Czym jest WHOOP i u kogo się sprawdzi?

Jak dobrze monitorować sen i poprawić regenerację? Z pomocą przychodzi opaska WHOOP 4.0. Ta niepozorna opaska ma potężne możliwości. Komu się przyda?

W firmę WHOOP swego czasu zainwestowali między innymi doskonały koszykarz Lebron James i wielokrotny medalista olimpijski Michael Phelps. Opaskę noszą profesjonalni sportowcy, biznesmeni i tysiące sportowców-amatorów, którzy chcą kontrolować swój organizm.

Czym wyróżnia się ten monitor aktywności? Czy jest to tylko gadżet? Okazuje się, że w tym małym, lekkim urządzeniu drzemie ogromny potencjał, dzięki któremu możesz stale monitorować aktywność. Dzięki potężnej aplikacji WHOOP dowiesz się, jak długo powinieneś spać i jak odpowiednio się regenerować. Dowiesz się też, czy nie przeciążasz organizmu i jak możesz obniżyć poziom stresu, jeśli jest za wysoki. To tylko część z wielu możliwości tej opaski, która monitoruje twoje ciało przez całą dobę.

Czym jest WHOOP 4.0?

Opaska WHOOP to urządzenie monitorujące aktywność. Od innych różni się przede wszystkim wykonaniem – nie posiada czytnika. Dzięki temu jest też niezwykłe lekkie i nie przeszkadza w żadnych codziennych czynnościach. Opaskę zakładasz na nadgarstek, ale warto dodać, że dzięki technologi Any-Wear w najnowszej wersji urządzenia, może ono czytać dane z czujników w innych punktach ciała. Urządzenie jest kompatybilne z systemami Android i iOS.

Za pomiary i wykrywanie aktywności odpowiedzialne jest między innymi 5 diod LED, pulsoksymetr, czujnik temperatury, ruchu, przewodzenia skórnego i HRV. W najnowszej wersji urządzenie zostało odchudzone. Bateria działa do 5 dni, a opaska jest odporna na kurz i wodę, dzięki czemu możesz bez problemu nosić ją przez 24 godziny na dobę, nawet podczas mycia naczyń czy codziennego prysznica.

Darmowy miesiąc z WHOOP 4.0 – jak to działa?

WHOOP działa w modelu subskrypcyjnym, a więc nie kupujesz urządzenia. Opłacasz comiesięczny abonament i otrzymujesz opaskę (za darmo) oraz dostęp do wszystkich danych. Dołączając do WHOOP przez Akademię Triathlonu uzyskasz jeden darmowy miesiąc użytkowania WHOOP 4.0 (wraz z opaską).

Wypróbuj WHOOP w kilku prostych krokach:

  1. Wejdź na stronę przez ten odnośnik, dzięki czemu pierwszy miesiąc otrzymasz całkowicie za darmo*. Wybierz opcję interesującą cię opcję subskrypcji. Otrzymasz za darmo opaskę WHOOP w standardowym kolorze Onyx + dożywotnią gwarancję.
  1. Otrzymasz opaskę WHOOP 4.0, a wraz z nią baterię i nielimitowany dostęp do aplikacji.
  2. Rozpocznij korzystanie. Noś opaskę przez 24 godziny na dobę, aby w pełni wykorzystać jej możliwości, używając do tego aplikacji.
  3. Wymień opaskę na nowszą wersję. Kiedy WHOOP opracuje kolejną generację urządzenia, wszyscy subskrybenci otrzymają go za darmo.

* kolejne miesiące według wybranej subskrypcji.

Aplikacja WHOOP – personalne centrum dowodzenia

Aplikacja WHOOP jest miejscem, w którym zobaczysz wszystkie zebrane przez opaskę dane. Jakie są najważniejsze funkcje WHOOP 4.0?

WHOOP monitoruje twój sen i jego poszczególne fazy. Na podstawie danych z poprzednich dni, wysiłku i ewentualnego deficytu snu, oblicza ile snu potrzebujesz. Niezwykle istotna jest też jakość snu. WHOOP monitoruje pobudki, częstość oddechów oraz wydajność, aby dostarczać codzienne zalecenie w zakresie snu. Możesz nawet ustawić pobudkę na określoną godzinę lub moment, w którym będziesz całkowicie wypoczęty.

WHOOP na bieżące wylicza zapotrzebowanie na sen. Więcej trenowałeś w ciągu dnia, byłeś bardziej aktywny, zestresowany, to więcej snu potrzebujesz. Możesz też określić, na ile też chcesz być wypoczęty – wyjaśnia trener Maciej Bodnar.

Drugim z parametrów jest trening (wytrenowanie lub obciążenie treningowe – określone jako strain). WHOOP mierzy wszystkie aktywności w ciągu dnia, które również samodzielnie wykrywa (niekiedy może być potrzebne ręczne ustawienie aktywności). Chodzi nie tylko o trening, ale właściwie wszystko, co robisz danego dnia. Następnie rekomenduje między innymi czasy aktywności i ilość odpoczynku.

WHOOP oblicza również regenerację. Wykorzystuje do tego takie dane jak zmienność tętna (HRV), tętno spoczynkowe, częstość oddechów, SPO2, wydajność snu i temperaturę skóry. Efektem jest dzienny wynik regeneracji i porady dotyczące lepszego odpoczynku i regeneracji.

Kolejną funkcją jest monitorowanie poziomu stresu. Opaska mierzy tętno i HRV w danej chwili, a następnie odczyt porównuje z 14-dniową wartością bazową, podając wynik w przedziale 0-3. Dodatkowo zaleca ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, które pozwalają na obniżenie poziomu stresu

Ważną funkcją jest monitorowanie ogólnego poziomu zdrowia. WHOOP mierzy między innymi poziom tlenu we krwi, temperaturę skóry i tętno. W ten sposób możesz bardzo łatwo sprawdzić, kiedy coś odbiegnie od normy i np. łapie cię infekcja.

Niektóre rzeczy WHOOP widzi wcześniej, zanim się coś wydarzy. W zeszłym roku miałem koronawirusa. Wykrył to tak naprawdę jeszcze zanim poczułem się gorzej. Nie miałem jeszcze grypy i nie czułem objawów, a recovery spadło do 12%. Oczywiście nie pojawiła się informacje, że „masz covid”, ale recovery spadło do 12%, kiedy normalnie mam 70% – mówi Lech Jaroniec, który recenzował urządzenie na kanale IronWay droga do Ironmana.

Dużo danych, „trener personalny” i element społecznościowy

Jedną z niezwykle interesujących opcji jest codzienny dziennik, w którym wybierasz rzeczy i czynności, które wpływają na twoją regenerację. Może to być np. praca z domu, picie kawy, praca do późna, czytanie ksiażki, spożywanie alkoholi i inne. WHOOP przedstawi później analizę tego, jaki wpływ na odpoczynek mają te czynności.

Podobne rekomendacje otrzymasz w zakresie treningu (funkcja Strain Coach) oraz snu (Sleep Coach). W pierwszym przypadku aplikacja informuje cię o poziomie przeciążeń, jakim poddałeś swoje ciało, aby następnie wskazać cele na kolejny dzień. Funkcja trenera snu pozwala między innymi na obudzenie się wtedy, kiedy organizm jest odpowiednio wypoczęty.

fot. Whoop.com

WHOOP sprawdzi się szczególnie w przypadku pasjonatów danych i liczb. Aplikacja udostępnia raporty tygodniowe i miesięczne. Maciej Bodnar mówi, że potrzebował około miesiąca, aby uzyskać dość dokładne wartości skalibrowane, które były zgodne z jego odczuciami.

Da się z tych danych sporo wyciągnąć. Nie jest to jednak opaska dla kogoś, kto np. raz na tydzień wchodzi w aplikacje – dodaje Lech Jaroniec. Podkreśla też, że jednym z atutów jest możliwość synchronizowania danych WHOOP z innymi aplikacjami typu Strava, Training Peaks i innymi, co sprawdza się świetnie przy współpracy z trenerem.

Jak korzysta się z WHOOP-a? Jakie wnioski możesz wyciągnąć po kilku miesiącach? Zobacz poniższy film kanału IronWay droga do Ironmana.

Dołącz do Akademii Triathlonu na WHOOP!

Aplikacja ma również element społecznościowy – WHOOP Teams. Jedną z funkcji jest możliwość dołączenia do grupy i rywalizowania z innymi zawodnikami. WHOOP wyświetla klasyfikację dotyczące snu, regeneracji i treningu, pozwalając jednocześnie na dzielenie się danymi z innymi użytkownikami.

Już teraz możesz dołączyć do społeczności Akademii Triathlonu na WHOOP. Kod grupy to COMM-7E4DDC.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,819ObserwującyObserwuj
22,800SubskrybującySubskrybuj

Polecane