Chartier był czysty przed US Open? PTO chce rozwiać wątpliwości

Organizacja PTO oświadczyła, że Collin Chartier został zawieszony w prawach jej członka. To efekt wewnętrznego śledztwa po ogłoszeniu o dyskwalifikacji zawodnika. PTO swoim oświadczeniem chce też uciąć niektóre dyskusje, które pojawiły się w ostatnich dniach.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się o dyskwalifikacji Collina Chartiera. U Amerykanina wykryto EPO. Otrzymał trzy lata dyskwalifikacji. Zawodnik przyznał się do winy i oświadczył, że doping zaczął brać w listopadzie. Było to po największym sukcesie kariery Chartiera – wygranej w US Open. PTO, które organizowało wyścig, wydało właśnie oświadczenie, którym chce zakończyć niektóre dyskusje.

Kilka dni temu organizacja poinformowała, że przygląda się sprawie i przeprowadzi własne śledztwo. Teraz ogłosiła, że zawodnik został natychmiastowo zawieszony (jego nazwisko usunięto z aktualnej klasyfikacji). Prowadzone śledztwo może zakończyć się kolejnymi sankcjami.

Po informacji o dyskwalifikacji Chartiera pojawiło się wiele pytań o to, czy był również testowany przed wyścigiem US Open we wrześniu zeszłego roku. PTO potwierdziło, że przeprowadziła dwa testy. Oba dały wynik negatywny.

Potwierdzamy, że u Colina przeprowadzono badania przed PTO US Open 19 września 2022 za pomocą testu suchej kropli krwi (DBS) – jak zwykle przy wszystkich wyścigach PTO. Następnie wykonano u niego badania moczu po wyścigu. Obie próbki przeanalizowano pod kątem substancji zabronionych, w tym EPO i dały wynik ujemny.

Jak działa program antydopingowy PTO?

W oświadczeniu możemy również przeczytać, jak wygląda program antydopingowy, który wprowadzono w 2020 roku. Od tego czasu współpracuje z niezależną konsultantką Michele Verroken.

Wszyscy zawodnicy, którzy w 2022 roku brali udział w wyścigach PTO byli badania przed wyścigami. Dodatkowo po każdym wyścigu wybierano grupę 10 zawodników i zawodniczek, których testowano pod kątem użycia substancji z listy zabronionych WADA. Zawodnicy będą musieli przejść testy również PTO European Open na Ibizie. Te zawody już 6 maja.

PTO współpracuje ściśle z World Triathlon, Międzynarodową Agencją Kontroli Antydopingowej oraz Światową Organizacją Antydopingową w ramach swojego programu antydopingowego – czytamy.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane