Hayden Wilde skorzystał z prawa do apelacji – czy będą dwa złota na igrzyskach Commonwealth?

Hayden Wilde, który na lipcowych igrzyskach Commonwealth w Birmingham otrzymał od sędziów karę, przez co stracił szansę na zdobycie złotego medalu, postanowił złożyć oficjalny protest do World Triathlon. W imieniu zawodnika apelację złożył krajowy związek z Nowej Zelandii.

To mógł być jeden z finiszów, który przeszedłby do historii światowego triathlonu, prawdziwy klasyk. Dwóch topowych zawodników w szczycie formy walczących o złoto na ostatnich metrach wyścigu na igrzyskach Commonwealth. Zamiast tego był niedosyt, bo sędziowie nałożyli karę na jednego z głównych kandydatów do zwycięstwa, przez co nie doszło do sprinterskiego pojedynku.

Hayden Wilde oraz Alex Lee, czołowi zawodnicy ostatnich lat w triathlonie kwalifikowanym, rywalizowali ze sobą o złoto. Niestety w strefie zmian T2 sędziowie dopatrzyli się przewinienia Wilde’a. Ich zdaniem zawodnik zbyt szybko odpiął kask rowerowy, tzn. jeszcze przed odstawieniem roweru na stojak, za co nałożono na niego karę 10-sekund.

Na ostatnich metrach wyścigu Wilde, który z klasą przyjął niekorzystną dla siebie decyzję sędziów, przybił piątkę ze swoim rywalem i skręcił do namiotu kar na przymusowy postój. W tym czasie jego rywal dotarł do mety i sięgnął po złoto. Wilde był drugi i zdobył srebrny medal.

Związek Triathlonu w Nowej Zelandii składa odwołanie

Team Wilde’a od razu po zawodach złożył protest na decyzję sędziów. Jednak został on odrzucony. Od 29 lipca zawodnik miał 30 dni na złożenie apelacji do właściwego organu World Triathlon. Wczoraj Pete de Wet z nowozelandzkiego związku triathlonu ogłosił, że zawodnik skorzystał z tej możliwości i wniósł apelację.

Związek Triathlonu w Nowej Zelandii w imieniu Haydena Wilde’a złożył do World Triathlon odwołanie od decyzji o nałożeniu kary na tego zawodnika w trakcie igrzysk Commonwealth.

Po uważnym przeanalizowaniu sprawy zdecydowaliśmy się na ten krok, gdyż nadal uważamy, że kara została przyznana niesłusznie, co w rezultacie kosztowało Wilde’a złoty medal. Czekamy na wynik naszej apelacji, ale jaki by on nie był, jesteśmy dumni z zachowania naszego zawodnika po otrzymaniu kary oraz tego, że z klasą uznał zwycięstwo Alexa Yee, do którego trafił złoty medal. 

Alex Yee po zdobyciu złotego medalu na igrzyskach Commonwealth
Alex Yee. Zdjęcie: David Davies

Potwierdzamy, że w naszym odwołaniu nie chodzi o pozbawienie złotego medalu Alexa Yee, ale o weryfikację wyniku wyścigu w ten sposób, aby przyznano dwa złote medale: dla Yee oraz dla Wilde’a, którego niesłusznie ukarano.

Według przepisów World Triathlon ma ponad miesiąc czasu na wydanie decyzji w tej sprawie.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,510ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane