Ashleigh Gentle nową królową triathlonu?

To był przełomowy rok w karierze Ashleigh Gentle. 31-letnia zawodniczka szturmem wdarła się do czołówki światowej zawodniczek na średnim dystansie. Można powiedzieć, że wybiegała swoje sukcesy. Czy obserwujemy narodziny nowej supergwiazdy triathlonu?

ZOBACZ TEŻ: Czwarty w Konie, czwarty w rankingu PTO? Max Neumann kończy świetny sezon

Rozpoczynała swoją karierę od krótkich dystansów. W wieku 16 lat została wicemistrzynią świata juniorek. Od 2009 roku ścigała się już wśród triathlonowej elity. Dopiero pod koniec 2019 roku zadebiutowała na dystansie średnim w zawodach IM 70.3 Xiamen, w których zwyciężyła. W chwili, gdy w jej sportowym życiu zachodziły zmiany, rozpoczęła się pandemia. W ciągu dwóch lat wystartowała tylko dwukrotnie: w 2020 roku w IM 70.3 Sunshine Coast, gdzie zajęła 3. miejsce, oraz w 2021 roku na IO w Tokio – tych zawodów jednak nie ukończyła, a sędziowie zdjęli ją z trasy, bo za bardzo została w tyle (LAP).

To nie było bajkowe zakończenie tego etapu kariery. Wiedziałam jednak, że jeśli teraz czegoś nie zmienię, coś ważnego może mnie ominąć – mówiła o swoim przejściu z triathlonu kwalifikowanego do ścigania na średnim dystansie.

Nowym otwarciem w jej karierze miał być obecny sezon. I był. Jej osiągnięcia wywindowały ją na 3. miejsce rankingu PTO, a o 31-letniej zawodniczce mówi się, że jeszcze przez kilka ładnych lat może być dominatorką na dystansie średnim w kategorii PRO.

Ashleigh Gentle IM Andorra
Zdj. IRONMAN

Od najgorszego wyścigu w karierze do zwycięstwa w PTO Canada

Pierwszy w historii event PTO został rozegrany w Edmonton w Kanadzie. Dystans 100 km, na który składało się 2 km pływania, 80 km jazdy na rowerze oraz 18 km biegu, był dla większości wielką niewiadomą. Z tego wyścigu zapamiętamy jedno – pościg Ashleigh Gentle za Paulą Findlay na trasie biegowej, który zakończył się powodzeniem i dał Australijce bardzo prestiżowe zwycięstwo na inaugurację nowego cyklu. W jednej chwili Gentle „uwolniła się” od obciążenia psychicznego, jakim w jej głowie było wspomnienie o nieudanym starcie w igrzyskach olimpijskich.

Cały czas się bałam – mówi Gentle. – Wiedziałam, że ścigam się z bardzo dobrymi zawodniczkami. Wiedziałam, że nawet, jak wyprzedzę Findlay, to ona jeszcze spróbuje mnie przegonić albo pojawi się ktoś inny. Musiałam biec na maksimum do końca. Dopiero, jak zobaczyłam dywan i linię mety, poczułam się bezpiecznie. 

Nawet gdybym dzisiaj nie wygrała, a po prostu wystartowała, byłby to dla mnie wielki dzień. Chodziło o to, że dałam z siebie wszystko i że dzięki temu wyścigowi przeszłam drogę od najbardziej nieudanego startu w karierze do tego [zwycięstwa]. To najlepsze uczucie na świecie. 

Collins CUP i PTO Dallas dały jej kolejne zwycięstwa

W sierpniu po raz pierwszy Gentle wystąpiła w Collins CUP. Wystartowała w drugim wyścigu, a jej przeciwniczkami były Chelsea Sodaro oraz Laura Philipp. Australijka wygrała pływanie i na rowerze wystąpiła w nietypowej dla siebie roli – musiała uciekać. Philipp dogoniła Gentle, ale wszystko miało rozstrzygnąć się na biegu. Jak się później okazało, powtórzył się scenariusz z Edmonton. Australijka dogoniła reprezentantkę drużyny Europy i po raz drugi po wspaniałym biegu wygrała wyścig. Ostatecznie lepszy czas od niej uzyskała jedynie Daniela Ryf.

Było bardzo ciężko. Byłam przerażona tym, że ktoś mnie ściga. Przez dziesięć lat goniłam inne zawodniczki, a tutaj musiałam uciekać – mówiła na mecie.

Ashleigh Gentle Collins CUP
Ashleigh Gentle Collins CUP, zdj. PTO

We wrześniowych zawodach PTO w Dallas znowu kluczową fazą wyścigu był bieg. Tym razem Gentle musiała gonić, a do odrobienia na biegu miała kilka minut straty do Taylor Knibb i Lucy Charles-Barclay. Najpierw dogoniła LCB i można powiedzieć, że łatwo odskoczyła od Brytyjki. Wydawało się, że zabraknie jej czasu, żeby dojść jeszcze drugą zawodniczkę, ale nagle nastąpiło coś, czego się nikt nie spodziewał. Na 6 kilometrów przed metą Knibb poważnie opadła z sił – tego dnia było strasznie gorąco – i zaczęła maszerować na trasie. Gentle wykorzystała swoją szansę. Prześcignęła słabnącą rywalkę w momencie, gdy do końca wyścigu pozostawało trochę mniej niż 3 km i pognała do mety po kolejne zwycięstwo.

ZOBACZ TEŻ: Top-5 ciekawych sytuacji w eventach PTO w 2022 r.

„Znalazłam swoje szczęśliwe miejsce”

8 startów. 4 zwycięstwa. 2 drugie miejsca. Przy tym trzeba zauważyć, że szczególnie w przypadku eventów PTO były to wygrane w wyścigach, w których startowała światowa czołówka. To tylko jeszcze bardziej podbija rangę tych sukcesów.

Jest jeszcze wiele rzeczy, które muszę rozgryźć i nad którymi muszę pracować. Ten rok był jednym z najlepszych w mojej karierze – pod względem tego, ile mi to wszystko dawało przyjemności i pod względem wyników. Mogę powiedzieć, że chyba znalazłam swoje miejsce, swoje szczęśliwe miejsce, dystanse średnie. 

Z niecierpliwością czekamy na to, jak Australijka wejdzie w kolejny sezon i czy uda jej się podtrzymać świetną passę w wyścigach na średnim dystansie.

Ashleigh Gentle – wyniki w 2022 roku

Ashleigh Gentle - wyniki z sezonu 2022
Źródło: PTO

Źródło: Tekst przygotowany na podstawie filmu pochodzącego z kanału PTO Hub.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

16,205FaniLubię
1,217ObserwującyObserwuj
317SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze