Czy taping limfatyczny jest potrzebny sportowcom?

Kolorowe taśmy przyklejone do ciała to widok dobrze znany sportowcom. Być może kojarzysz je z leczeniem kontuzji i urazów, zwłaszcza w obrębie mięśni. Okazuje się jednak, że taśmy mają więcej zastosowań. Jak działa taping limfatyczny?

ZOBACZ TEŻ: Czym jest drenaż limfatyczny i jak może pomóc triathloniście?

Kinesiotaping znajduje zastosowanie w fizjoterapii już od lat 80-tych. Taśmy nie tylko pomagają leczyć, lecz także usprawniają działanie ciała – stąd ich spora „popularność” w sporcie. Mogą m.in. odciążać tkanki, zmniejszać napięcia i obrzęki. Poprawiają również krążenie limfy w organizmie.

Uwaga: Przy zakupie urządzeń CarePump z kodem akademiatriathlonu otrzymasz zniżkę -5%!

Taping limfatyczny

Limfa krąży w ciele. Odpowiada przede wszystkim za transport komórek układu odpornościowego. Poza tym przenosi też inne substancje i związki – również te, które powinny zostać wydalone.

Prawidłowy przepływ limfy jest warunkiem sprawnego oczyszczania organizmu. Gdy proces jest zaburzony, może dojść do zastoju. To z kolei przekłada się na gorszą regenerację albo nawet powstanie obrzęku.

źródło: www.best-herbs.pl

Obrzęki limfatyczne pojawiają się, gdy układ przez dłuższy czas funkcjonuje nieprawidłowo. Limfa zatrzymuje się w naczyniach, ręce i nogi zaczynają być nabrzmiałe. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej przez choroby, urazy, operacje, siedzący tryb życia lub niektóre leki, np. część środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (czyli m.in. paracetamol).

ZOBACZ TEŻ: Nawet co drugi sportowiec bierze leki przeciwzapalne na zawodach. Dlaczego?

Choć aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zastoju limfy, sportowcy często stosują różne formy pobudzania jej krążenia. Dlaczego? Duże obciążenie treningowe sprawia, że cały organizm musi pracować intensywniej. Układ limfatyczny może potrzebować wsparcia.

Jedną z jego form jest właśnie taping. To metoda przydatna szczególnie w przypadku urazu. Stosuje się go samodzielnie lub jako uzupełnienie drenażu limfatycznego. Dobrze dobrane i umiejętnie założone taśmy unoszą lekko skórę i odblokowują przepływ limfy w kierunku najbliższego węzła chłonnego.

Czy taping jest potrzebny triathloniście?

Jeśli zmagasz się z jakiś obrzękiem lub krwiakiem, taping limfatyczny może być dobrym rozwiązaniem. Wśród sportowców często stosuje się go po to, by zmniejszyć opuchliznę kolan i stawów skokowych.

Główne działanie tapingu zależy od miejsca i sposobu przyklejenia taśmy. Istotna jest także jej rozciągliwość i inne specyficzne cechy. Jeśli zmagasz się z urazem, najistotniejsze może być odciążenie uszkodzonych tkanek. Taśmy można założyć też tak, by zmniejszały ucisk zakończeń nerwowych – wtedy redukują ból. Taping limfatyczny skupia się natomiast na odblokowaniu naczyń w organizmie.

Poprawnie założone taśmy dają wiele korzyści, takich jak:

  • wsparcie dla mięśni,
  • poprawa krążenia krwi i limfy,
  • redukcja bólu i zapalenia,
  • wspomaganie wydajności,
  • ochrona przed kontuzjami,
  • szybsza regeneracja.

Taśmy powinny być naklejane przez specjalistę. Nosi się je przez kilka dni, a później zdejmuje lub wymienia na nowe. Często ich głównym zadaniem jest utrzymanie efektów innych zabiegów pomiędzy sesjami i dodatkowe wsparcie regeneracji organizmu.

Taping limfatyczny jako uzupełnienie drenażu

Jeśli chodzi o zmniejszanie obrzęków i uczucia ciężkości – najczęściej stosowaną metodą jest drenaż limfatyczny. Ten natomiast może być wykonany przez specjalistę lub aparat do samodzielnego użytku. W takim wypadku taśmy to dobre uzupełnienie drenażu.

ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o serce?

źródło: www.carepump.pl

Pobudzanie krążenia limfy przez ucisk może nie tylko leczyć, lecz także zapobiegać powstawaniu obrzęków. Przede wszystkim – da się to zrobić samodzielnie. Aparaty takie jak CarePump Move są możliwe do użytku w praktycznie każdym miejscu.

Korzystając z tapingu jesteś natomiast zależny od osób, które posiadają specjalistyczne umiejętności w tej dziedzinie. Z tego względu dla wielu sportowców drenaż jest bardziej optymalną metodą profilaktyki, a taśmy – sposobem leczenia.

Artykuł powstał we współpracy z firmą CarePump. Z kodem akademiatriathlonu otrzymasz 5% zniżki na wszystkie urządzenia.

Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,392ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze