszcze mocniej. Po 5 kilometrze Alistar postanowił oderwać się od swojego brata i narzucił tempo nie do utrzymania dla młodszego brata. Wyrobił taką przewagę, że mógł świętować końcówkę wyścigu na niebieskim dywanie i spokojnie dojść do mety. Bracia razem startowali już 17 razy na dystansie olimpijskim i jeszcze nigdy młodszy Jonathan nie wygrał ze starszym bratem. Największą niespodzianką okazał się Henri Schoeman, który ukończył na trzeciej pozycji. Był to jego życiowy wyścig. Nigdy wcześniej nie zdobył podium w najważniejszych zawodach serii WTS.
Najszybszy pościg tego dnia należał do Richarda Murray (RSA), który ukończył zawody na 4 pozycji. Wyszedł z wody na 47 pozycji ze stratą 1:02. Dogonił drugą grupę rowerową, a następnie uzyskał najszybszy czas biegu 30:34. Zabrakło jemu 7 sekund do brązowego medalu. Ostatecznie  miejsca 1 i 2 zgarnęła reprezentacja z Wielkiej Brytanii, a 3 i 4 Republika Południowej Afryki.