Kultura pływania na basenie. Basenowy savoir-vivre

Chcesz dołączyć do innej osoby na tym samym torze, ale obawiasz się, że przeszkodzisz jej w treningu? Nie wiesz, czy twoje stare kąpielówki będą odpowiednie? Na basenie obowiązuje oficjalny regulamin obiektu. Oprócz niego warto znać kilka niepisanych zasad pływaków. 

Nieznajomość regulaminu szkodzi 

Większość basenów posiada swoją stronę internetową. Przed wizytą warto na nią zajrzeć. Szczególnie istotna jest zakładka z regulaminem. Znajdują się w niej wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą bezpiecznie i spokojnie korzystać z obiektu.

Jednym z najważniejszych zapisów jest ten uwzględniający dopuszczalny strój. Kąpielówki kąpielówkom nierówne. Na wielu pływalniach zabronione są szerokie szorty, które panowie tak chętnie zakładają. Naruszenie zasad basenu może poskutkować wyproszeniem z obiektu przez ratownika. Jeżeli jednak zdecydujesz się na szorty, pamiętaj, żeby opróżnić kieszenie przed pływaniem. Zalegająca w nich chusteczka czy paragon rozpuszczą się i zanieczyszczą wodę. W kwestii ubioru należy również zwrócić uwagę na zapisy dotyczące czepka. Wiele osób go nie zakłada, mimo że większość basenów zabrania pływania bez.  Czepek nie jest dodatkowym akcesorium, a obowiązkowym wyposażeniem. Oczywiście istnieją wyjątki od tej zasady, dlatego warto upewnić się, czy jest on wymagany. 

Kolejną istotną zakładką jest dostępność torów. Lepiej poświęcić kilka minut w domu na sprawdzenie rozkładu, niż wracać się z treningu. Baseny wyłączają z użytku niektóre części pływalni na rzecz organizowanych zajęć. 

Ludzie biznesu studiują listę zasad, czytają wskazówki, robią listę kontrolną.

Zanim zaczniesz pływać 

Istotne jest odpowiednie przygotowanie do treningu. Wiele osób zapomina, że basen to miejsce publiczne, z którego korzystna setki obcych ludzi. Wiąże się z tym obecność różnych bakterii czy wirusów. Jak korzystać z basenu, jednocześnie dbając o zdrowie? Kluczem jest higiena osobista. 

  • Zmiana obuwia na klapki to podstawa korzystania z pływalni. Po pierwsze nie wnosimy brudu, który znajduje się na podeszwach. Po drugie zmniejszą ryzyko poślizgnięcia się. Po trzecie chronią stopy przed grzybicą czy innymi chorobami skóry. Dlatego tak ważne jest, aby zostawić klapki w miejscu, które pozwoli na ich założenie od razu po wyjściu z wody, a nie po przejściu kilku metrów boso. Warto również pamiętać, że powinny to być klapki basenowe, czyli nie te do wynoszenia śmieci przed blok. 
  • Tabliczka „prysznic przed basenem obowiązkowy” to nie prośba, tylko nakaz. Sporo osób,  przekonanych o tym, że chlor zabija wszystkie bakterie, lekceważy obowiązek natrysku przed basenem. Chlor w istocie skutecznie niweluje ich obecność, jednak woda będzie czystsza po spłukaniu potu i brudu. Mycie przed pływaniem obniży liczbę drobnoustrojów potencjalnie chorobotwórczych. 

Wybór toru 

Zdarzają się dni, w których tory na basenie są szczególnie oblegane. Warto pamiętać wtedy o zasadach, którymi należy kierować się przy wyborze miejsca, w którym zostanie wykonany trening: 

  1. Zwróć uwagę na oznaczenie torów. Mogą służyć do nauki pływania, pływania rekreacyjnego, pływania sportowego lub zajęć dla grup. Jeśli tor objęty jest rezerwacją, a jeszcze nikogo na nim nie ma, to nie wskakuj do wody z nadzieją, że nikt się nie pojawi. Prawdopodobnie za chwilę i tak zostaniesz poproszony o zamianę toru. 
  2. Zwróć uwagę na liczbę osób pływających na torach. Poobserwuj basen i wybierz pusty tor, jeśli jest dostępny. Jeśli wszystkie tory są zajęte, dopasuj tor do swoich umiejętności. Zwróć uwagę na to, jak szybko pływają inni uczestnicy. Wybierz ten, do którego pasuje Twój poziom sportowy.
  3. Jeśli inny pływak akurat odpoczywa przy ściance, zapytaj go o możliwość dołączenia. Zwykłe pytanie nikogo nie urazi, a na pewno pozwoli uniknąć nieprzyjemnej sytuacji.
  4. Wchodząc do wody po drabince, a następnie zmieniając tor z jednego na drugi w poprzek basenu, upewnij się, że nie przeszkodzisz nikomu dopływającemu do ścianki. 

Basen sportowy, widok z góry z niebieską zgraną wodą.

Pływanie

Przede wszystkim daj zauważyć się osobie, z którą chcesz dzielić tor. Drugi pływak będzie miał świadomość, że musi liczyć się z twoją obecnością. 

Na basenach w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Środek toru wyznacza linia poprowadzona na dnie. Jeśli musisz dzielić tor, płyń jego prawą stroną. Po dopłynięciu do końca płyń w drugą stronę po przeciwnej części toru, cały czas znajdując się po prawej. Jeśli pływacie tylko we dwójkę, możecie umówić się na pływanie po pół. Każdy będzie poruszał się tylko po jednej połowie toru. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie trzeba ustalić wcześniej. 

Zatrzymywanie 

Jeżeli chcesz się zatrzymać, to nigdy nie rób tego nagle, na środku basenu. Dopłyń do ścianki i stań w jednym z rogów, umożliwiając innej osobie wykonanie nawrotu. Jeżeli pływasz wolniej od drugiego pływaka, pozwól mu na wykonanie nawrotu przed tym zanim rozpoczniesz koleją rundę. Dzięki temu unikniecie wyprzedzania, które niekiedy bywa uciążliwe. 

Nie wieszaj się na linach dzielących tory. Nie służą one do odpoczynku, a do niwelowania fal i oddzielenia torów od siebie.

Wyprzedzanie 

Jeśli zamierzasz kogoś wyprzedzić, zawsze rób to z lewej strony. Bądź ostrożny i uważaj, aby nie zrobić krzywdy wyprzedzanej osobie. Dla niedoświadczonych pływaków może być to stresująca sytuacja. Przyspieszając, możesz spowodować większe fale, które staną się dodatkowym utrudnianem dla słabszych pływaków lub płynących grzbietem. Pamiętaj też, żeby zwrócić uwagę czy na pewno z naprzeciwka nie płynie ktoś inny. Dobra orientacja pozwoli uniknąć zderzenia. 

Jeśli to Ty jesteś wyprzedzany, pamiętaj, aby nie panikować. Możesz przez chwilę płynąć wolniej, żeby wyprzedzający mógł wykonać manewr szybciej. Nie machaj gwałtownie rękami i nogami, aby nie uderzyć wyprzedzającego. Nie zmieniaj gwałtownie stylu, którym płyniesz. Przejście do szerokiej żabki może utrudnić manewr wyprzedzania.

Prosty rysunek pływającego mężczyzny

Używanie sprzętu 

Jeśli na krawędzi basenu leży sprzęt pływacki, a nie należy on do ciebie, nie używaj go. Być może używa go ktoś inny lub jest jego prywatną własnością, a nie wyposażeniem obiektu. 

Jeżeli pożyczyłeś sprzęt z półki basenowej, pamiętaj, żeby po skończonym treningu odłożyć go na miejsce. 

Warto również przeczytać w regulaminie lub zapytać ratownika o pozwolenie używania własnego sprzętu takiego jak płetwy czy pianka. 

ZOBACZ TEŻ: Pływanie w triathlonie a pływanie na basenie

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,830ObserwującyObserwuj
24,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane