Cele polskich trenerów triathlonu na 2018 rok

Nowy Rok i nadchodzący sezon sprzyjają stawianiu sobie nowych celów i postanowień. Sprawdźmy jakie cele na 2018 rok wyznaczyli sobie czołowi polscy trenerzy triathlonu. W końcu to od nich w dużej mierze zależą wyniki polskich triathlonistów.

fot. FB Czarek Figurski

Cezary Figurski

UKS G-8 Bielany Warszawa

Organizacyjne:

Stworzenie w klubie jak najlepszej struktury szkolenia zawodników (m.in. baza treningowa, nabór) w oparciu o Szkołę Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Warszawie i we współpracy z pływackim SMS Warszawa-Bielany

Pozyskanie wystarczającego wsparcia finansowego w celu zabezpieczenia pełnego szkolenia sportowego, które będzie pozwalało na przygotowanie zawodników do rywalizacji na jak najwyższym sportowym poziomie na zawodach w kraju i za granicą.

Sportowe:

Sukcesy sportowe szkolonych przeze mnie zawodników w 2017 zmuszają mnie do zawieszenia sobie, a także zawodnikom poprzeczki jeszcze wyżej.

  • Zdobycie co najmniej takiej samej liczby medali Mistrzostw Polski jak w roku 2017 (9 medali)
  • Zwycięstwo w sztafetowych Mistrzostwach Polski (2017 – 3 miejsce)
  • Powtórzyć zwycięstwo w klubowej klasyfikacji generalnej Pucharu Polski
  • Kwalifikacja zawodników do reprezentacji narodowej na Mistrzostwa Europy i Świata, a także inne zawody międzynarodowe, a w nich osiąganie znaczących wyników

Łukasz Kalaszczyński:

Z Łukaszem jest podobna sytuacja jak z młodymi zawodnikami. Tegoroczne sukcesy na arenie krajowej, a także udany występ Łukasza w IM 70.3 Ruegen na koniec sezonu 2017, również pozwalają na postawienie jeszcze ambitniejszych planów na 2018 r. Celami głównymi dla nas na ten rok to start w MŚ IM 70.3 w RPA, a także debiut na dystansie Ironman na zawodach w Barcelonie.

Team Aktywnizcukrzyca.pl

Od tego roku współpracuję również z teamem „Aktywni z cukrzycą”. Celem głównym na 2018 rok zawodników zmagających się z tą chorobą są zawody IRONMAN we Frankfurcie. W planie również mamy udział w licznych zawodach krajowych m.in. IM 70.3 Gdynia. Mam nadzieję, że udane starty zawodników teamu Aktywni z cukrzycą, zwłaszcza na dystansie IM, pokażą innym osobom chorym na cukrzycę, że oni też mogą stawiać sobie ambitne cele, a także brać udział z powodzeniem w różnego rodzaju zawodach sportowych.

fot. FB Filip Szołowski

Filip Szołowski

W swoim imieniu jak i w imieniu naszego całego teamu trenerskiego Labosport jak co roku dążymy do realizację indywidualnych założeń treningowych i startowych naszych zawodników oraz jak najlepszych wyników na miarę ich możliwości. Są one bardzo zróżnicowane od ukończenia pierwszego triathlonu, po solidny wynik na Mistrzostwach Świata w RPA, czy na Hawajach. Kolejny cel – edukacyjny – jest związany z napisaniem książki i stworzeniem kursu online dla początkujących triathlonistów. Z czasem chciałbym przekuć pojedynczą publikację w cykl książek dla triathlonistów na różnym poziomie zaawansowania. Ponadto już niedługo zostanie zmieniony kierunek podcastu TricastFM, w którym będzie zdecydowanie więcej wartościowych treści dotyczących treningu. Mój prywatny cel, ale również związany z triathlonem, to wzmożenie pracy nad rozprawą doktorską. Badania jakie przeprowadzam na triathlonistach mam nadzieję dadzą ciekawy obraz zarówno dla trenerów, jak i zawodników.

fot. Tomasz Kowalski

Tomasz Kowalski

 

Nie zwracam większej uwagi na „kalendarzowy” rok, dla mnie najbliższe 12 miesięcy to zawodowo dwa sezony. Większość moich podopiecznych rozpoczęła przygotowania do startów w 2018 kilka lub kilkanaście tygodni temu, a moja praca będzie w dużej mierze przebiegać pod dyktando ich planów treningowych i startowych. Dużą zmianą jest rezygnacja z prowadzenia wyczynowych zawodników na krótkim dystansie, sam jestem ciekaw czy będzie mi tego brakowało. W najbliższym czasie chciałbym skupić się na dokończeniu książki o treningu siłowym w triathlonie oraz poprowadzić na najwyższym poziomie zaplanowane obozy dla age-grouperów. Nie wyznaczam sobie targetów wynikowych, chciałbym żeby możliwie dużo moich zawodników osiągnęła założone cele. Poprzeczka w 2017 zawisła naprawdę wysoko – mieliśmy łącznie blisko 20 zawodników na Mistrzostwach Świata na Hawajach i w Chattanooga, a wisienką na torcie było zdobycie przez MKONa tytułu Mistrza Świata oraz wygrana Trinergy w światowej rywalizacji klubów Ironman. Na planowanie działań w sezonie 2018/2019 jeszcze przyjdzie czas, ale już wiem że chciałbym bardziej „ubrudzić sobie ręce” bezpośrednią pracą z zawodnikami podczas stacjonarnych zajęć grupowych, obozów i konsultacji.

fot. FB Jakub Czaja

Jakub Czaja

Postanowienia moje są związane zarówno z moimi startami, ale przede wszystkim ze startami moich podopiecznych. To na nich będę skupiał przede wszystkim swoją uwagę, gdyż sezon zaczynamy dość wcześnie, bo już w lutym na Sri Lance, a kończymy ostatnim startem sezonu, czyli Kona, gdzie Darek Drapella powalczy o jak najwyższe miejsce z kategorii M60-64.

Osobiście nie planuję dużej ilości startów. W pierwszej części sezonu startem docelowym będzie IM Frankfurt i walka o jak najwyższe lokaty. W drugiej części sezonu być może wystartuję IM Slovenia, ale przede wszystkim skupiam się na dwóch biegach ultra tj. 18 sierpnia Tatra Fest na 60 km i 13 października 70 km Łemkowyna Ultra Trail. Będą to zawody przygotowujące do startu głównego w 2019 roku.

fot. FB Zbyszek Gucwa

Zbigniew Gucwa

 

  • Najważniejszy cel prywatny to oczekiwanie wspólnie z Pauliną Kotficą na naszego potomka. Zdecydowanie to jest mój priorytet na 2018 rok.
  • Chciałbym pomóc swoim zawodnikom wejść na wysoki poziom międzynarodowy.
  • Cały czas uczyć się od mądrzejszych od siebie.
  • Jeśli wystarczy mi czasu, odrobinę schudnąć i tym samym poruszać się czasami, również dla siebie.
fot. FB Filip Przymusiński

Filip Przymusiński

Moje cele jako trenera PZTri określa zakres moich kompetencji. Jest to przede wszystkim zapewnienie zawodnikom dobrych warunków szkolenia, zabezpieczenie logistyki i nie organizowanie wszystkiego na ostatnią chwilę. To wszystko w połączeniu z przejrzystym systemem naboru do kadr daje to zawodnikowi czytelną ścieżkę rozwoju. Rozwoju według nowej myśli szkoleniowej naszego hiszpańskiego trenera, na co składa się program Talen ID – czyli poszukiwanie nowych zdolnych zawodników. Dochodzi do tego reaktywacja kadr wojewódzkich, spięcie ich działalności poprzez takie akcje jak choćby wspólny obóz ponad wojewódzki. W dużym skrócie wyzwania na sezon 2018 to postawienie systemu szkolenia na nogi z szerokim zapleczem i na jasnych zasadach, spięcie tego wszystkiego razem rywalizacją krajową.

A klubowo…

Rozwijanie tego co już teraz wygląda bardzo dobrze i sprawienie by w strukturach szkoleniowych było jak najwięcej reprezentantów UAM, ale nie po znajomości tylko przy pomocy wyniku sportowego.

 

 

 

 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,468ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane