Buty w triathlonie – kto w czym biega? Jaka marka dominuje?

Mistrzostwa świata IRONMAN są zawsze dobrym momentem, aby zobaczyć, jak wyglądają aktualne trendy w sprzęcie i akcesoriach triathlonowych. Które buty dominowały pośród zawodników PRO? Jedna marka wyróżnia się na tle innych.

Co roku pojawiają się zestawienia najpopularniejszego sprzętu i akcesoriów, które stosują zawodnicy występujący na mistrzostwach świata. Maciek Bodnar ze Szkoły Triathlonu w swoim TRILETTERZE zrobił podsumowanie dotyczące marek butów, które wybierali profesjonalni zawodnicy. Dominuje Nike, ale zmiany na przestrzeni zaledwie roku są zaskakujące!

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe i rzetelne informacje dotyczące triathlonu zapisz się na TRILETTER Szkoły Triathlonu w tym miejscu!

W 2022 roku dominowała marka Nike

Jeśli przyjrzymy się TOP30 zawodnikom z zeszłorocznych mistrzostw świata IRONMAN w Konie to prawie co trzeci wybrał buty marki Nike. Były to głównie modele Vaporfly oraz Alphafly.

Ciekawie sytuacja wyglądała dalej, bo o TOP3 walczyły marki Hoka, Asics oraz One. Dwie pierwsze wybrało 20% zawodników. Zawodnicy, którzy biegli w butach Hoka wybierali modele Rocket X2.

Gustav Iden pobiegł w butach Cloudboom Echo 3 firmy On. Przypomnijmy, że rok temu wywołał tym samym spore zamieszanie, bo model został dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Środkowa podeszwa miała wysokość wynoszącą 50 milimetrów. World Triathlon zmieniła później przepisy i uznała je za nielegalne w zawodach.

ZOBACZ TEŻ: Luka w przepisach World Triathlon. Czy buty Idena były zgodne z regulaminem?

Buty, w jakich biegli zawodnicy w 2022 roku:

Nicea 2023, czyli Hoka lub Nike!

Bardzo interesująca zmiana miała miejsce w tym roku. Zawodnicy, którzy wystartowali w mistrzostwach świata w Nicei, wkładali głównie buty Nike (36,5%) oraz Hoka (również 36,5%). Te dwie marki zdominowały więc zupełnie zestawienie TOP30 PRO, a pozostałe wybierane były znacznie rzadziej. Asics i On wybierało odpowiednio 17% i 10% mniej najlepszych zawodników.

Najszybsi zawodnicy wybierali buty Hoka Rocket X2. Większość, która zdecydowała się na Nike, biegła w modelu Alphafly Next 2.

Buty, w jakich biegli zawodnicy w 2023 roku:

Jakie buty biegowe możesz wybrać do triathlonu?

Maciek Bodnar, który obserwuje rynek butów, a także testuje kolejne modele, uważa, że obecne trendy nie są dużym zaskoczeniem. Przykładowo Asics Metspeed lepiej nadają się na dystans olimpijski lub dystans 70.3. Na pełny dystans profesjonaliści wybierają Nike Alphafly, a na połówkę model Vaporfly. Z kolei buty One muszą być dobrane pod zawodnika. Tutaj wyróżnia się natomiast firma Hoka, która kieruje swoją ofertę do szerszego grona zawodników. But wyprofilowany jest pod zawodników lądujących na pięcie.

Firma Nike jako pierwsza w inny sposób podeszła do butów z karbonową płytką (koncepcji, która ma już około 20 lat). Zamiast koncentrować się na wadze buta, Nike zadbało przede wszystkim o amortyzację.

Nie dziwi więc totalna rynkowa dominacja tej marki. Rywale zaczęli pomału nadrabiać dystans, oferując podobne produkty, które różniły się detalami. Dlatego w zeszłorocznych mistrzostwach świata zróżnicowanie marek było tak duże.

Po takim okresie klarują się jednak pewne trendy. O ile firma Nike skoncentrowała się głównie na projektowaniu butów pod najlepszych zawodników IRONMAN, którzy mają niesamowite czasy maratonów, to Hoka starała się stworzyć produkt, które odnajdą się pośród większej liczby zawodników. W efekcie nawet niektórzy z PRO zdecydowali się zmienić Nike na Hokę Rocket X2. Tak zrobili przykładowo Sam Laidlow oraz Robert Wilkowiecki.

* Informacje w tekście oparte są o TRILETTER Szkoły Triathlonu.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane