Brasil Ultra Tri. Polacy wystartują na dystansie 10x Ironman!

Już 20 maja rozpocznie się pierwsza z tegorocznych imprez pucharu świata IUTA – Brasil Ultra Tri 2023. Na starcie imprezy mamy dwóch Polaków, którzy po raz pierwszy zmierzą się z niezwykle wymagającym dystansie 10x Ironman.

Impreza Brasil Ultra Tri, która odbywa się w Rio de Janeiro, rozpocznie się już 20 maja i potrwa do 2 czerwca. W harmonogramie są zawody na dystansie podwójnego, trzykrotnego i pięciokrotnego dystansu Ironman, ale też dystans 10x Ironman w wersji continuous. To właśnie w tym wyścigu wystąpią Rafał Godzwon oraz Jurand Czabański.

10x Ironman, a może jeszcze więcej!

Jurand Czabański zainteresował się triathlonem dwa lata temu. Polak, który na co dzień mieszka i pracuje w USA, zaczął występować w lokalnych zawodach ultra triathlonu na dystansie podwójnego i potrójnego Ironmana. Niedawno wygrał też rywalizację na dystansie 3x IM w Virginii. W rozmowie z Akademią Triathlonu mówił, że nie chce ścigać się z rywalami, ale sprawdzić granice swojego organizmu.

Po starcie w Virginii zrozumiałem, że nie chcę się ścigać. Chcę sprawdzić, jaki maksymalnie dystans mogę pokonać. Zapisałem się więc na deca w Brazylii. Jeśli pokonam ten dystans, to w razie czego zapisałem się też na 20x IM w Meksyku.

ZOBACZ TEŻ: „Żyj odważnie”. Jurand Czabański chce zmierzyć się z najdłuższymi dystansami ultra

Rafał Godzwon ma już spore doświadczenie w startach na dystansie ultra. W jego résumé są między innymi zawody na dystansie podwójnego, potrójnego i pięciokrotnego Ironmana. Podczas tych ostatnich rozgrywanych w Colmar zajął 2. miejsce.

W wywiadzie dla Akademii Triathlonu zawodnik powiedział, że na brazylijskie zawody zapisał się w październiku zeszłego roku. Podczas zawodów wspiera go żona i zdaje sobie sprawę, że pierwszy występ na tak długim dystansie będzie ogromnym wyzwaniem i wielką przygodą.

Dla mnie najważniejsza jest walka z samym sobą i zdrowa rywalizacja, a jeżeli do tego dochodzi dobry wynik, jak to miało miejsce na 3xIM gdzie zająłem trzecie miejsce i 5xIM kończąc na 2 miejscu w Colmar, to jest to dla mnie dodatkowa satysfakcja i motywacja.

Polacy już na miejscu

Rafał Godzwon i Jurand Czabański są już na miejscu w Rio De Janeiro. Polacy przez kilka następnych dni będą się aklimatyzować. Rywalizacja na dystansie 10x Ironman continuous rozpocznie się 20 maja. Na liście zarejestrowanych jest około 10 osób. Pozostali uczestnicy wezmą udział w wyścigach na innych dostępnych dystansach.

Pierwsze odczucia to: jest cieplej niż u nas, wilgotność i różnica czasowa. Jak dla mnie będzie to olbrzymie wyzwanie – powiedział nam Rafał Godzwon.

Rywalizacja w Tri Ultra Brasil odbywa się w Arete Buzios Club. Zawodnicy będą mieli do dyspozycji między innymi basen olimpijski i bieżnię. Więcej informacji o imprezie tutaj.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

  1. Zapomnieliście o najlepszym triathloniście na świecie i w olimpiadzie Panu Robercie Karasiu, który pobije tam bez problemu swój rekord świata z 10 krotnego Iron mena.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,509ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane