Nowy Rok i nadchodzący sezon sprzyjają stawianiu sobie nowych celów i postanowień. Sprawdźmy jakie cele na 2018 rok wyznaczyli sobie czołowi polscy trenerzy triathlonu. W końcu to od nich w dużej mierze zależą wyniki polskich triathlonistów.
Cezary Figurski
UKS G-8 Bielany Warszawa
Organizacyjne:
Stworzenie w klubie jak najlepszej struktury szkolenia zawodników (m.in. baza treningowa, nabór) w oparciu o Szkołę Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Warszawie i we współpracy z pływackim SMS Warszawa-Bielany
Pozyskanie wystarczającego wsparcia finansowego w celu zabezpieczenia pełnego szkolenia sportowego, które będzie pozwalało na przygotowanie zawodników do rywalizacji na jak najwyższym sportowym poziomie na zawodach w kraju i za granicą.
Sportowe:
Sukcesy sportowe szkolonych przeze mnie zawodników w 2017 zmuszają mnie do zawieszenia sobie, a także zawodnikom poprzeczki jeszcze wyżej.
- Zdobycie co najmniej takiej samej liczby medali Mistrzostw Polski jak w roku 2017 (9 medali)
- Zwycięstwo w sztafetowych Mistrzostwach Polski (2017 – 3 miejsce)
- Powtórzyć zwycięstwo w klubowej klasyfikacji generalnej Pucharu Polski
- Kwalifikacja zawodników do reprezentacji narodowej na Mistrzostwa Europy i Świata, a także inne zawody międzynarodowe, a w nich osiąganie znaczących wyników
Łukasz Kalaszczyński:
Z Łukaszem jest podobna sytuacja jak z młodymi zawodnikami. Tegoroczne sukcesy na arenie krajowej, a także udany występ Łukasza w IM 70.3 Ruegen na koniec sezonu 2017, również pozwalają na postawienie jeszcze ambitniejszych planów na 2018 r. Celami głównymi dla nas na ten rok to start w MŚ IM 70.3 w RPA, a także debiut na dystansie Ironman na zawodach w Barcelonie.
Team Aktywnizcukrzyca.pl
Od tego roku współpracuję również z teamem „Aktywni z cukrzycą”. Celem głównym na 2018 rok zawodników zmagających się z tą chorobą są zawody IRONMAN we Frankfurcie. W planie również mamy udział w licznych zawodach krajowych m.in. IM 70.3 Gdynia. Mam nadzieję, że udane starty zawodników teamu Aktywni z cukrzycą, zwłaszcza na dystansie IM, pokażą innym osobom chorym na cukrzycę, że oni też mogą stawiać sobie ambitne cele, a także brać udział z powodzeniem w różnego rodzaju zawodach sportowych.
Filip Szołowski
W swoim imieniu jak i w imieniu naszego całego teamu trenerskiego Labosport jak co roku dążymy do realizację indywidualnych założeń treningowych i startowych naszych zawodników oraz jak najlepszych wyników na miarę ich możliwości. Są one bardzo zróżnicowane od ukończenia pierwszego triathlonu, po solidny wynik na Mistrzostwach Świata w RPA, czy na Hawajach. Kolejny cel – edukacyjny – jest związany z napisaniem książki i stworzeniem kursu online dla początkujących triathlonistów. Z czasem chciałbym przekuć pojedynczą publikację w cykl książek dla triathlonistów na różnym poziomie zaawansowania. Ponadto już niedługo zostanie zmieniony kierunek podcastu TricastFM, w którym będzie zdecydowanie więcej wartościowych treści dotyczących treningu. Mój prywatny cel, ale również związany z triathlonem, to wzmożenie pracy nad rozprawą doktorską. Badania jakie przeprowadzam na triathlonistach mam nadzieję dadzą ciekawy obraz zarówno dla trenerów, jak i zawodników.
Tomasz Kowalski
Nie zwracam większej uwagi na „kalendarzowy” rok, dla mnie najbliższe 12 miesięcy to zawodowo dwa sezony. Większość moich podopiecznych rozpoczęła przygotowania do startów w 2018 kilka lub kilkanaście tygodni temu, a moja praca będzie w dużej mierze przebiegać pod dyktando ich planów treningowych i startowych. Dużą zmianą jest rezygnacja z prowadzenia wyczynowych zawodników na krótkim dystansie, sam jestem ciekaw czy będzie mi tego brakowało. W najbliższym czasie chciałbym skupić się na dokończeniu książki o treningu siłowym w triathlonie oraz poprowadzić na najwyższym poziomie zaplanowane obozy dla age-grouperów. Nie wyznaczam sobie targetów wynikowych, chciałbym żeby możliwie dużo moich zawodników osiągnęła założone cele. Poprzeczka w 2017 zawisła naprawdę wysoko – mieliśmy łącznie blisko 20 zawodników na Mistrzostwach Świata na Hawajach i w Chattanooga, a wisienką na torcie było zdobycie przez MKONa tytułu Mistrza Świata oraz wygrana Trinergy w światowej rywalizacji klubów Ironman. Na planowanie działań w sezonie 2018/2019 jeszcze przyjdzie czas, ale już wiem że chciałbym bardziej „ubrudzić sobie ręce” bezpośrednią pracą z zawodnikami podczas stacjonarnych zajęć grupowych, obozów i konsultacji.
Jakub Czaja
Postanowienia moje są związane zarówno z moimi startami, ale przede wszystkim ze startami moich podopiecznych. To na nich będę skupiał przede wszystkim swoją uwagę, gdyż sezon zaczynamy dość wcześnie, bo już w lutym na Sri Lance, a kończymy ostatnim startem sezonu, czyli Kona, gdzie Darek Drapella powalczy o jak najwyższe miejsce z kategorii M60-64.
Osobiście nie planuję dużej ilości startów. W pierwszej części sezonu startem docelowym będzie IM Frankfurt i walka o jak najwyższe lokaty. W drugiej części sezonu być może wystartuję IM Slovenia, ale przede wszystkim skupiam się na dwóch biegach ultra tj. 18 sierpnia Tatra Fest na 60 km i 13 października 70 km Łemkowyna Ultra Trail. Będą to zawody przygotowujące do startu głównego w 2019 roku.
Zbigniew Gucwa
- Najważniejszy cel prywatny to oczekiwanie wspólnie z Pauliną Kotficą na naszego potomka. Zdecydowanie to jest mój priorytet na 2018 rok.
- Chciałbym pomóc swoim zawodnikom wejść na wysoki poziom międzynarodowy.
- Cały czas uczyć się od mądrzejszych od siebie.
- Jeśli wystarczy mi czasu, odrobinę schudnąć i tym samym poruszać się czasami, również dla siebie.
Filip Przymusiński
Moje cele jako trenera PZTri określa zakres moich kompetencji. Jest to przede wszystkim zapewnienie zawodnikom dobrych warunków szkolenia, zabezpieczenie logistyki i nie organizowanie wszystkiego na ostatnią chwilę. To wszystko w połączeniu z przejrzystym systemem naboru do kadr daje to zawodnikowi czytelną ścieżkę rozwoju. Rozwoju według nowej myśli szkoleniowej naszego hiszpańskiego trenera, na co składa się program Talen ID – czyli poszukiwanie nowych zdolnych zawodników. Dochodzi do tego reaktywacja kadr wojewódzkich, spięcie ich działalności poprzez takie akcje jak choćby wspólny obóz ponad wojewódzki. W dużym skrócie wyzwania na sezon 2018 to postawienie systemu szkolenia na nogi z szerokim zapleczem i na jasnych zasadach, spięcie tego wszystkiego razem rywalizacją krajową.
A klubowo…
Rozwijanie tego co już teraz wygląda bardzo dobrze i sprawienie by w strukturach szkoleniowych było jak najwięcej reprezentantów UAM, ale nie po znajomości tylko przy pomocy wyniku sportowego.