5 rzeczy, których nie wiedziałeś o triathlonie! [część 2.]

Dlaczego mistrzostwa świata na Hawajach odbywały się tylko w pełni księżyca? Czy jest ktoś, kto skończył wszystkie wyścigi IRONMAN? Poznaj 5 ciekawostek ze świata triathlonu.

Kanadyjczyk ukończył IRONMANa najwięcej razy w historii

John Wragg z Missassauga w Kanadzie jest rekordzistą pod względem największej liczby ukończonych wyścigów IRONMAN. Po raz pierwszy wystartował w zawodach w 1998 roku. Od tego czasu ukończył 268 wyścigów. Jego partnerka Elizabeth Model  zajmuje drugie miejsce wśród kobiet pod względem ilości pokonanych IRONMANów. Model ma na swoim koncie 105 wyścigów.

Źródło: Triathlon magazine

Triathlon zadebiutował na Igrzyskach Wspólnoty Narodów już w 1990 roku

Było to 10 lat przed tym jak dyscyplina oficjalnie stała się częścią programu olimpijskiego. Igrzyska Wspólnoty Narodów w 1990 roku odbyły się w Auckland w Nowej Zelandii, a triathlon został włączony jako impreza demonstracyjna. Kiwi Erin Baker i Rick Wells zdobyli złote medale. Dopiero po kolejnej dekadzie w 2000 roku w Sydney triathlon stał się częścią Igrzysk Olimpijskich.

Hiromi Inada jest najstarszym człowiekiem, który ukończył mistrzostwa świata IRONMAN

W 2018 roku 85-letni Hiromi Inada z Japonii, startując na mistrzostwach świata w Konie w kategorii wiekowej 85-89 lat pokonał trasę zawodów z czasem 16:53:49. Inada ukończył w tym roku 90 lat. W czerwcu przekroczył linię wyścigu IRONMAN 70.3 na Hawajach. W planach ma zostanie pierwszym 90-latkiem, który ukończy mistrzostwa świata.

Źródło: Pinterest

Termin wyścigu Kona zależny był od pełni księżyca

Aż do wczesnych lat 2000., kiedy popularność triathlonu stała się na tyle duża, że jego sztandarowe wydarzenie musiało mieć konkretną datę każdego roku, mistrzostwa świata IRONMAN odbywały się w październiku w sobotę najbliższą pełni księżyca. Termin wydarzenia był więc ruchomy. Pełnia księżyca zwiększała widoczność podczas wyścigu, w czasach, gdy na ulicach nie znajdowało się jeszcze aż tak dużo lamp, pomagających oświetlać trasę.

Źródło: Flickr

Jest pięć osób, które ukończyły każdy wyścig IRONMAN

Poznajcie „klub IRONMAN” – wspomnianego Johna Wragga, jego partnerkę Elizabeth Model, Meksykanina Luisa Alvareza, Amerykanina Jeffa Jonasa i Holgera Muellera z Niemiec. Ta piątka rywalizowała we wszystkich IRONMANach na świecie. Sportowcy nadal podróżują po krajach, aby utrzymać ten status.