Challenge wydłuża odstęp między zawodnikami w części kolarskiej

Jak podaje organizator zawodów Challenge Family, ma zamiar wprowadzić 20 metrów odstępu pomiędzy zawodnikami w części rowerowej na The Championship 2017 w Samorin, na Słowacji. Jak dotąd odległość ta wynosi 12 metrów od przedniego koła zawodnika jadącego z przodu, do przedniego koła zawodnika jadącego z tyłu. 20 metrów będzie obowiązywało zarówno zawodników PRO jak i amatorów.

 

Zibi Szlufcik, Prezes Challenge Family powiedział: “The Championship jest naszą najważniejszą imprezą, na której chcemy zapewnić zawodnikom jak najbardziej uczciwe warunki rywalizacji. Zasady draftingu w 2016 roku były jedną z najbardziej krytykowanych reguł triathlonu. W związku z tym uważamy, że wprowadzenie 20 metrów odstępów jest konieczne, aby rywalizacja była jak najbardziej fair.”

 

Strefa draftingu na planie prostokąta będzie wynosiła 3 metry szerokości i 20 metrów długości. Zawodnik będzie miał 40 sekund na manewr wyprzedzania po wkroczeniu do strefy draftingu. Aby przestrzegać tego przepisu w praktyce amatorzy będą startowali 20 minut po zawodnikach PRO. Kobiety i mężczyźni PRO będą rozdzieleni. W każdej fali będzie maksymalnie 200 triathlonistów. Każda fala będzie ruszała z minimum 10 minutowym opóźnieniem. Ma być zapewniona odpowiednia ilość sędziów na trasie kolarskiej. 20 metrowe odcinki mają być zaznaczone na jezdni, aby ułatwić zawodnikom oszacowanie odpowiedniego dystansu.

 

Oprócz wyprzedzania zawodnik będzie mógł wjechać do strefy draftingu jeżeli będzie się znajdował 100 metrów przed lub za strefą żywienia lub strefą zmian. Ostry zakręt na trasie jest odstępstwem od przepisowych 20 metrów. W wyjątkowych sytuacjach, ze względów bezpieczeństwa także będzie można złamać regułę draftingu. Sędzia może zarządzić w niektórych miejscach na trasie odstępstwo od 20 metrowej strefy draftingu ze względu na panujące niebezpieczeństwo, remont lub objazd.

 

Nie wiadomo jeszcze czy zmiana przepisów o draftingu będzie dotyczyła wszystkich zawodów z serii Challenge, czy jedynie imprezy finałowej The Championship. The Championship 2017 będzie miało miejsce w Samori, na Słowacji 3 czerwca 2017 roku.

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

  1. Dlaczego można driftować podczas pływania i biegania, a nie można na rowerze (jak ktoś mówi że fajnie mu się płynęło w nogach, albo biegło w czyimś cieniu, a narzeka na drift to mnie słabi). Pozwolić na drift i nie będzie kłopotów z sędziowaniem.
    Jeżeli ktoś naprawdę startuje tylko dla siebie to i tak nie będzie driftował. W każdym wyścigu ze wspólnym startem oprócz szybkości, wytrzymałości oraz wielu innych … liczy się również taktyka.

  2. W sytuacji, gdy na całym świecie sędziowie nie są w stanie wyegzekwować reguły 12 m … pomysł wydaje się mocno chybiony. Jednym słowem, kolejny martwy przepis 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,291ObserwującyObserwuj
431SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze